zamknij
Producent
Zasilanie
Wybierz zaznaczone

Łuparki do drewna

-19 produktów
Filtruj
Sortuj

Łuparki do drewna

O łuparkach do drewna

Łuparki do drewna to urządzenia przydatne zwłaszcza dla posiadaczy kominków i małych piecyków, którzy potrzebują posiadać mniejsze polana drewna. Istnieją trzy typy łuparek do drewna. Każdy z nich posiada inne parametry, dlatego zastanawiając się nad tym, jaką łuparkę do drewna kupić, warto poznać te dane techniczne i zrobić porównanie cen. Działanie takie będzie pomocne w dobraniu urządzenia ściśle dopasowanego do potrzeb odbiorcy.

Rodzaje łuparek do drewna

Łuparki do drewna ze względu na typ zasilania dzielimy na trzy rodzaje: napędzane benzyną, zasilanie elektrycznie oraz posiadające napęd hydrauliczny.

Benzynowe łuparki do drewna to urządzenia, które w najszybszy sposób wykonają czynność łupania. Oprócz tej niewątpliwej zalety posiadają one również i wadę w postaci wydzielania spalin, a więc zanieczyszczania powietrza.

Elektryczne łuparki do drewna charakteryzują się tym, że do ich prawidłowego działania niezbędne jest podłączenie generatora bądź wtyczki sieciowej. Z tego też powodu istnieje w nich ograniczenie nie pozwalające na przenoszenie ich w dowolne miejsce.

Hydrauliczne łuparki do drewna to sprzęty, w których proces łupania odbywa się poprzez pompowanie dźwigni aktywującej siłownik hydrauliczny. Zmusza to klin do działania w postaci podzielenia drewna na kawałki. Do zalet tej łuparki do drewna trzeba zaliczyć to, że można ją ustawić w najdogodniejszym dla użytkownika punkcie, gdyż nie wymaga ona zasilania innego niż praca ludzkich rąk.

Poziome i pionowe łuparki do drewna

Ze względu na to, w jakiej pozycji układane jest drewno przeznaczone do łupania, łuparki dzielimy na pionowe i poziome.

Pionowe łuparki do drewna będą najlepsze do dzielenia drewnianych kawałków o średnich wymiarach, czyli odpowiednich do kominków i większych bojlerów. Aby uniknąć urazów, podczas kładzenia kawałka drewna na urządzenie należy dźwignię kontrolną trzymać obiema rękami.

Poziome łuparki do drewna są wygodniejsze jeśli chodzi o przestawianie ich, gdyż zazwyczaj wyposażone są w koła. Zaletą tego rodzaju łuparek jest obecność zatrzasków mocujących drewno, co zapewnia maksymalne zmniejszenie ryzyka urazów. Urządzenia te mają znacznie większą moc od łuparek pionowych, dlatego też można na nich pracować z większymi kawałkami drewna.

Zasady bezpiecznej pracy z łuparkami do drewna

Podstawą bezpiecznej pracy z łuparkami do drewna jest noszenie podczas niej grubych rękawic ochronnych oraz okularów ochronnych. Dzięki temu unikniemy wbicia się w rękę lub oko brudów lub drewnianych wiórów, które powstają podczas rzucania się dziennika.

Podczas pracy z elektryczną łuparką do drewna uważać należy na to, gdzie znajduje się jej kabel. W ten sposób uniknie się potknięcia czy wywrócenia się podczas pracy.

Korzystając z łuparek benzynowych powinno się zwrócić uwagę na to, w którą stronę następuje wylot spalin. Nie powinien się on odbywać w kierunku drewna opałowego (później podczas palenia np. w kominku może wydzielać się nieprzyjemny zapach) i roślin (zbytnie zanieczyszczenie spalinami może prowadzić do obumarcia ich całych lub poszczególnych elementów).

Ważne parametry łuparek do drewna

Do najważniejszych parametrów łuparek do drewna zalicza się maksymalną moc nacisku rozłupującego wyrażoną w tonach (4 t, 5 t, 7 t etc.). Od jej wartości zależy to, jak duże i jak twarde drewno będzie można łupać.

Do istotnych danych technicznych zalicza się to, o jakich wymiarach pnie będzie możne w łuparce umieszczać. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy ma się możliwość zakupu drewna o różnych wymiarach.

W przypadku łuparek benzynowych i elektrycznych pomijać nie można mocy silnika, której opis powie o tym, jak wydajna będzie łuparka do drewna.

Ceny i producenci łuparek do drewna

Najtańsze łuparki do drewna mają ceny rozpoczynające się od 400 zł. Są to najczęściej urządzenia przeznaczone do domowego użytku o średniej częstotliwości. Natomiast za specjalistyczne, bardzo wysokiej klasy łuparki do drewna trzeba będzie zapłacić nawet do 26 000 zł.

Do producentów urządzeń mechanicznych do ogrodu, w tym łuparek, zaliczają się firmy takie jak: Al-ko, AMR, Fera, Flora, Texas, AirPress, Dedra, Gude, Proma, Woodster i inne.

Tagi kategorii: do drewna Łuparki, do drewa łuparka
^
No-cache: 0.5504 s. (IBM5-fcgi-1)