zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking kalkulatorów

Kalkulatory

-349 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Kalkulatory

O Kalkulatorach

Kalkulatory przydatne są w szkole, w biurze i na uczelni. Coraz częściej oprócz wyników wyliczeń umożliwiają otrzymywanie graficznej postaci wykresów funkcji i innych równie skomplikowanych zadań. Dlatego też warto sobie zadać pytania: jakie parametry powinien posiadać kalkulator, byśmy w pełni wykorzystali jego możliwości? Jakie kalkulatory kupić dla ucznia, a jakie dla księgowego? W odpowiedzi na te pytania pomóc może porównanie cen i poszczególnych modeli tych urządzeń.

Rodzaje kalkulatorów

Kalkulatory określane jako popularne są najczęściej niezbyt skomplikowane w obsłudze, umożliwiają wykonanie tylko podstawowych zadań (dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, wyciąganie procentów, pierwiastkowanie) i posiadają jedną pamięć sumującą. Kalkulatory te nie są zbyt zaawansowane, dzięki czemu ich ceny są niższe. Idealnie sprawdzą się one w szkołach oraz podczas podstawowych wyliczeń w domach czy biurach.

Kalkulatory biurowe wyposażone są w zestaw funkcji podobny jak w kalkulatorach popularnych, ale poszerzony o kilka przydatnych w biurze funkcji, np. obliczanie podatku. Warto zaznaczyć, że kalkulatory biurowe mogą być wyposażone w drukarkę, dzięki czemu obliczenia na nich wykonywane szybko będziemy mogli przelać na papier.

Kalkulatory naukowe mogą zapamiętywać ciąg obliczeń. Umożliwiają liczenie funkcji trygonometrycznych, logarytmów czy funkcji wykładniczych.

Kalkulatory inżynierskie często ilością funkcji przypominają mikrokomputery. Umożliwiają między innymi konwersję jednostek, obliczenia na liczbach zespolonych oraz wykonanie skomplikowanych obliczeń statystycznych. Często posiadają wyświetlacz graficzny, dzięki czemu można je z powodzeniem wykorzystać do zadań dydaktycznych. Część kalkulatorów inżynierskich posiada możliwość podłączenia do rzutnika (za pomocą portu USB), przez co są one bardzo przydatne podczas wykładów i ćwiczeń.

Ważne parametry kalkulatorów

Decydując się na kupno odpowiedniego kalkulatora warto zwrócić uwagę na jego pamięć, która może być prosta, sumująca lub sumująco-różnicująca. Pamięć prosta pozwala na zapisanie i odczytanie wyniku. Pamięć sumująca pozwala dodać (lub odjąć) kolejny wynik do zapisanego już na kalkulatorze. Jednak te pamięci nie są dziś powszechnie stosowane, bowiem ich wadą była niska użyteczność. Dziś kalkulatory wyposażone są najczęściej w pamięć sumująco-różnicującą i przykładowo dwie pamięci proste.

Innym ważnym parametrem jeśli chodzi o kalkulatory jest wyświetlacz, który wpływa na czytelność wyników. W prostszych kalkulatorach wystarcza wyświetlanie ośmiu pozycji. Im bardziej zaawansowana technika, tym wymiary wyświetlacza nieco większe – aż do dużych wyświetlaczy graficznych. Dla naukowców i finansistów, ze względu na konieczność wykonywania obliczeń z dużą liczbą miejsc po przecinku, często istotne znaczenie ma ilość cyfr, jaka mieści się na wyświetlaczu.

Trzeba zaznaczyć, że zwykle kalkulatory biurowe, naukowe i inżynierskie są większe i cięższe od tych najprostszych. Natomiast duży kalkulator ma tę zaletę, że klawisze są również większe, co ułatwia użytkowanie. Za to małe kalkulatory są łatwiej przenośne, jednak ich poręczne wymiary nie idą w parze z wygodą jeśli chodzi o wciskanie małych klawiszy.

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup kalkulatora z drukarką, wtedy musi on być zasilany sieciowo. Jeśli kupujemy „zwykły” kalkulator warto zwrócić uwagę na to, by zasilany był jednocześnie baterią i ogniwem słonecznym, co znacznie podniesie jego wydajność.

Istotne znaczenie może mieć też materiał, z jakiego wykonano obudowę kalkulatora. Proste kalkulatory, zwłaszcza te przeznaczone dla dzieci, mogą mieć bardzo oryginalne kształty i być zbudowane z kolorowych plastików. Te bardziej profesjonalne powinny być trwałe i odporne na uszkodzenia.

Ceny i producenci kalkulatorów

Ceny kalkulatorów mogą się drastycznie różnić w zależności od producenta i funkcji. Wysoko oceniane przez użytkowników są produkty firmy Casio. Producent ten posiada szeroką ofertę urządzeń dla każdego, w każdym przedziale cenowym. Proste kalkulatory mogą kosztować kilkanaście, kilkadziesiąt złotych, ale jeśli chodzi o sprzęt naukowy, przeznaczony na przykład dla studentów politechnik, to ceny wynoszą ok. 200-500 zł. Najwyższe ceny osiągają kalkulatory inżynierskie i te z wyświetlaczem graficznym (najczęściej około 500 zł).

Tagi kategorii: Kalkulatory, Kalkulator, biurowy Kalklulator
^
Cache: 0.012 s. (IBM5-fcgi-1)