zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking materaców do łóżek

Materace do łóżek

-16 187 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Materace do łóżek

O Materacach do łóżek

Podstawą komfortowego snu są materace do łóżek. Mogą one sprawić, że ocena jakości snu będzie bardzo wysoka, ale, jeśli będą posiadały słabsze parametry, mogą ją też znacznie obniżyć. Dlatego zastanawiając się, nad tym jakie materace do łóżek kupić, zwróćmy uwagę na nasze preferencje, potrzeby zdrowotne, wymiary, a także wady i zalety poszczególnych materiałów używanych do wypełniania materacy.

Rodzaje materacy do łóżek

Wśród najbardziej popularnych materacy do łóżek wyróżniamy materace: sprężynowe (bonelowe), kieszeniowe (zwane też kieszonkowymi), lateksowe, z pianki wysokoelastycznej, z pianki termoelastycznej oraz materace-futony.

Materace bonelowe zawierają sprężyny przykryte warstwa ochronną, która wykonana może być z trawy morskiej, włosia końskiego lub kokosowego włókna. Im więcej połączonych w zwoje sprężyn posiada materac, tym jest on grubszy i bardziej sprężysty (optymalna ilość to pięć zwojów). Na ocenę jakości materaców sprężynowych wpływa jednak nie tylko ilość zwojów, ale też rodzaj drutu użytego do stworzenia sprężyn. Wysoką jakość zapewni drut charakteryzujący się średnicą powyżej 2 mm. Do zalet omawianych materacy należy przede wszystkim ich niska cena, natomiast wady to niska elastyczność punktowa, brak możliwości używania przy ruchomych stelażach oraz znaczna twardość (choć tę niektórzy uznają za zaletę).

Materace kieszeniowe to odmiana materacy bonelowych. Zbudowane są one ze sprężyn o mniejszej średnicy walca niż materace bonelowe, które porozmieszczane są w wykonanych z tkaniny kieszeniach. Dzięki temu, że sprężyny znajdujące się w różnych kieszeniach nie są ze sobą połączone, cały materac cechuje się większą elastycznością i łatwiejszym dopasowaniem się do kształtu ciała. Dobrze jest też, by sprężyny te były pokryte rodzajem otuliny o wysokiej jakości. Najtańszą z otulin są pianki poliuretanowe, wyższe ceny i lepszą ocenę jakości osiągają natomiast pianki lateksowe, posiadające zaletę podwyższonej trwałości i elastyczności. Materace kieszeniowe posiadające bardzo dużą ilość niewielkich sprężyn (ok. 500 na m2) określane są jako „multi pocket”.

Podstawę budowy materacy lateksowych stanowi lateks syntetyczny, który mieszany jest z wulkanizowanym, naturalnym mleczkiem kauczukowym. Należy podkreślić, że parametr mówiący o procentowej zawartości naturalnego kauczuku wpływa w znacznym stopniu na ocenę jakości całego materaca oraz na jego cenę (im kauczuku więcej, tym ocena wyższa i cena, jaką będziemy musieli za niego zapłacić, również wzrośnie). Zbyt duża ilość lateksu syntetycznego (powyżej 80%) będzie powodowała absorbowanie i zatrzymywanie wewnątrz materaca potu i wilgoci pochodzącej z innych źródeł, co może sprzyjać rozwojowi bakterii. Jeśli zaś chodzi o grubość materaca lateksowego, to powinna wynosić ona około 17-20 cm (materace o mniejszej grubości nie zapewnią komfortowego snu). Najważniejsze zalety omawianych materacy to wysoka elastyczność, idealne podparcie kręgosłupa i brak odkształceń.

Materace z pianki wysokoelastycznej (wysokoplastycznej) wykonane są z poliuretanowej pianki o podwyższonej sprężystości. Posiadają one podobną do materacy lateksowych wartość parametru mówiącego o elastyczności i podparciu kręgosłupa, jednak zapewniają one znacznie lepszą od lateksu wentylację. Dzięki tym zaletom stale zyskują one na popularności.

Materace z pianki termoelastycznej (leniwej) są materacami termowrażliwymi (reagującymi na ciepłotę ludzkiego ciała). Pod wpływem ciepła pianka termoelastyczna mięknie, dzięki czemu łatwo dopasowuje się ona do ciała osoby na niej leżącej. Prowadzi to również do redukcji nacisku ciała, co pomaga w lepszym odpoczywaniu mięśni, gdyż nie trzeba już tak często zmieniać pozycji w ciągu nocy.

Materace-futony składają się z surowej bawełny, która obszyta jest bawełnianym płótnem. Jest to bardzo stara technologia, której zaczęto używać już około 2500 lat temu. Do ich składu mogą być dodatkowo wprowadzane lateks bądź kokos, które wpływają na mniejszą bądź większą twardość materaca oraz na jego stopień sprężystości. Wartym zaznaczenia jest, że materace-futony są w stanie dopasować się do pasującego wokół klimatu: zimą zapewnią doskonałe docieplenie, natomiast latem – odpowiednią wentylację. Nie można też zapomnieć, że te materace łóżkowe świetnie dopasowują się do kształtu kręgosłupa, co pozytywnie wpływa na sen. Cechują je także dość niskie ceny.

Ceny materacy łóżkowych

Materace łóżkowe osiągają różne ceny w zależności od tego, jakie są ich wymiary (im będą one mniejsze, tym ceny niższe). Jeśli chodzi o materace o wymiarach 160x200 cm (dwuosobowe) najtańsze można kupić już w cenach od około 200 zł (bonelowe). Za najdroższe materace łóżkowe o podanych wymiarach, wykonane z pianki termoelastycznej, będziemy musieli zapłacić ceny od około 800 zł do nawet 7000 zł.

Tagi kategorii: łóżkowe Materace, do łóżek materace, do łóżek materac
^
No-cache: 0.9686 s. (IBM5-fcgi-2)