zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking piórników

Piórniki

-2 190 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Piórniki

O piórnikach

Piórniki to niezbędne elementy wyposażenia plecaka każdego ucznia. Dzięki nim wszystkie akcesoria piśmiennicze znajdują się w jednym miejscu, więc łatwo je znaleźć. Zastanawiając się nad tym, jaki piórnik dla dziecka wybrać, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii – jakie są rodzaje piórników, co powinno się w nich znajdować, a także jaki piórnik jest odpowiedni dla danego dziecka.

Rodzaje piórników

Piórniki można podzielić na kilka różnych typów, co pozwala wybrać model idealny do potrzeb dziecka. Do wyboru mamy:

 • piórniki tradycyjne, komorowe, zapinane na suwak, najczęściej o prostokątnej formie, bywa zwany także zeszytowym – posiada liczne przegródki, dzięki czemu nadaje się do noszenia zwłaszcza przez małe dzieci
 • piórniki typu tuba – w kształcie walca
 • saszetki – piórniki, w których wszystkie akcesoria piśmiennicze znajdują się luźno wrzucone
 • piórniki metalowe – twarde piórniki, nieuginające się i zachowujące swój kształt w każdej sytuacji
 • przezroczyste piórniki przypominające kosmetyczki

Przede wszystkim, decydując się na jego zakup powinniśmy zwrócić uwagę na wygodę oraz upodobania dziecka, a także jego wiek. Maluch lepiej sobie poradzi z piónikiem rozkładanym, w którym każde akcesorium znajdzie swoje miejsce. Starsze dzieci będą chętniej wybierać piórniki przypominające saszetkę czy kosmetyczkę.

Tradycyjne piórniki dla dzieci

Piórniki tradycyjne są dość płaskie, mają najczęściej prostokątny kształt i mogą być jedno-, dwu- lub nawet trzykomorowe. Dzięki temu można zmieścić w nich naprawdę wiele rzeczy. Dziecko może mieć pod ręką wszystkie ołówki, gumki czy nożyczki. Tradycyjne piórniki to najczęściej produkty wykonane z tworzyw sztucznych lub gęsto tkanych tkanin, które usztywniane są od środka za pomocą grubego kartonu. Zamykane są najczęściej na suwak, dzięki czemu mamy pewność, że ze środka nic nie wypadnie. Największą zaletą piórników rozkładanych są specjalne przegródki, przeznaczone do utrzymywania długopisów, ołówków, gumek czy kredek w jednym, wyznaczonym miejscu. Pozwala to na zachowanie maksymalnego porządku i pozwala nawet małym dzieciom odnaleźć wszystkie potrzebne artykuły. W takich piórnikach zmieści się dość dużo elementów, nawet całe zestawy kredek, mazaków, długopisów, ołówków i drobniejszych elementów jednocześnie.

Rozwiązanie dla starszych – tuby i saszetki

Piórniki typu tuba od piórników saszetek różnią się głównie kształtem. Tuby to bowiem produkty w formie walca, zaś saszetki przyjmują formę podłużnego prostopadłościanu o lekko zaokrąglonych brzegach. Niewielkie wymiary obu rodzajów piórników sprawiają, że zmieszczą się one w każdym plecaku czy podręcznej torbie. To dobre, lekkie rozwiązanie nawet wtedy, gdy w plecaku znajduje się dużo książek, zeszytów i innych szkolnych rzeczy. Jeśli zaś chodzi o ilość przegród, to tuby są zazwyczaj jednokomorowe, zaś saszetki mogą mieć jedną bądź dwie części, a także kieszonki we frontowej części, np. na mały notesik. Kupując tuby bądź saszetki należy również pamiętać, że wszystkie artykuły piśmiennicze włożone do nich będą ułożone luźno, bez ścisłego podziału miejsc. Materiałami używanymi do produkcji omawianych piórników jest najczęściej tkanina, choć spotyka się również tworzywo sztuczne, które zazwyczaj ma niższą jakość.

Piórniki zawsze takie same – modele metalowe

Piórniki metalowe, wykonane zazwyczaj z lekkiego aluminium, mają najczęściej kształt długiego i płaskiego prostopadłościanu. Ich pojemność jest ograniczona ze względu na niewielkie wymiary, dlatego też poleca się je zwłaszcza tym osobom, które potrzebują mieć przy sobie wyłącznie podstawowe artykuły piśmiennicze. Dla komfortu użytkowania w piórnikach metalowych montuje się dodatkową wkładkę, pozwalającą podzielić wnętrze na dwie części, a przez to zachować w nim lepszy porządek. Wieczka piórników metalowych umieszczane są na zawiasach, a ich zamknięcie gwarantują niewielkie zatrzaski. Decydując się na ten rodzaj piórników trzeba mieć świadomość, że są one podatne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, w tym odkształcenia czy urwanie się zawiasów.

Co powinno znajdować się w piórniku?

Dobrze wyposażony piórnik to tak naprawdę obowiązek każdego ucznia, zwłaszcza w najmłodszych klasach. Wtedy nigdy nie wiadomo, co dziecko będzie potrzebowało na zajęciach. Warto więc, by w piórniku malucha znalazły się:

 • ołówek (najlepiej o dwóch stopniach twardości, np. HB i B)
 • gumka do ścierania
 • temperówka
 • linijka
 • pióro lub długopis
 • klej
 • nożyczki
 • kredki lub kolorowe cienkopisy
 • cyrkiel, kątomierz (w przypadku starszych dzieci)

Piórniki dla chłopca i dziewczynki

Kwestię wyboru wyglądu piórnika najlepiej pozostawić dziecku – możemy zasugerować mu, który model będzie bardziej funkcjonalny, lecz wzór może być jego indywidualnym wyborem. Inaczej ma się sprawa, gdy kupujemy piórnik w prezencie. Tutaj najlepiej zastanowić się nad tym, co lubi dziecko. Niektóre piórniki bywają na tyle uniwersalne, że znakomicie nadają się zarówno dla chłopca czy dziewczynki. Są one najczęściej gładkie, w stonowanych kolorach. Dziewczynki bardziej ucieszą się z piórników z motywem kwiatowym czy bajkowym albo z ulubionym piosenkarzem czy wokalistką. Tutaj możemy stawiać na pastelowe lub jaskrawe kolory. Chłopcy chętniej wybiorą piórnik stonowany, także z postaciami bajkowymi, np. superbohaterami oraz modele w samochody czy samoloty.

Tagi kategorii: i Piórniki wyposażenie, Piórniki, piórnik
^
Cache: 0.0129 s. (IBM5-fcgi-2)