zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking pater
Zobacz następne

Patery

O tacach i paterach

Tace i patery są produktami niezbędnymi w każdym domu czy restauracji. To dzięki nim serwowanie potraw staje się nie tylko prostsze, ale też bardziej eleganckie. Pozostaje jednak pytanie: jakie tace i patery kupić? Jakie zalety muszą one posiadać, by spełniały wymagania tak odbiorców indywidualnych, jak i restauratorów? Które ich parametry są najważniejsze? Odpowiadając na te pytania warto zrobić także porównanie cen tac i pater, dzięki któremu przedmioty te będą nie tylko dobre jakościowo, ale też i tanie.

Tace

Tace są płaskimi naczyniami służącymi do przenoszenia i podawania do stołów gotowych potraw bądź samej zastawy stołowej. W zależności od potrzeb, stosuje się różne rodzaje tac.

Najpopularniejszy podział tac to ten na małe, zwane niekiedy wiedeńskimi, i duże. Na tacach wiedeńskich serwuje się napoje bądź zastawę dla jednej osoby. Ten typ tac, tyle że z wyższym rantem, będzie też odpowiedni do podawania kufli z piwem, zebrania brudnej zastawy czy podania brakujących części nakrycia stołu (np. sztućców). Tac dużych używa się do do podawania posiłków wprost z kuchni oraz do obsługi całego room service. Jeśli mają one owalny kształt, wtedy mogą być częścią serwisu pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych, w którym kelner lewą dłonią trzyma tacę, zaś w drugiej jego ręce znajduje się specjalny stolik, tzw. Tray jack. Kelner musi rozłożyć stolik jednym ruchem, po czym, kładąc na nim tacę, wykorzystuje go jako stolik pomocniczy.

Jak już wspomniano, tace mogą mieć kształt owalny. Jednak często spotykane są także tace prostokątne oraz okrągłe. Pierwsze z nich służą przede wszystkim do serwowania posiłków i przynoszenia bądź zbierania zastawy stołowej. Na tacach okrągłych podaje się przede wszystkim napoje.

Patery

Patery to naczynia stołowe, na których podaje się ciasta lub owoce. Przyjmują one kształt różnego typu talerzy umieszczonych na niższych bądź wyższych nóżkach. W zależności od zamysłu producenta, cała patera może być wykonana z jednego materiału, bądź też nóżka i talerz mogą być zrobione z innych tworzyw.

Myśląc o rodzajach pater należy wiedzieć, że wyróżnia się patery do tortów, patery do ciast oraz patery do owoców. Patery do tortów mają talerz duży i płaski. Taka konstrukcja ma sprawiać, że tort będzie się wygodnie kroiło, ale też podawało. Patery do ciast są nieco głębsze i mogą mieć jeden, dwa lub nawet trzy talerze. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania na jednej paterze można umieścić sporo ciasta, które nie będzie zajmowało dużo miejsca na stole. Aby przedmioty te wygodnie się przenosiło, w ich górnej części umieszcza się specjalny uchwyt. Z kolei patery do owoców są zazwyczaj najgłębsze i najbardziej ozdobne ze wszystkich rodzajów pater. Również mogą mieć jeden, dwa lub trzy talerze.

Materiały, z których wykonuje się tace i patery

Najlepsze jakościowo tace i patery wykonuje się z metali. Mogą być to metale szlachetne (złoto, srebro, platyna etc.) lub nieszlachetne. Często też spotyka się tace i patery z metali nieszlachetnych, których wierzchnia warstwa jest lekko posrebrzana czy pozłacana.

Tańsze, ale też i lżejsze tace i patery wykonywane są z tworzyw sztucznych. Ich zalety, oprócz cen, to bardzo różnorodna kolorystyka, kształty i wzornictwo. Najbardziej tradycyjne tace i patery to natomiast te wykonywane z drewna. Może być ono wyłącznie powleczone warstwą impregnatu, ale też malowane ręcznie lub mechanicznie bądź zdobione za pomocą decoupage.

Na wszystkich tacach i paterach spotyka się niekiedy wytłoczone bądź wycięte wzory. Mogą być to wzory geometryczne, a także na przykład te nawiązujące do kwiatów. Ozdabiane są nimi nie tylko główne części tacy czy patery, ale także rączki (jeśli takowe są).

Ceny i producenci tac i pater

Tace i patery, w zależności od wymiarów, jakości, przeznaczenia i zdobnictwa, mają różne ceny. Porównanie cen tac i pater pokazuje, że zakup najtańszych z nich będzie powiązany z cenami rozpoczynającymi się od 3-5 zł, zaś za najdroższe tace i patery trzeba będzie zapłacić więcej niż 2 000 zł.

Pośród producentów tac i pater spotka się między innymi takie firmy jak: Alessi, Stalgast, Koziol, Blomus, Qubuss, KARE Design, Skagerak, Sagaform i Creative Tops. Producenci Ci mają ofertę bardzo zróżnicowaną, wśród której każdy odbiorca znajdzie coś dla siebie.

Tagi kategorii: patera, patery
^
Cache: 0.018 s. (IBM5-fcgi-1)