zamknij
Format
Wybierz zaznaczone
Ranking zeszytów

Zeszyty

-1 797 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Zeszyty

O Zeszytach, notatnikach

Na wyposażeniu każdego ucznia czy studenta muszą znaleźć się zeszyty i notatniki. W nich to wykonuje się różne zapiski, rozwiązuje zadania, a także notuje definicje czy rzeczy, które należy wykonać w późniejszym czasie, na przykład w domu. W sklepach spotka się przynajmniej kilka rodzajów zeszytów i notatników. Które kupić? Aby dobrze odpowiedzieć na to pytanie, powinno się zastanowić nad tym, jak dużo się pisze i jaki rodzaj treści (np. bardziej teksty czy rysunki) będzie w zeszytach notowany. Gdy połączy się to z oceną jakości i porównaniem cen zeszytów i notatników może się mieć pewność dobrze dokonanego zakupu.

Rodzaje zeszytów i notatników

Myśląc o rodzajach zeszytów i notatników można odnieść się między innymi do tego, jaki wzór jest w ich wnętrzu nadrukowany. Pod tym względem wyróżniamy zeszyty i notatniki w kratkę, w jedną linię, w trzy linie, w pięciolinię oraz gładkie.

Zeszyty i notatniki w kratkę określa się jako najbardziej uniwersalne. Ich wzór składa się z przecinających się pionowych i poziomych linii, oddalonych od siebie o pół centymetra. Łatwo jest w nich nie tylko pisać, ale także rysować, co zapewniają wspomniane kratki. Najczęściej jednak zeszyty te przez uczniów używane są do przedmiotów ścisłych, takich jak matematyka, fizyka czy technika.

Zeszyty i notatniki w jedną linię są przeznaczone głównie do języka polskiego czy języków obcych. Rozmieszczone co niespełna centymetr (0,9 mm) linie gwarantują równe pisanie. Z kolei zeszyty i notatniki w trzy linie adresowane są do tych użytkowników, którzy dopiero uczą się pisać lub chcą pogłębić sztukę kaligrafii. Ich linie oddalone są od siebie o pół centymetra i są poukładane naprzemiennie – raz grubsza, raz cieńsza.

Zeszyty i notatniki w pięciolinię służą do nauki muzyki. W nich to zapisuje się pojedyncze nuty lub całe ich sekwencje, tworzące dłuższe bądź krótsze utwory. Natomiast zeszyty i notatniki gładkie najlepsze są do biologii, matematyki (dział geometrii) i innych przedmiotów, w których wymagane jest wykonywanie rysunków. Brak linii czy kratek sprawia, że wszystkie szczegóły szkiców są doskonale widoczne.

Pozostałe parametry zeszytów i notatników

Kolejnego podziału zeszytów i notatników dokonuje się ze względu na ich grubość czyli ilość kartek, które wchodzą w skład jednego zestawu. Najcieńsze zeszyty mają zaledwie 16 kartek, zaś grubsze mogą charakteryzować się kartkami w ilości 32, 60, 96 czy nawet 192.

Różnica w zeszytach i notatnikach występuje też ze względu na sposób połączenia ze sobą kartek. W najcieńszych zeszytach funkcję łączącą pełnią metalowe zszywki, w grubszych zastępują je klej lub nitki, przy czym trzeba zaznaczyć, że łączenie za pomocą szycia jest o wiele trwalsze od połączeń klejowych.

Okładka zeszytów i notatników może być twarda bądź miękka. Miękkie oprawy są lekkie, ale słabiej chronią wnętrze zeszytu czy notatnika, przez co zalecane są w cieńszych bądź rzadziej używanych produktach. Solidne, grube oprawy, zwiększają natomiast wagę całego zeszytu bądź notatnika, jednocześnie zapewniając jego wnętrzu najwyższy poziom ochrony przed pognieceniem się czy porwaniem.

Wśród formatów zeszytów i notatników największą popularnością cieszy się format A5, czyli ten mający 148x210 mm. Mają go prawie wszystkie zeszyty przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych, średnich i gimnazjów. Planując wykonać bardzo dużą ilość notatek warto zainwestować w zeszyt bądź notatnik formatu A4 (210x297 mm), zaś potrzebując zapisywać tylko kilka podstawowych rzeczy kupić można produkt w formacie A6 (105x148 mm).

Ceny i producenci zeszytów i notatników

W czasie roku szkolnego bądź akademickiego zużywa się zazwyczaj od kilku do nawet kilkunastu zeszytów i notatników. Aby więc nie przepłacić za tę całkiem sporą ilość produktów, warto wcześniej zrobić porównanie cen w różnych sklepach. Najtańsze zeszyty i notatniki dostępne są przede wszystkim w marketach. Różnica cen między nimi a tradycyjnymi sklepami bywa niekiedy znaczna.

Porównać ceny zeszytów i notatników można także w sklepach internetowych. W nich za najtańsze zeszyty zapłaci się poniżej złotówki, zaś za najdroższe – sporo ponad 200 zł. Jednak zakup i notatników zeszytów to nie tylko porównanie cen, ale i producentów. Do tych najpopularniejszych należą firmy: Dan-Mark, Interdruk, Top2000, Donau, Herlitz, Oxford, Unipap i M-Collection.

Tagi kategorii: Zeszyt, Zeszyty, brulion
^
Cache: 0.0129 s. (IBM5-fcgi-2)