zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking butów sportowych dla dzieci

Buty sportowe dla dzieci

-8 737 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Buty sportowe dla dzieci

O butach sportowych dla dzieci

Dzieci bardzo lubią ruch i aktywność na świeżym powietrzu. Uprawianie sportów także tych amatorskich wymaga zapewnienia im odpowiedniej odzieży oraz obuwia sportowego. Dobór odpowiednich butów sportowych jest ważne ze względu nie tylko na wygodę użytkownika, ale również bezpieczeństwo. Z planami uprawiania przez dziecko konkretnej dyscypliny sportowej powinny się zatem wiązać plany zakupu odpowiedniego obuwia, które zapewni stopom stabilność, chroniąc je w ten sposób przed urazami.

Rodzaje butów sportowych dla dzieci i ich wybór

Buty sportowe to nie jeden rodzaj obuwia. Wśród nich znajdują się różnorodne modele:

  • tenisówki,
  • trampki,
  • buty ze skóry,
  • buty z tkaniny,
  • buty z niską cholewką
  • buty z wysoką cholewką,
  • buty sznurowane,
  • buty zapinane na rzepy,
  • buty zapinane na suwak.

Buty sportowe dla dzieci powinny być przede wszystkim wygodne i praktyczne. Najlepiej aby były lekkie, aby nadawały się zarówno do biegania i skakania, jak i jazdy na rowerze czy innych zabaw na podwórku. Wiele butów sportowych posiada elementy z przewiewnej siateczki, która zapewnia stopie dobrą wentylację. Ważna jest lekka i elastyczna podeszwa, np. wykonana z pianki EVA, która zapewnia doskonałą amortyzację. Dobrze jeśli buty sportowe mają wyjmowaną wkładkę, aby można było zachować czystość i higienę. Liczy się także odpowiednia przyczepność podeszwy do podłoża oraz wygodne zapięcie - dla młodszych dzieci najlepiej na rzep, co ułatwi samodzielne zakładanie butów. Podstawą jednak będzie zawsze właściwy rozmiar obuwia – jak w przypadku każdego innego typu butów.

Podstawowe zasady wyboru butów sportowych dla dzieci

Przy zakupie butów sportowych dla dzieci należy przede wszystkim przestrzegać zasad identycznych jak w przypadku innych typów obuwia. Dopiero później powinno się zwracać uwagę na szczegółowe cechy modeli typowo sportowych.

Po pierwsze, dobre buty dla dzieci to takie, które są idealnie dopasowane do rozmiaru stopy. Wielu rodziców chcąc zrobić zakup „na dłużej” wybiera modele za duże na dziecko o więcej niż centymetr. Jest to złe podejście, gdyż wtedy stopa malca nie jest odpowiednio stabilna i właściwie chroniona podczas spacerów. Z kolei za małe buty mogą powodować zniekształcenia stopy.

Czubek zakrytych butów sportowych dla dzieci musi być szeroki i wysoki na tyle, by maluch mógł w pełni wyprostować palce i swobodnie nimi poruszać. Dobry but sportowy to także taki, który właściwie obejmuje śródstopie i nie uciska grzbietu stopy. Czy będzie on sznurowany, zapinany na rzepy czy wsuwany – to zależy już od gustu rodzica i dziecka.

W bucie sportowym dla dzieci cholewka nie może być zbyt wysoka. Dzieje się tak dlatego, by stopa mogła się bez żadnych problemów zginać i prostować. Dla pełnej stabilności dobrze jest też, by zapiętek był usztywniany. Zapobiegnie to też przypadkowemu wykoślawianiu się nóżek pociechy. Podeszwa z kolei powinna być miękka i zginać się na linii zginania palców. Dobrze też, jeśli będzie ona antypoślizgowa.

Podczas biegania, skakania czy tańczenia nogi lubią się mocno pocić. W związku z tym buty sportowe dla dzieci powinny być wykonane z naturalnych, przewiewnych tkanin, które zagwarantują odpowiednie oddychanie stóp.

But sportowy a budowa stopy dziecka

Kupując buty dla starszych dzieci, których stopa rośnie już nieco wolniej, obuwie sportowe najlepiej dopasowywać do kształtu stopy pociechy. Modele konstruowane w ten sposób są nieco droższe, ale o wiele wygodniejsze.

Stopy neutralne charakteryzują się standardowymi wielkościami łuków. Ślad, który pozostawiają, ma wycięcia, które pokazują przód stopy oraz piętę połączone szerokim, wyciętym pasem. W trakcie chodzenia stopa neutralna opiera się przede wszystkim na zewnętrznej części pięty, w związku z czym najlepsze są dla niej buty, które amortyzują wstrząsy w tym właśnie miejscu.

Stopy pronujące są nisko wysklepione i mają tendencję do płaskostopia. Posiadają one więc mały łuk i zostawiają duży, płaski ślad będący odbiciem praktycznie całej powierzchni stopy. Buty sportowe dla dzieci ze stopami pronującymi powinny być stabilne, a ich podeszwa odpowiadać kształtowi stopy. Nie polecane są tu modele z czubkami czy wąskimi noskami.

Stopy supinujące to takie, których ślad jest bardzo wąski. Na odbiciu nie widać wcale paska łączącego przód stopy z piętą bądź jest on bardzo wąski. Takie wygięte, wysklepione stopy potrzebują obuwia elastycznego i miękkiego.

Tagi kategorii: Buty dla dzieci sportowe, buty dla dziecka sportowe, buty dziecięce sportowe
^
No-cache: 6.0182 s. (IBM5-fcgi-2)