zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking łóżek

Łóżka

-3 070 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne
Łóżka

Łóżka

O Łóżkach

Nie ma wątpliwości, że do jednych z najważniejszych miejsc w każdym domu należy sypialnia. To w niej odpoczywamy po ciężkim dniu, możemy odetchnąć w nocy. Między innymi od tego, jakie jest w niej łóżko zależy, czy rano wstaniemy wyspani, czy też będzie to kolejna męcząca noc. Dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę na porównanie charakterystycznych dla tego mebla parametrów, wzięcie pod uwagę wszystkich wad i zalet, tak by wybrać łóżko, które będzie dla nas najlepsze.

Rodzaje łóżek

Meble do spania wykorzystywane w naszych domach dzielą się na kilka typów. Pierwszymi z nich, bardzo rzadko spotykanymi, ale wartymi uwagi zwłaszcza w pokojach dziecięcych, są te, które można dostosowywać do wzrostu danego człowieka (skracając je lub wydłużając, zależnie od potrzeb).

Kolejne rodzaje łóżek to powietrzne (materace), które w odpowiednim momencie napompowujemy, a gdy są już zbędne – powietrze z nich spuszczamy, zwijamy je i chowamy do szafy. W porównaniu z innymi meblami do spania uwagę zwraca ich niska cena.

Najpopularniejsze łóżka to łóżka skrzyniowe, zbudowane zazwyczaj z drewnianej ramy, często umieszczonej na nogach, w którą wkłada się odpowiednio dopasowany materac. W ich skład często wchodzi skrzynia na pościel.

Równie znanymi i lubianymi rodzajami łóżek, posiadającymi funkcję rozłożenia są sofy (miękkie kanapy obijane różnymi typami materiałów, które cechują się bocznymi wałkami w miejscach poręczy oraz miękkim oparciem) i tapczany (których częściami są pudła na przechowywanie pościeli i materac umiejscowiony na siatce lub sprężynach, również posiadające obicia).

Do najbardziej ekskluzywnych i wygodnych zaliczane są łóżka wodne. Są one rodzajem materaca, w którym zamiast powietrza znajduje się woda. Do największych zalet łóżka wodnego należy jego umiejętność anatomicznego dostosowania się do ciała leżącego na nim człowieka, a przez to redukcja punków nacisku. Ich ważnym parametrem jest to, że możemy dowolnie dostosowywać miękkość do naszych aktualnych potrzeb, dzięki czemu nie musimy się zastanawiać, jak twarde łóżko kupić. Droższe łóżka wodne posiadają również opcję regulowania ich temperatury, co jest przydatne zwłaszcza zimą.

Jak wybrać dobre łóżko

Łóżko jednoosobowe powinno mieć wymiary minimum dziewięćdziesiąt centymetrów szerokości, natomiast dwuosobowe – minimum sto czterdzieści. Jego długość powinna być o około 30 centymetrów większa od wzrostu człowieka, który planuje na nim spać. Jeśli lubimy czytać w łóżku książkę lub jeść śniadanie – wtedy przyda nam się rodzaj łóżka posiadający możliwość podnoszenia wezgłowia. Dla odpoczynku po dniu, w którym dużo czasu spędziliśmy chodząc lub stojąc, polecana jest możliwość regulowania wysokości także dolnej części stelaża, dzięki czemu nasze nogi będziemy mogli odciążyć trzymając je wyżej od reszty ciała. Poprzez to proste działanie możemy poprawić krążenie i zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się żylaków.

Powyższe zalety nic nam nie dadzą, jeśli nie wybierzemy odpowiedniego materaca. Na nacisk ciała najlepiej reagują materace lateksowe, które zdecydowanie najdokładniej dopasowują się dokształtu sylwetki. Zawdzięczają to budowie lateksu, w skład której wchodzą miliony drobnych komórek, z których każda osobno jest punktem podparcia. Częściej stosowanymi w Polsce są materace sprężynowe. Te typu bonelowego mają najniższe ceny, jednak nie posiadają praktycznie żadnych właściwości ortopedycznych. Stosunkowo łatwo powstają w nich zagłębienia, które później nie odkształcają się, co może się okazać wadą. Typ kieszeniowy jest nieco bardziej wytrzymały. Posiada elastyczność punktową oraz właściwości rehabilitacyjne w postaci między innymi funkcji rozluźniania mięśni. Może także posiadać zróżnicowane strefy twardości. Modele kieszeniowe cechują się całkiem niezłą relacją ceny do jakości.

Materace z pianki wysokoelastycznej są natomiast bardzo lekkie, antyalergiczne i posiadają spory stopień przewiewności. Ze względu na znaczącą punktową elastyczność wskazane są dla osób ze zwyrodnieniami stawów, kręgosłupa i poszczególnych kończyn (a także ich złamaniami) oraz dla ludzi mających wady postawy.

Ciekawymi są materace termoplastyczne, które potrafią zmieniać elastyczność pod wpływem temperatury, dzięki czemu łatwo dostosowują się do naszego ciała. Poza tym ich porowata powierzchnia sprzyja wzmocnieniu krążenia krwi, dlatego polecane są w profilaktyce antyodleżynowej. Materace te doskonale redukują też nacisk, przez co w nocy rzadziej zmieniamy pozycję.

W podobnym stopniu co lateksowe dopasowują się do kręgosłupa te wodne. Doskonale utrzymują kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Stała ich temperatura pomaga łagodzić bóle reumatyczne oraz chroniczne bóle pleców. Nie bez znaczenia jest też to, że możemy dostosowywać ich twardość do swoich preferencji.

Mniej znanymi, ale powoli zyskującymi na znaczeniu materacami są natomiast te wykonane z gorczycy, trawy morskiej, surowej bawełny i innych naturalnych składników.

Tagi kategorii: do lozko sypialni, Łóżka, do łóżka sypialni
^
Cache: 0.0123 s. (IBM5-fcgi-1)