zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking plecaków szkolnych

Plecaki szkolne

-5 497 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Plecaki szkolne

O tornistrach i plecakach szkolnych

Plecak szkolny to podstawowe wyposażenie każdego ucznia. Może mieć formę miękkiego plecaka w sportowym stylu, jak również usztywnianego tornistra, a takie zaleca się do noszenia przez najmłodsze dzieci. Obok plecaków szkolnych znajdziemy też plecaki do przedszkola i do zerówki, które są zazwyczaj mniejsze i mniej pakowne niż te dla starszych dzieci.

Rodzaje plecaków szkolnych

W plecaku szkolnym musi być miejsce na książki, zeszyty, piórnik, pomoce naukowe, ale również na śniadaniówkę czy bidon z piciem. Zatem musi on mieć odpowiednią wielkość i wystarczającą ilość kieszonek i przegródek.

Najczęściej plecaki szkolne dzieli się według następujących kryteriów:

  • dla kogo są przeznaczone – plecaki dla dziewczynek i dla chłopców,
  • w jakim wieku jest użytkownik – plecaki młodzieżowe, dla ucznia, do przedszkola,
  • jakie mają dodatkowe udogodnienia – plecaki na kółkach, z rączką.

Plecaki przeznaczone dla określonej płci łatwo rozpoznać po kolorze i wzorze, natomiast kształt mogą mieć zbliżony do siebie. Plecaki dziewczęce będą najczęściej różowe, fioletowe, ale również w innych intensywnych kolorach jak żółty, czerwony czy pomarańczowy. Mogą mieć motywy zwierzęce, roślinne, jak kwiaty, ale także przedstawiać bohaterów ulubionych bajek małych dziewczynek.

Z kolei plecaki chłopięce będą miały ciemniejsze kolory, odcienie niebieskiego, szarości, granatu czy czerni, a do tego motywy typowe dla płci męskiej – auta, motory, samoloty czy motywy z bajek i filmów, jak Transformers, Gwiezdne Wojny czy Avengers.

Kryterium wieku determinuje nie tylko wzór na plecaku, ale także jego formę i kształt. Nastolatek wybierze raczej plecak w typie bardziej sportowym, a przedszkolak – niewielki plecak z kolorowym bohaterem bajki czy ulubionym zwierzątkiem.

I w końcu dodatkowe udogodnienia do plecaków – dużą popularnością cieszą się plecaki z wyciąganą rączką, które ciągnie się za sobą na kółkach, podobnie jak walizki podróżne. Taka forma pozwala na uniknięcie przeciążenia pleców malca i oszczędza jego kręgosłup, tym bardziej, że często plecaki szkolne z wyposażeniem ważą zdecydowanie więcej w stosunku do masy ciała niż zalecają lekarze.

Cechy dobrego plecaka do szkoły

Szkolny plecak powinien mieć określone cechy, dzięki którym posłuży dłużej, będzie wygodny i bezpieczny dla zdrowia dziecka.

  1. Powinien mieć usztywniane plecy, bo to usztywnienie powoduje równomierny rozkład ciężaru całego wypełnionego plecaka.
  2. Trzeba też zwrócić uwagę na to czy szelki plecaka są wystarczająco szerokie i miękkie. Ich minimalna szerokość powinna wynosić około czterech centymetrów, dzięki czemu nie będą się wżynać w ramiona. Muszą też być regulowane, aby można je było dostosować do wzrostu każdego dziecka.
  3. Ciekawym rozwiązaniem jest także dodatkowy pas zapinany na biodrach dziecka, który przy ciężkim plecaku pozwoli trochę odciążyć plecy.
  4. Plecak musi być wystarczająco duży, aby swobodnie pomieścić wszystko co potrzebne uczniowi.
  5. Przydadzą się też kieszonki i przegródki, dzięki którym łatwiej będzie utrzymać w nim porządek i zlokalizować potrzebną rzecz.
Tagi kategorii: dla dzieci plecaki, dla dzieci plecak, plecaki szkolne
^
No-cache: 1.3806 s. (IBM5-fcgi-1)