zamknij
Wybierz zaznaczone
Ranking okien dachowych

Okna dachowe

-909 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Okna dachowe

O Oknach i wyłazach dachowych

Okna i wyłazy dachowe pozwalają na doświetlenie każdego pomieszczenia. Popularne w Polsce od lat 90. okna i wyłazy dachowe są doskonałe do domów, które posiadają nachylony dach. Mogą być montowane blisko siebie, być duże – dodatkowo niektóre okna i wyłazy dachowe mogą pełnić funkcję ozdobną. Decydując się na zakup okien i wyłazów dachowych warto dowiedzieć się więcej, a także poznać ich parametry. Istotną kwestią dotyczącą okien i wyłazów dachowych jest porównanie ich cen.

Wyłazy dachowe

Wyłazy dachowe, jak sama nazwa mówi montowane są na dachach budynku. Umożliwiają szybkie oraz bezpieczne wyjście na dach. Stosuje się je po to, aby mieć dostęp do komina, co ułatwia prace kominiarskie, czy konserwacyjne. Dodatkowo wyłazy doświetlają wnętrze oraz posiadają możliwość uchylenia, co zezwala na swobodny przepływ powietrza. Wyłazy dachowe składają się z pojedynczej szyby i ramy, którą można otwierać na prawą bądź lewą stronę. Stosuje się je często w poddaszach nieużytkowych (do poddaszy użytkowych stosuje się głównie okna dachowe). Wyłazy dachowe można również stosować jako wyjście ewakuacyjne.

Okna dachowe

Okna dachowe montowane są na dachu budynku, mogą posiadać różne kształty oraz rozmiary. Różnią się także od siebie sposobami otwierania. Okna dachowe często stosuje się jak zwykłe okno na poddaszu użytkowym. Dzięki oknom dachowym do pomieszczenia wpada ok. 40 % więcej światła. Dodatkowo okna dachowe umożliwiają wentylację powierzchni. Większość okien tego typu jest wykonanych z drewna bądź PCV. Najbardziej popularne są okna drewniane, wykonywane często z klejonego drewna sosnowego. Odpowiednio zabezpieczona rama okna przetrwa wszelkie warunki atmosferyczne. Do kuchni oraz łazienek doskonale nadadzą się okna dachowe ze specjalną, poliuretanową powłoką – dzięki takiej powłoce okna są bardziej odporne na wilgoć. Wybierając okno dachowe należy pamiętać, że kąt nachylenia dachu musi być większy niż 15 stopni.

Rodzaje okien dachowych

Istnieje kilka rodzajów okien dachowych. Dzielą się one ze względu na sposób otwierania, który ma duży wpływ na komfort domowników. Jednym z rodzajów okien dachowych są okna obrotowe – niezwykle często stosowane, otwierają się przez obrót skrzydła dookoła osi. Innym typem okien są okna uchylne, które obracają się przy górnej krawędzi. Okna uchylne dzieli się na: uchylno-obrotowe (czyli takie, które posiadają podwójny system otwierania) oraz uchylno-przesuwne (skrzydło można podnieść oraz przesunąć w zależności od potrzeb). Okna dachowe wysokoosiowe posiadają specjalny mechanizm, który umożliwia otwieranie skrzydła okna ponad polać dachu.

Parametry okien i wyłazów dachowych

Decydując się na zakup okien lub wyłazów dachowych należy zwrócić uwagę na kilka ich parametrów. Jednym z istotnych parametrów jest izolacyjność cieplna okna, określana przy pomocy współczynnika przenikania ciepła – U. Im mniejsza wartość współczynnika, tym większa izolacyjność – czyli mniej uciekającego ciepła. Niektórzy producenci używają również określeń Ug, oznaczających współczynnik przenikania ciepła jedynie szyby, Uf – dotyczący jedynie ram oraz Uw – dotyczący całkowitego przenikania zarówno ramy, jak i szyby.

Warto także sprawdzić izolacyjność akustyczną – czyli ilość decybeli przenikających przez szybę. Im lepsza izolacyjność, tym większa dźwiękoszczelność okien.

Kupując okna lub wyłazy dachowe powinno się również zwrócić uwagę na to, jaką szybę zastosowano w oknie. Szyba termoizolacyjna pokryta specjalną, niskoemisyjną powłoką, która odbija ciepło. Stanowi doskonałe zabezpieczenie przed utratą ciepła nagromadzonego w pomieszczeniu. Drugim rodzajem szyb, są szyby hartowane, które są dużo bardziej odporne na zgniatanie i uderzanie niż zwykła szyba. Szyby klejone, zwane również laminowanymi są odporne na włamania, dzięki temu, że zawarty w szybie laminat zwiększa jej odporność na uderzenia oraz spaja rozbite przez kogoś kawałki szkła.

Ceny oraz producenci okien i wyłazów dachowych

Należy pamiętać, że dobre okna to gwarancja spokoju oraz komfortu, dlatego ich cena powinna grać najmniejszą rolę. W niektórych jednak przypadkach warto porównać ceny produktów, gdyż zbliżone jakościowo do siebie okna i wyłazy dachowe mogą mieć różne ceny. Najtańsze okna firmy ROTO zaczynają się od 158 złotych. Do najdroższych należą specjalne, dwuskrzydłowe okna, które po otwarciu tworzą balkon. Koszt takiego okna, to około 7850 złotych.

Producenci okien i wyłazów dachowych to: Dobroplast, Fakro, Fiamma, Roto, Velux, Den Braven, Okpol.

Tagi kategorii: dachowe i Okna wyłazy, dachowe okno, dachowe okna
^
Cache: 0.0186 s. (IBM5-fcgi-2)