Ranking dmuchaw do liści
Zobacz następne
Dmuchawy do liści

Dmuchawy do liści

O dmuchawach do liści

Nowoczesne dmuchawy do liści, a także odkurzacze ogrodowe różnego typu, to niezbędne sprzęty, jeśli posiada się własne podwórko, działkę czy ogród. Dzięki nim jesiennie porządki tych przestrzeni są dużo szybsze, łatwiejsze i skuteczniejsze. Powstaje jednak pytanie o rodzaje dmuchaw do liści i odkurzaczy ogrodowych. Innym bowiem urządzeniem czyścić się będzie przydomowy trawnik z kilkoma drzewkami, innym zaś – duży ogród. Jakie więc dmuchawy do liści i odkurzacze ogrodowe kupić? Które parametry są tymi, które powinny najbardziej interesować kupujących? Co wpływa na ocenę jakości sprzętu podczas zakupu? By odpowiedzieć na te kwestie wystarczy zapoznać się z poniższym opisem, prezentującym między innymi wady i zalety dmuchaw do liści i odkurzaczy ogrodowych, a także zrobić porównanie cen dmuchaw do liści i odkurzaczy ogrodowych. Dzięki temu opis wybieranych urządzeń będzie kompletny.

Dmuchawy do liści

Dmuchawy do liści są najczęściej częścią odkurzaczy do liści, choć zdarza się również, że występują jako samodzielne urządzenia. Dzięki nim uprzątnie się wszystkie liście w jedno miejsce, po czym będzie można je spalić lub wrzucić do odpowiedniego pojemnika czy worka. Wszystkie dmuchawy do liści to urządzenia ręczne, dlatego też ważne jest, by ich waga była możliwie najniższa. Z kolei moc wydmuchu przeciwnie – im będzie wyższa, tym lepiej, gdyż dzięki temu szybciej i dokładniej wykona się zaplanowane porządki.

Co równie ważne, kupowane dmuchawy do liści mogą występować w wersji oburęcznej bądź wyłącznie praworęcznej. Powinny zwrócić na to uwagę zwłaszcza te osoby, które większość czynności wykonują lewą dłonią. Ciekawym rozwiązaniem, które spotyka się w dmuchawach do liści, są zestawy do czyszczenia rynien. Są to komplety specjalnych końcówek, które bez problemu wyczyszczą te przestrzenie.

Odkurzacze ogrodowe

Odkurzacze ogrodowe, znane też jako odkurzacze do liści, mają za zadanie przede wszystkim wciągnąć liście do specjalnego worka. Warto też pamiętać, że odkurzaczem do liści można także sprzątać piasek i inne drobne zanieczyszczenia (np. małe gałązki), które niekiedy pojawiają się na takich utwardzonych powierzchniach jak tarasy, wjazdy garażowe czy kostki brukowe. Ich usunięcie z pomocą odkurzacza będzie o wiele wygodniejsze niż wykonanie tej samej czynności miotłą czy szczotką.

Podstawowa funkcja odkurzacza do liści to ich wciąganie, jednak wiele modeli posiada również możliwość pracy jako rozdrabniacz czy wspomniana dmuchawa do liści. Zalety rozdrabniania gałęzi i pozostałych resztek pochodzenia roślinnego docenią przede wszystkim Ci, którzy posiadają przydomowe kompostowniki. Po rozdrobnieniu odpadki nie tylko szybciej podlegają procesowi rozkładu, ale przede wszystkim zajmują o wiele mniej przestrzeni.

Podczas zakupu odkurzacza do liści należy zwrócić uwagę tak na jego funkcje, jak i dane techniczne. Podstawową z nich jest waga, która może wynosić do 6 kg. Trzeba jednak mieć świadomość, że omawiane urządzenie jest sprzętem ręcznym, do którego wago dochodzi jeszcze waga zebranych do worka liści, więc im waga samego odkurzacza będzie mniejsza, tym lepiej.

Pojemność worka na liście w odkurzaczu ogrodowym może wynosić od około 25 l do około 70 l, przy czym najpopularniejsze pojemności to te znajdujące się na poziomie 30-40 l. Podejmując decyzję odnośnie pojemności worka na liście trzeba mieć na uwadze nie tylko rozmiar przestrzeni, na której będzie się pracować, i ilość liści na niej się znajdujących, ale też własne możliwości fizyczne czyli to, ile liści będziemy w stanie udźwignąć podczas jednego cyklu odkurzania. Najlepsze worki na liście są rozpinane na dole, co znacznie ułatwia ich opróżnianie.

Moc silnika odkurzacza do liści także powinna być dopasowana do wielkości powierzchni, na której będzie się pracować. Im większa moc silnika, tym praca będzie szybsza i dokładniejsza, ale zbyt mały silnik pracujący zbyt długo może się bowiem przegrzewać, co spowoduje jego uszkodzenie przy częstej eksploatacji.

Odkurzacze do liści dzieli się także ze względu na rodzaje zasilania. Wyróżnia się tu głównie urządzenia spalinowe i elektryczne. Pierwsze z nich mają nieco większą wagę, ale można nimi pracować nawet wtedy, gdy nie ma się dostępu do zasilania sieciowego. Jest to przydatne zwłaszcza w dużych ogrodach i podwórkach. Urządzenia spalinowe wydzielają jednak dość specyficzny zapach i są stosunkowo głośne, co wielu zniechęca do ich zakupu. Z kolei elektryczne odkurzacze do liści mają mniejszy zasięg roboczy, który równy jest długości ich kabla (zazwyczaj ma on do 30-40 m). Kabel może przeszkadzać również wtedy, gdy na danej powierzchni występuje duże zagęszczenie małych drzewek bądź krzewów, w które mógłby się on zaplątać.

Ceny i producenci dmuchaw do liści i odkurzaczy

Kupując dmuchawy do liści czy odkurzacze pierwsze, co należy zrobić, to porównanie cen i parametrów. Znalezienie urządzenia o odpowiednim stosunku ceny do oceny jakości jest powiem podstawą udanego zakupu. Najtańsze dmuchawy do liści można kupić już za około 100 zł. Z kolei duże i bardzo solidne odkurzacze ogrodowe kosztują nawet do 10 000 zł.

Producenci dmuchaw do liści i odkurzaczy ogrodowych to takie firmy jak:Black&Decker, Hitachi, Makita, Ryobi, Krysiak, Bosch, Gardena, Honda, Stiga czy NAC.

Tagi kategorii: Dmuchawy do liści
Cache: 0.0368 s. (IBM5-fcgi)