Pistolety do malowania
zamknij
Wybierz zaznaczone
Ranking pistoletów do malowania

Pistolety do malowania

-99 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne
Pistolety do malowania

Pistolety do malowania

O pistoletach do malowania

Pistolety do malowania idealnie nadają się do malowania ścian. Dzięki nim pokrycie ścian jest o wiele łatwiejsze i szybsze. Częściej używane są przez profesjonalistów, jednak amatorzy również znajdą coś dla siebie. Producenci oferują wiele rodzajów pistoletów do malowania, a więc jest w czym wybierać. Jednak jakie pistolety do malowania kupić? Warto zwrócić uwagę na ich parametry, opis, ocenę jakości a także porównanie cen.

Zasada działania pistoletów do malowania

Działanie pistoletów do malowania polega na rozbiciu farby, pod wpływem sprężonego powietrza, na drobne kropelki, a następnie rozpyleniu ich na powierzchni. Przez małe otwory dyszy wydostaje się farba, która zazwyczaj umieszczona jest na środku lub po bokach pistoletów do malowania. Dzięki dużemu zasięgowi końcówki natryskowej można pokryć nimi nie tylko ściany zewnętrzne i wewnętrzne czy elewacje, ale również sufity. Pistolety do malowania idealnie nadają się także do nanoszenia dekoracyjnych wzorów na pomalowane już ściany.

Większość rodzajów wyposażonych jest w samoczyszczącą pompę tłoczącą, dzięki której aby zmienić kolor wystarczy przemyć urządzenia wodą. Najczęściej używane farby w pistoletach do malowania to lateksowe i emulsyjne. Przed malowaniem powinno się przykryć folią okna, drzwi wewnętrzne wraz z ościeżnicami, grzejniki i inne elementy, które nie są przeznaczone do malowania.

Zalety i wady pistoletów do malowania

Pistolety do malowania mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Główne ich zalety to szybkość malowania, spora oszczędność farby, a także cienkie i równomierne rozprowadzanie jej. Dodatkowo łatwo zmienia się w nich farbę i nie mają one dużych wymiarów, dlatego nie ma problemu z ich przechowywaniem i transportowaniem. Pistolety do malowania mają też swoje wady takie jak: trudność opanowania techniki malowania nimi oraz to, że można je używać tylko w odpowiednio wentylowanych pomieszczeniach.

Rodzaje pistoletów do malowania

Na rynku dostępne są głównie dwa rodzaje pistoletów do malowania – ręczne i automatyczne. Te pierwsze są gorsze od automatycznych, ponieważ trzeba przesuwać sprzęt nad pokrywaną powierzchnią. Pistolety do malowania automatyczne są umieszczane na bloku montażowym, z którego farba jest rozpryskiwana na powierzchnię. Różnią się one także ceną, dlatego przed ich zakupem bardzo istotne będzie porównanie cen i opisów.

Parametry pistoletów do malowania

Głównym parametrem, na jaki powinno się zwrócić uwagę przy zakupie pistoletów do malowania, jest ich moc. Jest ona bardzo różna i wpływa również na cenę tych urządzeń. Dla profesjonalistów najlepsze będą pistolety do malowania o mocy 150 KM. Można do nich podłączyć np. głowice ssące, w których pojemnik na farbę jest umieszczony u dołu. Ten rodzaj idealnie nadaje się do malowania mniejszych powierzchni. Kolejny rodzaj pistoletów do malowania o tej mocy to grawitacyjne, w których zbiornik zamontowany jest od góry. Te natomiast doskonale sprawdzają się w malowaniu dużych powierzchni.

Dla amatorów idealnym rozwiązaniem będą pistolety do malowania z elektrycznym kompresorem o mocy mniej więcej 300 Wat. Te rodzaje posiadają pistolet ssący i regulację strumienia farby (poziomy, pionowy i punktowy). Mają one jednak jedną wadę – czasami trzeba ponownie rozpylić farbę, aby powierzchnia była dobrze pokryta.

Ceny i producenci pistoletów do malowania

Ceny pistoletów do malowania są bardzo różne. W zależności od tego, jaki rodzaj, o jakiej mocy się wybierze, różna będzie również ich cena. Najtańsze dostępne na rynku kosztują około 30 złotych i są to głównie ręczne pistolety do malowania. Cena najdroższych to natomiast ok. 9 000 złotych - są one stosowane przeważnie do profesjonalnych zastosowań.

Przed zakupem warto również zadać sobie pytanie – jaka firma najlepsza? Zazwyczaj ciężko jest to określić, jednak do najpopularniejszych producentów pistoletów do malowania można zaliczyć: Sata, Metabo, Adler, Mar, DeVILBISS oraz ANEST IWATA. Wybór jest naprawdę duży, dlatego powinno pamiętać się o porównaniu cen, aby nie przepłacić.

Tagi kategorii: do malowania Pistolety, do malowania pistolet
^
No-cache: 0.3962 s. (IBM5-fcgi-2)