zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking kluczy i nasadek

Klucze i nasadki

-4 439 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Klucze i nasadki

O kluczach i nasadkach

Zarówno warsztat profesjonalisty, jak i amatorskiego wielbiciela drobnych napraw nie może odbyć się bez takich narzędzi ręcznych jak klucze i nasadki. To właśnie one pozwalają na odkręcanie i przykręcanie śrub różnego typu, a także dokręcanie chociażby kołków rozporowych. Kupując klucze i nasadki należy jednak pamiętać, że istnieją różne rodzaje kluczy i nasadek. Różnią się one wymiarami, kształtami, a przez to docelowym zastosowaniem. Dlatego też zanik kupi się klucze i nasadki dobrze jest zorientować się do czego będą one potrzebne, a także dokonać oceny ich jakości. Przydatne będzie tez porównanie cen kluczy i nasadek, które umożliwi wybór możliwie najtańszy.

Rodzaje kluczy i nasadek

Wśród kluczy i nasadek wyróżnia się klucze płaskie, klucze nasadowe, klucze oczkowe oraz klucze imbusowe. Każde z nich posiadają inne parametry, przez co przydatne są w odmiennych sytuacjach.

Klucze płaskie najwłaściwsze będą jeśli chce się przykręcić lub odkręcić śrubę mającą sześciokątny łeb, do której dostęp jest stosunkowo łatwy. Dzielą się one na klucze standardowe oraz na klucze nastawne. Wśród tych drugich można dodatkowo wyróżnić między innymi klucze francuskie, które przypominają nieco młotek. Mają one szczęki z obu stron, których rozstaw można regulować za pomocą rękojeści. Innym rodzajem kluczy nastawnych są klucze szwedzkie, mające głównie zastosowanie hydrauliczne. Doskonale chwytają one elementy o kształcie walcowym, czyli na przykład rury. Jeszcze inny typ kluczy nastawnych to tak zwane żabki, w których szerokość rozstawu szczęk regulowana jest skokowo, poprzez zmianę położenia śruby.

Klucze nasadowe są używane w podobnych sytuacjach co płaskie, czyli podczas odkręcania i dokręcania śrub. W ich skład wchodzi zazwyczaj pokrętło do nasadek (czyli grzechotka i rękojeść), właściwe nasadki na śruby, a niekiedy także przedłużki i przeguby. Spotykane są dwa rodzaje kluczy nasadowych. Klucze nasadowe trzpieniowe mają rękojeść, która ma kształt litery T. Aby działały one prawidłowo nie jest konieczne nakładanie dodatkowych nasadek. Klucze nasadowe ampułowe różnią się od trzpieniowych tym, że posiadają uchwyt zakończony z jednej ze stron gniazdem, a z drugiej wymienną końcówką.

Klucze oczkowe to takie, które na jednym lub dwóch końcach rękojeści posiadają zakończenie w kształcie oczka, które nakłada się na odkręcaną lub dokręcaną śrubę. Klucze oczkowe są najczęściej dwunastokątne, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo uszkodzenia śruby podczas silnego kręcenia nimi. Najpopularniejsze rodzaje kluczy oczkowych to klucze proste, klucze odsadzane, klucze półotwarte, klucze odgięte, klucze otwierane, klucze przegubowe oraz klucze z dwukierunkowym mechanizmem zapadowym.

Ostatnim z często spotykanych rodzajów kluczy są klucze imbusowe, określane niekiedy jako inbusowe lub ampulowe. Są to wkrętaki, których przekrój ma kształt foremnego sześciokąta. Najczęściej przyjmują one postać pręta wygiętego w kształt litery L, choć spotyka się także takie, które wyglądem przypominają literę Z. Inny rodzaj imbusów to nasadki do wkrętaków, czyli popularne bity. Jeśli chodzi o zastosowanie imbusów to najlepsze jest ono w sytuacjach, w których średnica łba śruby jest niewiele większa od średnicy gwintu lub w których śruba nie ma łba wcale. Największą zaletą tych kluczy jest fakt, że ich użycie nie wymaga wygospodarowania dodatkowej przestrzeni w płaszczyźnie będącej prostopadłą do osi śruby.

Ceny i producenci kluczy i nasadek

Kupując klucze i nasadki należy wcześniej zdecydować się na to, czy kupuje się pojedynczy klucz czy nasadkę, czy też od razu cały zestaw. Zestawy polecane są zwłaszcza tym, którzy często i dużo używają kluczy i nasadek, a więc na przykład różnego rodzaju mechanikom. Pojedyncze klucze i nasadki to natomiast świetne rozwiązanie dla hobbystów, którzy naprawiają na przykład tylko swój rower.

Ceny kluczy i nasadek najłatwiej sprawdzić robiąc porównanie cen kluczy i nasadek. Po szybkim jego zrobieniu stwierdzić można, że najtańsze klucze i nasadki to wydatek poniżej 1 zł, przy czym najmniej zapłaci się za pojedyncze klucze imbusowe. Najdroższe klucze i nasadki to z kolei duże zestawy różnych ich rodzajów, które mogą kosztować nawet do kilku tysięcy złotych.

Różni producenci kluczy i nasadek specjalizują się w różnych rodzajach kluczy i nasadek, dlatego przed zakupami zalecane jest prześledzenie oferty tak tych popularnych, jak i mniej znanych firm. Jednak dobrą jakość najpewniej uzyska się wybierając znane marki, takie jak Beta, Yato, Neo Tools, Proxxon, Bosch, Cromwell, JobiProfi, Proline, Stanley czy Topex.

 

Tagi kategorii: i Klucze nasadki
^
No-cache: 1.1147 s. (IBM5-fcgi-2)