zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking klocków
Zobacz następne

Klocki

O klockach

Klocki to zabawki przeznaczone przede wszystkim dla dzieci. Nie jest to jednak regułą, gdyż często spotyka się pasjonatów klocków którzy, mimo dorosłego wieku, uwielbiają tworzyć za ich pośrednictwem przeróżne konstrukcje. Jak kupować klocki, aby były one odpowiednią zabawką dla dzieci bądź miłośnika zajmującego się tworzeniem wszelkiego rodzaju struktur? Przed zakupem warto zrobić porównanie cen klocków, aby nie przepłacić. Dodatkowo porównanie cen umożliwi ocenę jakości poszczególnych klocków, dzięki czemu zakup będzie atrakcyjny zarówno pod względem finansowym, jak i jakościowym.

Materiały, z których wykonane są klocki

Wśród najpopularniejszych materiałów, z których wytwarza się klocki, należy wymienić drewno, wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne oraz pianki.

Konstrukcje tworzone za pomocą drewnianych klocków charakteryzują się niewielką stabilnością i stałością. Zabawki wytwarzane z drewna najczęściej mają duże rozmiary, co znacznie wpływa na bezpieczeństwo ich użytkowania – w przypadku małych dzieci ryzyko zadławienia się ulega znacznemu zmniejszeniu. Klocki wykonane z drewna zazwyczaj zbliżone są kształtem do figur geometrycznych. Charakteryzują się wypełnionym wnętrzem oraz ciekawymi kolorami.

Dużą popularnością cieszą się klocki wykonane z tworzyw sztucznych – wpływ na ten fakt, ma przede wszystkim niska cena produkcji i obróbki tego rodzaju materiału. Tworzywa sztuczne są bardzo plastyczne, co umożliwia dowolność w formowaniu i zdobieniu zrobionych z nich zabawek. Do produkcji klocków z tworzyw sztucznych najczęściej wykorzystuje się polietylen, polipropylen oraz polistyren. Zestawy tego typu klocków składają się z powtarzalnych elementów, co umożliwia budowanie wszelkiego rodzaju konstrukcji – domów, garaży, pojazdów, postaci, etc.

Kolejnym materiałem, z którego produkowane są klocki, jest pianka. Wyroby tego typu charakteryzują się różnorodnymi kształtami, z wyraźną przewagą brył w postaci prostopadłościanów. Możliwe do kupienia są klocki wykonane z pianki polietylenowej, które charakteryzują się dużym rozmiarem. Tego typu zabawki mogą być używane w wodzie, unosząc się na jej powierzchni. Klocki mogą być także wytwarzane z materiału skóropodobnego bądź pianki poliuteranowej. Główną zaletą tego typu wyrobów jest przede wszystkim komfort związany z ich eksploatacją – klocki są bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i bezpieczne.

Rodzaje klocków

Poszczególne klocki różnią się od siebie kształtem, strukturą, kolorem oraz przeznaczeniem. Ze względu na sposób ich użycia wyróżnia się: klocki sensoryczne, magnetyczne i konstrukcyjne.

W przypadku klocków sensorycznych możliwa jest zabawa poprzez zmysły. Klocki mogą przestawiać zwierzątka, które wydają odgłosy, tym samym intrygując dzieci i przyczyniając się do ich ogólnego rozwoju. Poszczególne klocki zazwyczaj posiadają w swoim wnętrzu dzwoneczki bądź innego rodzaju materiały, które powodują powstawanie charakterystycznych dźwięków (groch, koraliki, etc.).

Klocki magnetyczne to przede wszystkim doskonała zabawa – dzięki zastosowaniu magnesu, możliwe jest tworzenie konstrukcji, poprzez trwałe zespolenie ze sobą poszczególnych elementów. Są to zabawki, które przyczyniają się do rozwoju sprawności manualnej dzieci – bawią się i uczą jednocześnie.

Poprzez pojęcie klocków konstrukcyjnych rozumie się te klocki, które umożliwiają tworzenie wszelkich trwałych budowli. Klocki te gwarantują szerokie pole do zabaw – jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Zakup takich klocków umożliwia stworzenie placu budowy, domu, garażu bądź pojazdu. Popularne, zwłaszcza wśród chłopców, są pojazdy policyjne (w tym motocykle i samochody), wozy strażackie oraz postacie policjantów i strażaków. Klocki konstrukcyjne to dodatkowo wszelkiego rodzaju modele, zarówno samochodów, jak i samolotów czy helikopterów.

Klocki LEGO

Najpopularniejszym rodzajem są, znane przez większość osób, klocki LEGO. Z racji tego, iż kupując klocki, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wiek dziecka, firma LEGO wprowadziła serie, które adresowane są do poszczególnych grup odbiorców. Przykładowo, dla najmłodszych użytkowników przeznaczone są klocki z serii Duplo. Charakteryzują się one mnogością barwnych elementów, które mają duże wymiary. Kolejnym przykładem są klocki LEGO City, z których możliwe jest odtwarzanie scenek życia codziennego, replik miast oraz postaci i pojazdów. Serie odpowiadają także aktualnym trendom, gdyż możliwy jest zakup klocków, które przedstawiają postaci lansowane w mediach bądź grach komputerowych (np. Seria LEGO Star Wars, Indiana Jones bądź Prince of Persia). Dzięki mnogości grup tematycznych zarówno mali, jak i duzi konstruktorzy, znajdą klocki LEGO odpowiadające własnym preferencjom.

Ceny i producenci klocków

Kupując klocki warto zainwestować w dobre jakościowo produkty, które będą wytrzymałe. Klocki powinny być wykonane z dobrej jakości materiału – niektórzy preferują tylko i wyłącznie drewniane wyroby, inni wolą kupić te wykonane z tworzywa sztucznego. Ceny najtańszych klocków, które można kupić za pośrednictwem sklepów internetowych, mogą wynosić od 2 zł. W przypadku bardziej zaawansowanych zestawów, ceny mogą osiągać wartość 2 tys. zł.

Do najbardziej popularnych producentów klocków należą między innymi takie firmy, jak: Cobi, HABA, Lego, Novum, Playmobil, BanBa, Bączek.

Tagi kategorii: Klocki, dla dzieci klocki, dla dziecka klocki
^
Cache: 0.0239 s. (IBM5-fcgi-2)