zamknij
Pokaż tylko
Typ komory spalania
Wybierz zaznaczone
Ranking kotłów
Zobacz następne
Kotły

Kotły

O kotłach

Kotły są to urządzenia, które służą do spalania paliw stałych, gazowych i olejowych. Mają one na celu podgrzanie substancji, którą najczęściej jest woda. Zakup kotłów to nie lada wyzwanie, ponieważ nie każdy ma pojęcie czym się kierować przy wyborze tych urządzeń. Istnieje wiele parametrów, na które powinno zwrócić się uwagę przy zakupie kotłów. A więc jakie kotły kupić? Zanim podejmie się decyzję o zakupie, powinno się porównać ich ceny, rodzaje, opis oraz ocenę jakości.

Przy zakupie kotłów powinno kierować się kilkoma kryteriami wyboru, takimi jak: rodzaj montażu, pełnione funkcje oraz źródło energii. Aby wybór był trafiony, warto zwrócić uwagę na każdy z tych parametrów.

Rodzaj montażu

Kotły mogą być wiszące lub stojące, jednak coraz bardziej popularne stają się te pierwsze. Ich główną zaletą jest to, że są mniejsze i tańsze niż kotły stojące. Dodatkowo kotły wiszące są wyposażone we wszystkie elementy niezbędne do funkcjonowania, a do tych drugich zazwyczaj trzeba je dokupić. Posiadają one również palniki o płynnej regulacji mocy, które dopasowują wydajność do zapotrzebowania na ciepło. Ten rodzaj, ze względu na swoje niewielkie wymiary, idealnie nada się do małych mieszkań. Kotły stojące lepiej natomiast sprawdzą się w dużych domach, ponieważ są mają znaczne wymiary. Ich główną zaletą jest trwałość (mogą posłużyć nawet 20 lat), jednak mają również swoje wady, które zostały przedstawione powyżej.

Funkcje kotłów

Kotły mogą być jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne. Zdaniem tych pierwszych jest ogrzewanie wody na potrzeby ogrzewania centralnego. Ich wadą jest to, że w celu otrzymania ciepłej wody w domu należy kupić odpowiedni zasobnik. Mogą być zarówno wiszące jak i stojące. Kotły dwufunkcyjne występują natomiast głównie jako wiszące, które służą zarówno do ogrzewania domów, jak i podgrzewania wody. Ich zalety to niska cena i niewielkie wymiary. Jednak kotły dwufunkcyjne mają również swoją wadę, którą jest ograniczona wydajność jeśli chodzi o podgrzewanie wody.

Źródło energii

Kotły to urządzenia, które mogą być zasilane z różnych źródeł energii. Pierwszym z nich jest gaz ziemny lub płynny. Gaz jest tani, a jego spaliny są dość czyste (nie powstaje sadza ani popiół). Kotły gazowe sterowane są automatycznie, ale mają również swoją wadę – trudny dostęp do gazu ziemnego. Aby móc korzystać z gazu płynnego należy mieć wbudowaną instalację zbiornikową i przyłącze, którym gaz ze zbiornika będzie dostarczany do domu. Cena takiej inwestycji to kilka tysięcy złotych.

Kotły olejowe są rzadziej wybierane niż te gazowe. Aby stosować ten rodzaj źródła energii trzeba mieć w domu specjalny zbiornik do magazynowania oleju opałowego. Dlatego też potrzebne jest większe pomieszczenie, aby móc go przechowywać.

Kotły elektryczne występują głównie w wersji wiszącej i są jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne. Zawierają one najczęściej trzy grzałki, które można regulować ręcznie badź automatycznie. Kotły elektryczne są dostępne w dość niskich cenach, jednak ich eksploatacja jest kosztowna.

Ostatni rodzaj źródła energii kotłów to paliwa stałe. Konkretne kotły Są one dostosowane do konkretnego rodzaju paliwa i tylko podczas jego spalania osiągają właściwe parametry. A więc przed zakupem tego rodzaju kotłów warto zwrócić uwagę na to czym będzie się w nim palić. Pierwsza możliwość to koks i węgiel kamienny, które są spalane górnie lub od dołu. Cena kotłów ze spalaniem górnym jest niska, ale mają ograniczone możliwości regulacji. W tych drugich moc regulowana jest automatycznie i są wygodniejsze w użytkowaniu. Do tych kotłów paliwo dokłada się tylko dwa razy na dobę, co jest ich dużą zaletą. Kolejny rodzaj to kotły przystosowane do spalania miału. Są one bardzo praktyczne, ponieważ na jednym załadunku urządzenie może ogrzewać aż 30 godzin. Kotły na groszek węglowy są regulowane elektronicznie i jednocześnie sterują pracą podajnika, dmuchawy i pompy obiegowej. Najpopularniejszy rodzaj paliwa stałego to drewno. Tego typu kotły osiągają wysoką wydajność i spalanie w nich jest w pełni automatyczne. Jednorazowy załadunek drewna wystarcza na 8-12 godzin pracy ze średnią wydajnością, a w kotłach o rozbudowanej komorze spalania - nawet na całą dobę.

Parametry kotłów

Najważniejszym parametrem na jaki powinno się zwrócić uwagę przy wyborze kotłów jest ich moc. W tym celu trzeba obliczyć zapotrzebowanie na ciepło pomieszczeń, które mają być ogrzane. Jeśli kocioł ma służyć także do podgrzewania wody użytkowej, trzeba też ustalić, jak duże będzie na nią zapotrzebowanie. Jego wielkość zwykle znajduje się w projekcie domu. Najczęściej spotykana moc kotłów to od 20 kW do 100 kW. Jednak te bardziej rozbudowane mogą mieć moc nawet powyżej 200 kW.

Ceny i producenci

Zakup kotłów nie jest prosty, dlatego przed wyborem, powinno się zwrócić uwagę na powyższe parametry, a także opis urządzeń. Istotne może być również zapoznanie się z oceną jakości kotłów, gdyż Ich ceny są bardzo zróżnicowane i występują w przedziale od 30 złotych do 200 000 złotych. Jak widać rozbieżność jest bardzo duża, dlatego warto również skupić się na porównaniu cen kotłów. Na rynku jest wielu producentów oferujących ten rodzaj urządzenia, a więc warto zadać sobie także pytanie: jaka firma najlepsza? Ciężko jest wybrać, ale do najpopularniejszych można zaliczyć: De Dietrich, Godin, Vaillant oraz Galmet.

Tagi kategorii: Kotły, CO Piece, co piec
^
No-cache: 0.4035 s. (IBM5-fcgi-1)