zamknij
Wybierz zaznaczone
Ranking kawiarek
Zobacz następne

Kawiarki

O Kawiarkach

Pyszna, gorąca kawa to coś, co postawi na nogi o każdej porze dnia i nocy. Aby jednak miała ona odpowiednią moc i aromat, należy przyrządzić ja w odpowiedni sposób. Tu przydadzą się nie tylko duże ekspresy do kawy, ale też i małe kawiarki, dzięki którym szybko zaparzy się nawet do sześciu filiżanek czarnego napoju. Inne nazwy kawiarek to moka lub kafeteria. Bez względu jednak na nazewnictwo, te małe dzbanki działające na zasadzie ciśnieniowej mają różne rodzaje. Który kupić? Który okaże się najlepszy dla danego kawosza? Pytania te nie są proste, jednak odpowiedź na nie będzie bardziej pewna, jeśli pozna się dokładne parametry kawiarek, a przez to wady i zalety danego urządzenia. Zróżnicowanie kawiarek występuje również w kwestii cenowej, dlatego zanim dokona się ostatecznej oceny jakości i podejmie się decyzję zakupową zaleca cię także porównanie cen kawiarek.

Budowa i zasada działania kawiarek

Każda kawiarka, bez względu na swój rodzaj, składa się z trzech elementów. Są nimi: zbiorniczek na wodę, stanowiący jednocześnie podstawę kawiarki, lejek z sitkiem, do którego wsypuje się grubo mieloną kawę oraz górny zbiornik przeznaczony na gotowy napar. Całość może być wykonana z aluminium bądź stali, choć niekiedy sam górny zbiornik bywa zrobiony z ceramiki.

Aby przyrządzić kawę w kawiarce należy najpierw wlać do dolnego pojemnika odpowiednią ilość wody. Ważne jest, by wody nie było zbyt wiele, gdyż do wnętrza tego zbiorniczka wkłada się również sitko, do którego wsypuje się kawę. Zmielone ziarna należy w sitku dobrze ubić. Po nałożeniu sitka górny zbiornik nakręcamy na gwinty dolnego, po czym całość ustawia się na kuchence. Najlepsze do zaparzania kawy w kawiarce są palniki najmniejsze, nastawione na niewielki płomień. Gdy cała woda ze zbiorniczka dolnego przeleje się do dużego, przyjmując postać kawowego naparu, wtedy praca kawiarki jest zakończona. Trzeba jednak pilnować, by palnik wyłączyć od razu w momencie końca zaparzania, gdyż inaczej nie tylko może dojść do pobrudzenia kuchenki przez kipiący płyn, ale przede wszystkim do sparzenia kawy, które popsuje jej smak. Największą zaleta naparów przyrządzanych w kawiarkach to to, że nie ma w nich fusów, które niejednokrotnie przeszkadzają w delektowaniu się napojem.

Rodzaje kawiarek

Podstawowy podział kawiarek wynika z ich pojemności. W zależności od tego, jaką kawiarkę się kupi, jednorazowo będzie można przygotować od jednej do sześciu filiżanek naparu. Trzeba też wiedzieć, że ilość filiżanek możliwych do przygotowania oznacza zazwyczaj niewielkie filiżanki o pojemności około 100 ml, nie zaś tradycyjne szklanki.

Kawiarki można też podzielić ze względu na materiał, z którego są wykonane. Najtańsze kawiarki robione są z aluminium. Zaparzanie w nich kawy jest w pełni właściwe, jednak przy dłuższym użytkowaniu na wnętrzu tych urządzeń zaczynają się osadzać czarne, kawowe ślady, które nie są możliwe do usunięcia. Wpływa to tak na estetykę kawiarki, jak i na smak samej kawy. Z kolei kawiarki ze stali nierdzewnej są zdecydowanie solidniejsze, dzięki czemu posłużą zdecydowanie dłużej. Nie osadzają się na nich pozostałości kawy, a i sama wysoka temperatura nie powoduje dużych uszczerbków w materiale.

Ostatni podział kawiarek to ten ze względu na ich wygląd. Producenci, chcąc zachęcić odbiorców do zakupu, tworzą nie tylko kawiarki o klasycznych kształtach i wzorach, ale także te o ciekawym designie, który doskonale skomponuje się z nowoczesną kuchnią. Jeśli tylko dobrze poszuka się w sklepach stacjonarnych bądź internetowych, z pewnością bez problemu znajdzie się taką kawiarkę, która będzie pasowała do wystroju posiadanego przez użytkownika wnętrza.

Ceny i producenci kawiarek

Patrząc na ceny kawiarek zauważy się, że najprostsze urządzenia, mające wyłącznie podstawowe funkcjonalności, można kupić już za około 20-30 zł. Chcąc jednak parzyć częściej większe ilości kawy można kupić urządzenia o lepszych parametrach. Jak pokazuje porównanie cen, zakup najdroższych kawiarek wiąże się z wydatkiem nawet ponad 1 000 zł.

Ogromna popularność kawy (pije ją większość dorosłych osób) oraz prosta konstrukcja kawiarek sprawia, że produkcją tego typu kuchennych sprzętów zajmuje się bardzo wiele firm. W gronie najbardziej popularnych producentów kawiarek znajdują się między innymi takie firmy jak:Bodum, Forever, Gat, Gnali&zani, Top Moka, Berghoff, Bugatti Italy, Bergner, Kaiserhoff, Koziol, Fagor i Tadar.

Tagi kategorii: Kawiarki, kawy zaparzacz, kawiarka
^
Cache: 0.0134 s. (IBM5-fcgi-1)