zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking półek ściennych

Półki ścienne

-498 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Półki ścienne

O Półkach ściennych

W każdym pomieszczeniu - niezależnie od tego czy to pokój dziecka, sypialnia, czy nawet łazienka - absolutnie niezastąpione okażą się półki ścienne. To znakomity sposób, by wykorzystać wolną przestrzeń. Możemy przechowywać na nich książki, czy różne drobiazgi, a także i pamiątki z podróży. Świetnie wpasują się w naprawdę każdą przestrzeń. Rodzaje półek ściennych są tak zróżnicowane, że każdy z pewnością będzie mógł je dopasować do wnętrza swojego domu i mieszkania.

Rodzaje półek ściennych

Ze względu na budowę półki ścienne dzielimy na:

  • modele z drzwiczkami - zamykane
  • półki otwarte - na których można eksponować różne drobiazgi

Półki ścienne bez drzwiczek to idealny sposób na wyeksponowanie pamiątek z wakacji, świec, ładnych książek, ramek ze zdjęciami czy innych rzeczy, których zadaniem będzie podniesienie estetyki pomieszczenia. Trzeba jednak mieć na uwadze, że półki bez drzwiczek potrafią bardzo się kurzyć, przez co trzeba je będzie często przecierać wilgotną szmatką. Półki zamykane to znakomita alternatywa, zwłaszcza jeśli chcemy coś ukryć lub nie wystawiać na widok wszystkich. Półki ścienne możemy dopasować do wyglądu innych mebli, np. dobierając je do regałów czy meblościanek.

Materiały używane do produkcji półek i paneli ściennych

Do produkcji półek ściennych używa się takich materiałów, jak:

  • drewno
  • płyty drewnopochodne
  • szkło
  • plastik
  • metal

Półki ścienne drewniane

Aby półki ścienne zrobione z drewna litego mogły zachować walor lekkości konstruuje się je najczęściej z takich rodzajów drewna, jak sosna czy świerk. Sosna – ze względu na to, że jest bardzo łatwa w obróbce – wykorzystywana jest częściej. Niekiedy do stworzenia otwartych półek ściennych używa się także wikliny, która wizualnie prezentuje się bardzo ciekawie, ale na meblach z niej wykonanych nie można kłaść bardzo ciężkich rzeczy, gdyż to może spowodować jej odkształcenie.

Półki ścienne ze sklejki drewnianej są tańsze od modeli z litego drewna. Materiałem używanym do produkcji sklejki jest drewno olchowe, sosnowe, brzozowe, bukowe lub egzotyczne. Warstwy wewnętrzne sklejki niejednokrotnie zrobione są z innego drewna niż warstwy zewnętrzne. Sklejkę łatwo wyginać na gorąco, co sprzyja nadawaniu meblom z niej wykonanym oryginalnych kształtów.

Półki ścienne wykonane z płyt

Płyty MDF, czyli płyty pilśniowe o średniej gęstości, tworzy się z rozwłóknionej tkanki drzewnej, którą poddaje się spilśnianiu i kształtowaniu w odpowiedniej temperaturze, pod ciśnieniem normalnym lub zwiększonym. Poszczególne włókna układane są w różnych kierunkach, przez co półki i panele ścienne z płyt MDF posiadają podwyższoną wytrzymałości bez względu na kierunek działania obciążenia. Dla zwiększenia estetyki mebli zrobionych z płyt MDF lakieruje się je, laminuje, perforuje lub pokrywa ścierem.

Półki ścienne dużo rzadziej robione są z płyt HDF (wiórowych). Płyty te również wykonuje się z włókien drzewnych, ale charakteryzują się one większą od płyt MDF twardością i gęstością, a tym samym większym ciężarem. Ich zewnętrzną warstwę pokrywa się najczęściej laminatem, papierem żywicznym bądź okleiną.

Płyty paździerzowe nie należą do materiałów bardzo lekkich, ale za to są bardzo wytrzymałe. Otrzymuje się je z paździerzy lnianych i konopnych, które skleja się za pomocą kleju syntetycznego, a następnie utwardza na gorąco i prasuje pod wysokim ciśnieniem. Półki ścienne z płyt paździerzowych, aby nadać im ładny wygląd, poddaje się laminowaniu, fornirowaniu lub pokryciu okleiną.

Półki ścienne szklane

Szklane półki ścienne służą głównie do przechowywania rzeczy o niedużej wadze. Wynika to z tego, że szkło, mimo poddaniu go hartowaniu bądź utwardzaniu chemicznemu, jest zazwyczaj mniej odporne na nacisk niż drewno. Za to po podświetleniu go będzie ładnie rozpraszać światło, dzięki czemu pomieszczenie zyska nowego charakteru. Niekiedy do szklanych półek i paneli ściennych dołącza się aluminium, które ma wzmocnić szklaną konstrukcję.

Udźwig i podświetlenie półek ściennych

Najważniejszym parametrem, jeśli chodzi o półki i panele ścienne jest ich udźwig. Od tego, jak duży jest udźwig półki czy panelu ściennego, zależy to, jak dużo i jak ciężkich rzeczy będzie można do mebla schować. Najpopularniejsze wartości tego parametru wynoszą 20 kg lub 30 kg, choć oczywiście może to być dużo więcej.

Podświetlenie półek ściennych ważne jest zwłaszcza wtedy, gdy są one meblami otwartymi (bez drzwiczek) lub mają drzwiczki szklane. Najlepszym i zarazem najczęściej stosowanym rodzajem podświetlenia są diody LED o niewielkiej mocy. Ich zalety to wysoka efektywność świetlna, niewielkie wymiary, długa trwałość (do około 50 000 godzin, choć producenci robią wszystko, by podnieść te wartość), odporność na uderzenia, a także niska toksyczność.

Tagi kategorii: Półki ścienne, półka ścienna, do półka salonu
^
No-cache: 0.6655 s. (IBM5-fcgi-2)