zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking skarbonek

Skarbonki

-376 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Skarbonki

O skarbonkach

Czasy, gdy skarbonki były wyłącznie ceramicznymi świnkami, minęły już bezpowrotnie. Obecnie producenci oferują wiele rodzajów, kształtów i wzorów tych przedmiotów. Jednak należy pamiętać, że kupując dany model skarbonki warto kierować się nie tylko jej wyglądem, ale również funkcjonalnością. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Jakie skarbonki najskuteczniej zmotywują do oszczędzania? Które najlepiej przechowają zaoszczędzone kwoty? By dojść do jednoznacznych odpowiedzi należy jednak wcześniej prześledzić poszczególne parametry skarbonek, a także zrobić porównanie ich cen. Może to znacznie ułatwić ocenę jakości przedmiotów, a więc i ich wybór. A ten w Okazje.info jest duży, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innego sposobu na oszczędzanie dla dzieci - portfeli dla dzieci.

Materiały, z których wykonuje się skarbonki

Najpopularniejszym materiałem używanym do produkcji skarbonek jest oczywiście ceramika. Jest to najstarszy materiał, który do wyrobu tych produktów używany był już kilka wieków temu. Ceramika o różnej grubości zazwyczaj jest koloru białego, choć można także spotkać tę barwioną na różne kolory bądź malowaną w rozmaite motywy i powlekaną bezbarwnym lakierem. Zaletą ceramiki jest to, że jeśli skarbonka nie ma otworu, przez który wyjmuje się pieniądze, to po zapełnieniu jej ceramikę można łatwo stłuc i wydobyć zaoszczędzoną kwotę.

Drugim popularnym materiałem, z którego wykonuje się skarbonki, jest tworzywo sztuczne. Zalety tego surowca to łatwość barwienia i formowania w rozmaite kształty, dzięki czemu skarbonki mogą przyjmować najróżniejsze, nawet najbardziej nieoczekiwane formy. Skarbonki z tworzywa są też odporne na wszelakiego rodzaju urazy mechaniczne, takie jak upadki czy obtłuczenia.

Wiele osób chętnie kupuje także skarbonki ze szkła. Jest ono najczęściej przezroczyste, dlatego łatwo śledzić to, ile już zdążyło się zaoszczędzić. Produkty szklane mogą też nie posiadać otworu do wyjmowania pieniędzy, więc by oszczędności wydać trzeba skarbonki zbić, co bardzo motywuje do mocnego przemyślenia wydania pieniędzy.

Ostatni z materiałów, z którego wykonuje się skarbonki, to metal. Może być to lekkie i trwałe aluminium lub dowolny inny rodzaj metalu. Często formowany jest on w sztabki złota czy sejfy, które mają motywować do zbierania oszczędności, lub też w poręczne tuby.

Kształty skarbonek

Podstawą każdej skarbonki jest podłużny otwór, zlokalizowany zazwyczaj w jej górnej części, przez który wrzuca się pieniądze. Nie może być on zbyt mały, gdyż inaczej nie mieściłyby się w nim większe monety. Trzeba też uważać, by rozmiar otworu nie był zbyt duży, gdyż wtedy wystarczy odwrócić skarbonkę do góry dnem i potrząsnąć, a pieniądze zaczną same wylatywać.

Drugą ważną częścią skarbonki jest dolny otwór, przez który wyjmuje się pieniądze. On również musi mieć wymiary pozwalające na wyciągnięcie gotówki, ale też zabezpieczające przed nagłym wypadnięciem całej kwoty w momencie zdjęcia z niego zabezpieczenia.

Jeśli zaś chodzi o same kształty, które przyjmują skarbonki, to oczywiście najpopularniejsze są tu świnki. Do końca nie wiadomo, dlaczego akurat ten wzór zyskał tak wielkie powodzenie. Być może chodzi o początki historii skarbonek, kiedy to ich funkcję pełniły słoiki z gliny. Jedna z odmian tego materiału w języku staroangielskim nosiła nazwę „pygg”. Z czasem słowo to ulegało językowym modyfikacjom, aż przyjęło formę zbliżoną do „pig”, czyli świni właśnie.

Pozostałe wzory ograniczone są tylko i wyłącznie wyobraźnią projektantów. Produkowane są na przykład skarbonki dla dzieci, które nawiązują do zwierzątek czy znanych bajek, ale też spotyka się skarbonki dla dorosłych, mające formę sejfu czy ekskluzywnego samochodu. Bardziej wyrafinowane modele skarbonek mogą być nawet wykonane ze złota czy srebra bądź pokrywane cienką warstwą tego materiału.

Ceny i producenci skarbonek

Jako, że tak wymiary, jak i ocena jakości poszczególnych skarbonek jest bardzo różna, zróżnicowane są też ceny. Zakup najtańszych skarbonek będzie wiązał się z wydatkiem około 5-6 zł, zaś najdroższe skarbonki mogą kosztować nawet ponad 400 zł. W związku z tym zanim dokona się ostatecznego zakupu warto porównać ceny skarbonek.

Producenci skarbonek to bardzo szeroka grupa firm. W sklepach kupić można między innymi produkty takich marek jak KARE design, Ritzenhoff, Salt&Pepper, Derform czy Royal Design. To oczywiście tylko początek listy producentów, która jest naprawdę bardzo długa i różnorodna.

Tagi kategorii: Skarbonki, skarbonka
^
No-cache: 0.4587 s. (IBM5-fcgi-1)