zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking fotelików samochodowych

Foteliki samochodowe

-504 produkty
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Foteliki samochodowe

O fotelikach samochodowych

Foteliki samochodowe to nie tylko prawny wymóg, dla kierowców przewożących dzieci, ale też dbanie o bezpieczeństwo małych pasażerów, dlatego też każdy rodzic powinien je kupić. Jakie są rodzaje fotelików samochodowych? Na jakie parametry zwracać uwagę podczas zakupu fotelików samochodowych? Jacy producenci są najlepsi? - to bardzo ważne pytania, którymi poprzedzić trzeba zakup, ale równie ważne może okazać się porównanie cen fotelików samochodowych.

Podział fotelików samochodowych ze względu na wiek dziecka

Podział fotelików ze względu na wiek dziecka jest orientacyjny i zależy głównie od tego, jaką wagę ma dziecko.

Pierwszy rodzaj fotelików samochodowych to te z grupy 0, dla niemowląt ważących do 10 kg, czyli mających około 6-10 miesięcy. Montuje się je tyłem do kierunku jazdy, a ich główna zaleta to wielofunkcyjność (mogą być też kołyską czy gondolą do wózka).

Grupa 0+ adresowana jest do niemowląt ważących maksymalnie 13 kg, czyli średnio w wieku 12-15 miesięcy. Umieszcza się je także tyłem do kierunku jazdy, a ich zaleta to możliwość regulacji siedziska (pozycje bardziej leżące lub siedzące).

Grupa 1, czyli dzieci mające 9-18 kg i maksymalnie do 4 lat. Te foteliki samochodowe można już montować przodem lub tyłem do kierunku jazdy, jednak (według danych technicznych pochodzących z licznych testów zderzeniowych) jazda tyłem jest bezpieczniejsza.

Odbiorcami grupy 2 są dzieci, których waga waha się w okolicach 15-25 kg, a ich wiek to 4-6 lat. Maluchy mogą w nich jeździć tylko przodem do kierunku jazdy.

Ostatnia grupa, oznaczona numerem 3, to foteliki samochodowe dla starszych dzieci, w wieku od 6 do 12 lat i o wadze 22-36 kg. Umieszcza się je przodem do kierunku jazdy. Niewątpliwe zalety tej grupy to fakt, że do zapięcia dziecka można użyć pasów samochodowych oraz to, że w momencie, gdy dziecko podrośnie i przestanie się mieścić w fotelik samochodowy, wtedy możliwe jest zdemontowanie jego górnej części i sadzanie dziecka na samej bazie podwyższającej.

Dla rodziców, którzy nie chcą zbyt często zmieniać fotelików samochodowych, dobrym rozwiązaniem będą produkty z grup łączonych (których opisy to np. 1+2+3 dla dzieci od 9 do 36 kg czy 2+3 dla dzieci od 15 do 36 kg), w których dziecko będzie mogło jeździć bardzo długi czas. Należy też pamiętać, by fotelików samochodowych umieszczanych tyłem do kierunku jazdy nie stawiać na przednim siedzeniu w sytuacji, gdy posiada ono zabezpieczenie w postaci poduszek powietrznych. Poduszki powietrzne są zabezpieczeniem dla dorosłego siedzącego przodem, ale zarazem zagrożeniem dla malucha leżącego tyłem.

Na co zwrócić uwagę kupując fotelik dla niemowlaka?

Aby niemowlę mogło jeździć samochodem, należy kupić foteliki samochodowe spełniające wiele wymagań i posiadające rozbudowane parametry.

Skorupa (czyli korpus) fotelika samochodowego dla niemowlaka powinien być nie tylko twardy, ale i głęboki oraz masywny, zapewniający wygodne ułożenie ciała

Równie ważny jest system ochrony główki (określany jako SPS, Safe Side, ASP lub SIP). Jego konstrukcja oparta jest na umocnionych bokach fotelika, dzięki czemu poziom ochrony przed urazami jest wysoki.

Paski, którymi przypina się malucha najlepiej, by były pięcio-, a nie trzypunktowe. Dobrze będzie, jeśli będą one pokryte miękkim materiałem, co zapewni ochronę przed otarciami ciała niemowlaka. Istotna jest też możliwość ich znacznej regulacji w zależności od tego, jak duże jest dziecko i w co jest ubrane.

Obecność specjalnej wkładki dla niemowlaka, którą umieszcza się pod jego pupą sprawi, że będzie mógł on leżeć w wygodniejszej pozycji, a w momencie rozpoczęcia procesu siadania będzie można podkładkę wyjąć, dając pełen komfort małemu pasażerowi.

Zagłówek w fotelikach dla niemowląt powinien być regulowany, dzięki czemu dziecko będzie mogło wygodnie tak siedzieć, jak i leżeć.

Dobrym rozwiązaniem jest też zakup fotelika samochodowego mogącego jednocześnie pełnić funkcję gondoli montowanej w wózkach, co pozwoli na oszczędzenie pieniędzy (kupuje się jeden przedmiot, nie dwa).

Na co zwrócić uwagę kupując fotelik dla starszego dziecka?

Foteliki samochodowe dla starszych dzieci muszą spełniać nieco inne wymagania i mieć inne parametry niż te przeznaczone dla niemowlaków.

Materiał, którym pokryty jest szkielet fotelika samochodowego, powinien zapewniać skórze wentylację. Dobrze sprawdza się w tej roli na przykład mikrofibra. Ważne, by był on zdejmowany, gdyż starsze dziecko lubi brudzić siebie i wszystko w około – brak opcji zdejmowania utrudniłby więc pranie.

Pasy do przypinania powinny być, tak jak i w przypadku fotelików samochodowych dla niemowlaków, pięciopunktowe, regulowane, pokryte miękkim materiałem.

Siedzisko fotelika musi być na tyle szerokie, by zmieściło się w nim nie tylko dziecko w letnim stroju, ale także w grubej, zimowej kurtce.

Zagłówek także powinien mieć możliwość regulacji (w tym: odchylania do tyłu), co będzie przydatne w chwili, w której dziecko zaśnie.

Przydatną opcją w fotelikach samochodowych są kieszenie umieszczone na ich bokach, w których będzie można umieścić butelkę z piciem lub małe zabawki dla dziecka.

Gdy głowa małego pasażera zaczyna wystawać ponad oparcie fotelika jest to niewątpliwy znak, że trzeba produkt wymienić na większy.

Ceny i producenci fotelików samochodowych

Polskie prawo wymaga, by każde dziecko, które nie ukończyło 12 lat i którego wzrost jest mniejszy niż 150 cm, było przewożone w fotelikach samochodowych, dlatego też ich rynek jest bardzo bogaty i prężnie się rozwija. Znani producenci fotelików samochodowych to przede wszystkim firmy: Bebe Comfort, Bimbo, Pritax, Casualplay, Chicco, Fair, Graco, Jane, Maxi-Cosi, Teamtex, Kiddy, Ramatti, Easy GO, Tako i wiele innych.

Porównanie cen ich fotelików samochodowych pozwala na stwierdzenie, że najtańsze produkty z tej kategorii dostępne są już w cenach poniżej 30 zł (siedziska podwyższające), zaś za te najdroższe zapłacić trzeba będzie ponad 2 000 zł, a spotykane są i takie modele, których ceny przekraczają 4 000 zł.

Tagi kategorii: Foteliki samochodowe, Fotelik samochodowy
^
No-cache: 0.3417 s. (IBM5-fcgi-1)