zamknij
Wybierz zaznaczone

Kolektory słoneczne

-14 produktów
Filtruj
Sortuj

Kolektory słoneczne

O kolektorach słonecznych

Kolektory zdobywają stale rosnącą rzeszę fanów. Idea ich działania jest prosta – energię słoneczną, którą mamy za darmo, zamienić w użyteczny dla nas rodzaj energii cieplnej. Jest to pomysł genialny w swej prostocie, a na dodatek bezpieczny dla środowiska. Zwiększające się zainteresowanie kolektorami sprawia, że producenci zaopatrują je w coraz bardziej skomplikowane funkcje, a także tworzą ich wymiary dostosowane do potrzeb zasilania tak, małych, jak i dużych budynków. Dlatego też przed zakupem dokonajmy porównania cen i modeli tych urządzeń.

Kolektory wyposażone są w specjalny absorber, który pochłania promieniowanie słoneczne zarówno to bezpośrednio padające na ich powierzchnię, jak i to rozproszone, i zamienia je na energię cieplną. Ciepło w wyniku tego procesu uzyskane przekazywane jest do czynnika grzewczego, którym najczęściej jest niezamarzający płyn, transportowany za pomocą automatycznego sterownika do zasobnika zawierającego wodę. Sterownik pompuje czynnik grzewczy do zasobnika za każdym razem, gdy temperatura tego czynnika jest wyższa od temperatury wody w zasobniku. Natomiast zasobnik, będący izolowanym magazynem dla ciepła, pozwala korzystać z energii wytworzonej przez kolektor w dowolnym momencie.

Co wpływa na energooszczędność kolektorów?

Wpływ na energooszczędność kolektorów ma kilka parametrów – zarówno materiał, z jakiego wykonany jest absorber, rodzaj płynu krążącego w kolektorze, jak i ustawienie samego kolektora oraz jego rodzaj. Najwięcej energii uzyskuje się montując kolektory skierowane w stronę południową, najbardziej nasłonecznioną. Różne rodzaje kolektorów umożliwiają ustawienie różnych kątów nachylenia powierzchni absorbującej – najskuteczniejszym rozwiązaniem jest ustawienie płaszczyzny kolektora prostopadle wobec padających promieni słonecznych. Ponieważ kąt ten w ciągu roku się zmienia, najefektywniejsze jest dostosowanie ustawienia kolektora do miesięcy, w których słońca jest najwięcej. W praktyce dla Polski oznacza to kąt pomiędzy 25-70° C.

Kolektory płaskie i próżniowe

Najpopularniejsze na rynku rodzaje kolektorów to kolektory płaskie i kolektory próżniowe. Ocena jakości obu rodzajów zależy od indywidualnych potrzeb i konstrukcji poszczególnych domów, w szczególności ich dachu.

W przypadku kolektorów płaskich absorberem jest płyta miedziana lub aluminiowa, której wierzchnia warstwa pochłania promieniowanie. Czynnikiem grzewczym, przepływającym do płyty przez przymocowane do niej kanaliki, jest glikol. Obudowa kolektora płaskiego przykryta jest dodatkowo hartowanym szkłem, które ma ochraniać całość konstrukcji przez gradem i innymi niebezpiecznymi opadami atmosferycznymi. Zalety kolektorów płaskich to na pewno fakt, że są one prostsze w budowie niż próżniowe, co skutkuje ich zdecydowanie mniejszą awaryjnością i łatwością w eksploatacji (m.in. usuwanie śniegu zimą z kolektorów płaskich jest zdecydowanie łatwiejsze niż oczyszczanie kolektorów próżniowych). Wymiary kolektorów płaskich są większe niż próżniowych, ale wiele osób decyduje się właśnie na nie ze względu na ich niższą cenę.

Kolektory próżniowe zbudowane są nie z płyt, ale z rur, w których absorber otoczony jest warstwą próżniową. W zależności od rodzaju czynnik grzewczy może przepływać bezpośrednio przez rurki lub ciepło z absorbera może być do niego transportowane przez czynnik roboczy. Rozwiązanie próżniowe pozwala znacznie ograniczyć ilość energii uciekającej do atmosfery. Rury w tych kolektorach mogą być jedno- lub dwuwarstwowe. Jednowarstwowe zapewniają wydajność znacznie większą niż w przypadku kolektorów płaskich. Rurki dwuwarstwowe zapewniają natomiast większa izolację, ale jednocześnie utrudniają dostęp promieniowania do absorbera. Kolektory próżniowe posiadają niestety też swoje wady – przede wszystkim są bardziej narażone na uszkodzenia (np. gradobicia), w porównaniu z kolektorami płaskimi jednak lepiej sprawdzają się w warunkach dużego zachmurzenia, a ich wydajność w okresie jesienno-zimowym nie spada tak bardzo jak w przypadku kolektorów płaskich.

Porównanie kolektorów słonecznych płaskich i próżniowych nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytania, który będzie się lepiej sprawdzał w naszym domu, jaki najlepiej wybrać. Warto jednak wiedzieć na co zwrócić uwagę dokonując zakupów.

Kolektory słoneczne nie muszą być montowane tylko na dachu. Istnieje wiele rozwiązań, które umożliwiają zainstalowanie kolektora na przykład na elewacji budynku, na specjalnym stelażu na dachu lub nawet na ziemi (na odpowiednich stojakach). Polska znajduje się w szerokości geograficznej, w której kolektory największą wydajność osiągają w miesiącach letnich, wtedy bowiem różnica pomiędzy temperaturą czynnika grzewczego a temperaturą atmosfery – otoczenia – jest najmniejsza. Rocznie ilość godzin nasłonecznienia wynosi około 1600. Kolektory słoneczne, czy to płaskie czy próżniowe, przy odpowiednim zamontowaniu stanowią bardzo dobre źródło alternatywnej energii, a ich cena zwraca się najczęściej po kilkunastu latach użytkowania.

Tagi kategorii: Kolektory słoneczne, kolektor słoneczny, kolektor solarny
^
No-cache: 0.5033 s. (IBM5-fcgi-2)