zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking półek ściennych

Półki ścienne

-851 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne
Półki ścienne

Półki ścienne

O Półkach i panelach ściennych

Półki i panele ścienne mają różne wymiary i inne parametry. Ale bez względu na to, czy są małe, czy duże, drewniane czy wykonane z płyty drewnopochodnej, znajdą zastosowanie w każdym domu. Na półkach i panelach ściennych można układać książki, ceramikę stołową i pamiątki z wakacji, choć równie dobrze sprawdzą się one jako szafki na ubrania czy ważne dokumenty. Rodzaje półek i paneli ściennych są tak zróżnicowane, że każdy z pewnością będzie mógł je dopasować do wnętrza swojego domu i mieszkania. Przed zakupem dobrze jest jednak zapoznać się z ważnymi parametrami tych mebli, warto także zrobić porównanie cen półek i paneli ściennych.

Rodzaje półek i paneli ściennych

Ze względu na budowę półki i panele ścienne dzielimy na te posiadające drzwiczki i te, które ich nie mają. Półki ścienne zamykane na drzwi sprawdzą się jako miejsce do przechowywania garderoby, dokumentów czy płyt. Jeśli dostęp do rzeczy trzymanych w tych półkach ściennych ma być ograniczony dla osób postronnych – warto zainwestować w dobry zamek.

Półki i panele ścienne nieposiadające drzwiczek to idealny sposób na wyeksponowanie pamiątek z wakacji, świec, ładnych książek, ramek ze zdjęciami czy innych rzeczy, których zadaniem będzie podniesienie estetyki pomieszczenia. Trzeba jednak mieć na uwadze, że półki bez drzwiczek potrafią bardzo się kurzyć, przez co trzeba je będzie często przecierać wilgotną szmatką.

Materiały używane do produkcji półek i paneli ściennych

Do produkcji półek i paneli ściennych używa się takich materiałów jak drewno, płyty drewnopochodne lub szkło.

Aby półki i panele ścienne zrobione z drewna litego mogły zachować walor lekkości konstruuje się je najczęściej z takich rodzajów drewna jak sosna czy świerk, przy czym sosna – ze względu na to, że jest bardzo łatwa w obróbce – wykorzystywana jest częściej. Niekiedy do stworzenia otwartych półek ściennych używa się także wikliny, która wizualnie prezentuje się bardzo dobrze, ale na meblach z niej wykonanych nie można kłaść bardzo ciężkich rzeczy, gdyż to może spowodować ich odkształcenie się.

Półki i panele ścienne ze sklejki drewnianej są tańsze od tych z litego drewna. Materiałem do produkcji sklejki jest drewno olchowe, sosnowe, brzozowe, bukowe lub egzotyczne, przy czym warstwy wewnętrzne sklejki niejednokrotnie zrobione są z innego drewna niż warstwy zewnętrzne. Sklejkę łatwo wyginać na gorąco, co sprzyja nadawaniu meblom z niej wykonanym oryginalnych kształtów.

Płyty MDF, czyli płyty pilśniowe o średniej gęstości, tworzy się z rozwłóknionej tkanki drzewnej, którą poddaje się spilśnianiu i kształtowaniu w odpowiedniej temperaturze, pod ciśnieniem normalnym lub zwiększonym. Poszczególne włókna układane są w różnych kierunkach, przez co półki i panele ścienne z płyt MDF posiadają cechę podwyższonej wytrzymałości bez względu na kierunek działania obciążenia. Dla zwiększenia estetyki mebli zrobionych z płyt MDF lakieruje się je, laminuje, perforuje lub pokrywa ścierem.

Półki i panele ścienne dużo rzadziej robione są z płyt HDF (wiórowych). Płyty te również wykonuje się z włókien drzewnych, ale charakteryzują się one większą od płyt MDF twardością i gęstością, a tym samym większym ciężarem. Ich zewnętrzną warstwę pokrywa się najczęściej laminatem, papierem żywicznym bądź okleiną.

Płyty paździerzowe nie należą do materiałów bardzo lekkich, ale za to są bardzo wytrzymałe. Otrzymuje się je z paździerzy lnianych i konopnych, które skleja się za pomocą kleju syntetycznego, a następnie utwardza na gorąco i prasuje pod wysokim ciśnieniem. Półki i panele ścienne z płyt paździerzowych, aby nadać im ładny wygląd, poddaje się laminowaniu, fornirowaniu lub pokryciu okleiną.

Szklane półki i panele ścienne służą głównie do przechowywania rzeczy o niedużej wadze. Wynika to z tego, że szkło, mimo poddaniu go hartowaniu bądź utwardzaniu chemicznemu, jest zazwyczaj mniej odporne na nacisk niż drewno. Za to po podświetleniu go będzie ładnie rozpraszać światło, dzięki czemu pomieszczenie zyska nowego charakteru. Niekiedy do szklanych półek i paneli ściennych dołącza się aluminium, które ma wzmocnić szklaną konstrukcję.

Ważne parametry półek i paneli ściennych

Najważniejszym parametrem jeśli chodzi o półki i panele ścienne jest ich udźwig. Jego opis powinien znajdować się w dokumentach dołączonych do mebli, ale można go poznać także na stronie internetowej producenta. Od tego, jak duży jest udźwig półki czy panelu ściennego, zależy to, jak dużo i jak ciężkich rzeczy będzie można do mebla schować. Najpopularniejsze wartości tego parametru wynoszą 20 kg lub 30 kg, choć oczywiście może to być dużo więcej.

Podświetlenie półek i paneli ściennych ważne jest zwłaszcza wtedy, gdy są one meblami otwartymi (bez drzwiczek) lub mają drzwiczki szklane. Najlepszym i zarazem najczęściej stosowanym rodzajem podświetlenia są diody LED o niewielkiej mocy. Ich zalety to wysoka efektywność świetlna, niewielkie wymiary, długa trwałość (do około 50 000 godzin, choć producenci robią wszystko, by podnieść te wartość), odporność na uderzenia, a także niska toksyczność.

Ceny i producenci półek i paneli ściennych

Porównanie cen półek i paneli ściennych pokazuje, że te najtańsze, o bardzo prostej konstrukcji, kosztują niecałe 30 zł. Za najdroższe półki i panele ścienne zapłacić trzeba będzie z kolei ceny sięgające do prawie 10 000 zł, jednak będą to meble nie tylko bardzo trwałe, ale i o oryginalnych kształtach.

Każdy producent mebli ma w swojej ofercie półki i panele ścienne. Jest to ogromną zaletą, gdyż dzięki temu odbiorca ma bardzo duży wybór. Do popularnych firm wytwarzających omawiane meble należą: Bog-Fran, Forte, Meblomax, Restol, Szynaka, Kare Design, Meble VOX, Meble Wójcik, Elmar, GiB Meble oraz Drewmax.

Tagi kategorii: Półki ścienne, półka ścienna, do półka salonu
^
Cache: 0.0195 s. (IBM5-fcgi-1)