zamknij
Ilość żarówek
Wybierz zaznaczone
Ranking oświetlenia łazienkowego

Oświetlenie łazienkowe

-865 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Oświetlenie łazienkowe

O oświetleniu łazienkowym

Umiejętnie dobrane oświetlenie łazienkowe zwiększać funkcjonalność tego, zwykle niewielkiego, pomieszczenia. W przypadku podejmowania decyzji o zakupie oświetlenia warto wziąć pod uwagę kilka danych technicznych. Główną z nich jest określenie przeznaczenia lamp - czy mają służyć do jedynie do rozświetlania pomieszczenia, czy równie ważne są ich funkcje estetyczne? W zależności od odpowiedzi można dobrać odpowiednie dla siebie parametry opraw czy lamp.

Na co zwracać zwracać uwagę kupując oświetlenie łazienkowe?

Oświetlenie powinno być przede wszystkim bezpieczne. Zalecaną normą przy wyborze opraw jest zastosowanie żarówek o zasilaniu 12 V, które mają dodatkowo wysoki współczynnik szczelności (IP44 lub IP55). We względu na wysoką wilgotność pomieszczenia i jego małe wymiary niebezpieczeństwo porażenia jest relatywnie wysokie, więc powyższe rozwiązanie jest najbezpieczniejsze. Aby zminimalizować ryzyko związane z prądem, oprawy w łazience należy montować przynajmniej 60 cm od prysznica czy wanny.

Dla dobrego oświetlenia całego pomieszczenia o powierzchni około 6 m2 przyjmuje się, że wystarczy jedna żarówka o mocy 75 W. Ze względu na charakter pomieszczenia warto również rozważać dodatkowe oświetlenie: w okolicy lustra oraz kabiny czy wanny. W pierwszym przypadku montuje się dwie oprawy symetrycznie po dwóch stronach lustra – to zapewnia równomierną jasność. Natomiast, w okolicy kabiny prysznicowej czy wanny montuje się światło szczególnie wtedy, gdy oddzielona jest od reszty pomieszczenia ścianką działową. Dzięki temu uzyska się odpowiednią nastrojowość pomieszczenia.

Rodzaje oświetlenia łazienkowego

Wśród najbardziej popularnych rodzajów lamp do łazienki znajdują się plafony, czyli lampy, które praktycznie całą powierzchnią przylegają do sufitu. Ich zaletą jest możliwość zastosowania w niskich pomieszczeniach oraz niewielkie rozmiary. Plafony są jednak trudne do utrzymania w czystości z powodu wysokości, na jakiej są montowane.

Coraz częściej do łazienek wybierane są również wpusty sufitowe. Są one bardzo korzystnym rozwiązaniem przy niskich sufitach i małej powierzchni, ale wymagają zastosowania technologii sufitu podwieszanego, co pociąga za sobą dodatkowe koszty.

Inne rodzaje oświetlenia, takie jak lampy wiszące, kinkiety czy nawet lampy podłogowe, mogą się okazać równie dobrym zakupem do łazienki. Zależy to jedynie od indywidualnych preferencji kupującego i sposobu aranżacji pomieszczenia. Rodzaj oświetlenia najlepiej dopasować do wymiarów łazienki, ponieważ zbyt duże lampy mogą zdominować przestrzeń, a także być niewygodne w eksploatacji.

Najważniejsze parametry oświetlenia łazienkowego

Przed dokonaniem zakupu oświetlenia łazienkowego należy sprawdzić, ile żarówek potrzebuje dana oprawa świetlna. Oświetlenie łazienkowe powinno być ergonomiczne w użytkowaniu, ponieważ wykorzystywane jest bardzo często. Mniejsza liczba żarówek (1-2) to mniej wydatków na prąd, ale i mnie światła. Oprawy większe, 3-, 4- lub 5-żarówkowe są natomiast mniej ergonomiczne, ale dzięki nim pomieszczenia stają się zdecydowanie jaśniejsze.

W zależności od ogólnego wystroju łazienki, można wybrać odpowiedni materiał, z jakiego wykonane jest oświetlenie łazienkowe. Oprawy szklane są łatwiejsze w konserwacji, ale w nowoczesnych łazienkach może lepiej sprawdzić się oprawa metalowa. Wykorzystanie chromu czy niklu to modne trendy w urządzaniu łazienek. Dużą zaletą opraw szklanych jest ich niska cena, natomiast oświetlenie wykonane z metalu szybciej się nagrzewa i jest relatywnie droższe.

Oświetlenie łazienkowe ma duże znaczenie w dekoracji wnętrz. Odpowiedni kolor oprawy może dopełniać wystrój pomieszczenia albo z nim kontrastować. Dawniej najpopularniejsze były oprawy białe, ale teraz częściej wybierane jest dyskretne srebro czy stal.

Ceny i producenci oświetlenia łazienkowego

Ceny oświetlenia łazienkowego są bardzo różnorodne. Prostą lampę można kupić już za około 20 złotych, ale najdroższe oświetlenie łazienkowe może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Przed dokonaniem zakupu warto więc porównać ceny, by znaleźć rozwiązanie optymalne.

Również wybór producentów oświetlenia łazienkowego jest duży. Sprawdzenie oferty firm: Duravit, Italux, Ramak, Revir czy MCJ pozwoli na dobre zapoznanie się z rynkiem i wybranie tych produktów, które najlepiej będą pasowały do danego wnętrza.

Tagi kategorii: łazienkowe Oświetlenie, do łazienki oświetlenie, lampy łazienkowe
^
No-cache: 1.3488 s. (IBM5-fcgi-1)