Narzuty na łóżko
zamknij
Kolor
Wybierz zaznaczone
Ranking narzut na łóżko

Narzuty na łóżko

-3 283 produkty
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne
Narzuty na łóżko

Narzuty na łóżko

O narzutach i kocach

Narzuty i koce przydadzą się o każdej porze roku. Zimniejszy wieczór czy wietrzny, deszczowy dzień to czas, kiedy wydają się one być wręcz niezbędne. Trzeba sobie jednak zadać pytanie: jakie narzuty i koce kupić, by dostać produkt o najlepszej ocenie jakości? Na jakie parametry narzut i koców zwracać uwagę podczas zakupów? Odpowiedzi na te pytania są złożone. Ale to, co na pewno warto zrobić idąc na zakupy, to porównanie cen koców i narzut.

Podstawowe różnice między narzutami i kocami

Narzuty, zwane też kapami, przeznaczone są przede wszystkim do przykrywania pościeli lub różnego rodzaju łóżek, kanap, wersalek etc., chroniąc je między innymi przed zabrudzeniem. Ich zadaniem jest także podniesienie estetyki wnętrza. Zdarza się, że w komplecie z narzutami sprzedawane są poszewki na poduszki. Jest to działanie bardzo słuszne, gdyż ta część pościeli najczęściej nieco wystaje spod narzuty.

Podstawowym zadaniem koca (pledu) jest ogrzanie jego użytkownika. Koca, w przeciwieństwie do narzuty, nie musi się dopasowywać do pościeli czy łóżka, gdyż jest to najczęściej przedmiot, który używa się w bardzo wielu miejscach – nie tylko leżąc, ale na przykład siedząc w fotelu. Koce są też dużo bardziej zróżnicowane pod względem wymiarów niż narzuty.

Materiały, z których wykonywane są narzuty i koce

Dokonując zakupu tak narzuty, jak i koca, najważniejszym kryterium powinien być materiał, z którego jest on wykonany. Parametr ten wpływa bowiem tak na wygląd, jak i właściwości grzewcze tych domowych tekstyliów.

Najcieplejsze narzuty i koce produkuje się z naturalnej bądź sztucznej wełny. Te mające najwyższą ocenę jakości przez wiele lat zachowają pierwotny wygląd, świetnie ogrzewając nawet przy najniższych temperaturach. Wełna ma jednak także wady. Najlepiej prać ją ręcznie, gdyż w wyższych temperaturach może się kurczyć. Czas suszenia wełny jest też dłuższy od tego potrzebnego na wyschnięcie innych materiałów.

Kolejnym materiałem używanym do szycia narzut i koców jest polar, czyli sztuczna tkanina wykonana między innymi z PET. Produkty z polaru są cieńsze od wełnianych, ale ich poziom izolacji cieplnej jest niekiedy od wełny wyższy. Przewagą nad wełną jest też fakt, że polar nie jest podatny na zmiany pod wpływem wody, więc można go spokojnie prać w pralce. Kolejną zaletą polaru jest też dobry stopień „oddychalności”.

Akryl spotykany jest w popularnych kocach, które można kupić w niemal każdym sklepie i na każdym rynku. Jego głównymi zaletami są niskie ceny i ciekawe wzory, jakie są nadrukowywane na tym tworzywie. Trzeba jednak bardzo uważać na jego ocenę jakości. Najtańsze koce zazwyczaj nie ogrzeją odpowiednio dobrze, nie będą też właściwie „oddychały”. Narzuta bądź koc z gorszego akrylu będą też mniej przyjemne w dotyku.

Mikrofibra używana jest do produkcji głównie cienkich tekstyliów, które mają nie tyle grzać, co ochraniać ciało przed owadami czy lekkimi podmuchami ciepłego wiatru i łóżka bądź kanapy przed zakurzeniem. Podczas zakupów należy jednak pamiętać, że włókna mikrofibry są bardzo cienkie, więc prawdopodobnie koc lub narzuta z nich zrobione nie posłużą przez długie lata, ale za to będą odpowiednie na cieplejsze pory roku.

Do produkcji narzut i koców używa się także satyny. Ona również sprawdzi się głównie latem, gdyż nie posiada wysokich właściwości grzewczych. Za to jej wygląd jest bardzo elegancki. Przykrywając łóżko narzutą z satyny nada się całej sypialni wrażenia luksusu. Trzeba tylko pamiętać, by satynowych narzut i koców nie używać wraz z satynową pościelą, gdyż wtedy będą się zsuwały z łóżka.

Pozostałe parametry koców i narzut

Po wybraniu materiału narzuty bądź koca przychodzi czas na wybór ich wymiarów. Zależą one przede wszystkim od tego, do czego danych tekstyliów będzie się używać. Narzutę najlepiej dopasować do wymiarów łóżka. Dobrą decyzją zakupową będzie, gdy wymiary narzuty będą nieco większe od tych, które ma pościel. Natomiast kupując koce trzeba się zdecydować, czy będzie się chciało okrywać całe ciało, czy też na przykład tylko nogi. Nie można również zapominać o wzroście użytkownika, który będzie korzystał z koca. Jeśli w domu jest kilka osób i każda z nich będzie raz na jakiś czas korzystała z koca, wtedy najlepiej dopasować go do wzrostu najwyższej osoby.

Ostatni z ważnych parametrów narzut i koców to ich wzory i kolory. Ich gama jest obecnie prawie nieograniczona. Najciekawsze nadruki znajdzie się na kocach akrylowych. Tam spotykane są zwierzęta, kwiaty, a niekiedy nawet całe krajobrazy. Pozostałe materiały również mogą mieć dowolne barwy, jednak ilość wzorów na nich umieszczanych jest bardziej ograniczona. Ciekawym wyborem mogą się też okazać tekstylia z ciekawymi frędzelkami. Wybierając wzór czy kolor narzuty bądź koca należy kierować się przede wszystkim własnym gustem i tym, w jakim stylu zaaranżowania jest przestrzeń, w której będzie leżał koc czy narzuta.

Ceny i producenci narzut i koców

Różnice cen koców i narzut wynikają z trzech kwestii: materiałów, wymiarów i ogólnej oceny jakości. Porównanie cen pokazuje, że najtańsze, polarowe koce, można kupić już za mniej niż piętnaście złotych. Są to głównie koce dziecięce.

Z kolei na najwyższej półce cenowej znajdują się ekskluzywne narzuty sprzedawane w kompletach z poduszkami. Ich ceny mogą wynosić nawet grubo ponad 1 000 zł. Popularni producenci narzut i koców to takie firmy jak: Pielo, Matex, Greno, Eysa, Antilo, Basetti czy Faro. Ich oferta jest dość zróżnicowana, więc warto jej się dokładnie przyjrzeć przed zakupami.

Tagi kategorii: łóżkowa narzuta, kanape na narzuta, na narzuta tapczan
^
No-cache: 0.561 s. (IBM5-fcgi-1)