zamknij
Wybierz miasto
Wybierz zaznaczone
Ranking ręcznych młynków do kawy

Ręczne młynki do kawy

-63 produkty
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne
1

Ręczne młynki do kawy

O ręcznych młynkach do kawy

Własnoręcznie zmielona, świeża kawa ma wyjątkowy smak i aromat. Znamy ją od pokoleń, a historia młynków do kawy sięga aż XVI w. W Europie stały się popularne ok. XIX w. Ręczne młynki do kawy do dziś królują w polskich domach. Natomiast niepowtarzalny design ręcznego młynka do kawy doda uroku każdej kuchni. Ręczne młynki do kawy powinien więc kupić tak smakosz kawy, jak i wielbiciel niezwykłych przedmiotów.

Czas na ręczny młynek do kawy

Ręczne młynki do kawy to znakomity sposób, by każdego ranka rozkoszować się idealną, świeżo zmieloną kawą. Główną zaletą ręcznych modeli jest to, że możemy zmielić kawę dokładnie tak, jak najbardziej lubimy. Dzięki temu dokonujemy swoistego rodzaju rytuału, który przybliża nas do naparzenia trunku. Choć korzystanie z ręcznego młynka zajmuje więcej czasu niż z elektrycznego - aromat jest wyrazistszy, stopniowo się uwalnia, pozwalając nam cieszyć się idealnym napojem.

Z czego wykonuje się ręczne młynki do kawy?

Podobnie jak wszelkie inne urządzenia kuchenne, tak samo i młynki do kawy tworzy się z różnych materiałów. Obudowa w ręcznych młynkach do kawy wykonywana jest z:

  • drewna, najczęściej bukowego lub olchowego - jeśli decydujemy się na drewniany młynek ręczny pamiętajmy, aby był lakierowany. Uchroni go to przed szybkim zniszczeniem.
  • porcelany
  • metalu
  • stali, aluminium bądź mosiądzu - stalowe obudowy powinny być nierdzewne lub chromowane. Niejednokrotnie projektanci łączą kilka materiałów, aby uzyskać bardziej estetyczny wygląd młynka.

Podział ręcznych młynków do kawy

 

Istniej również drugi sposób podziału młynków do kawy na:

 

  • nożowe
  • żeliwne

Najczęściej oba typy powstają z chromowanej stali nierdzewnej. Materiał ten jest bardzo trwały i wytrzymały. Za pierwszy rodzaj młynka zapłacimy mniej, ale trzeba liczyć się z tym, że nie rozdrobni równomiernie ziaren kawy oraz wytworzy dużo pyłu wpływającego na kwaskowatość naparu. Doskonale jednak spisze się mieląc przyprawy czy cukier. Natomiast młynki żeliwne są bardzo precyzyjne i pozwalają zmielić kawę na dowolną grubość.

Regulacja grubości mielenia

Regulacja grubości mielenia to jedna z podstawowych funkcji ręcznego młynka do kawy, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia. Oczywiście automatyczne młynki zmielą kawę szybciej i precyzyjniej, aczkolwiek nowoczesne młynki ręczne umożliwiają już płynną regulację grubości mielenia. Zmielona w ręcznym młynku kawa nada się dla właścicieli kawiarki. Kawa na espresso będzie jednak lepiej zmielona przez automatyczny młynek. Należy także wziąć pod uwagę ilość przyrządzanych kaw. Mielenie kawy dla kilku osób może być nieco męczące biorąc pod uwagę, że przygotowanie jednej porcji kawy w ręcznym młynku wymaga 60-70 obrotów korbką.

Żarna w ręcznych młynkach do kawy

Ręczne młynki do kawy powinny mieć trwałe żarna. Elementy te sprawiają, że ziarna kawy nie są cięte, a rozcierane na drobny pył. Żarna wprawia w ruch korbka. Zwykle w młynkach ręcznych wykorzystuje się żarna żeliwne albo stop żelaza z węglem, czyli staliwo. Według dostępnych definicji żeliwo jest to stop odlewniczy, rodzaj tworzywa, który powstaje głównie z żelaza, węgla, krzemu i kilku innych składników. Coraz częściej jako żarna stosuje się też ceramiczne tworzywa. Wszystkie opcje charakteryzuje wysoka jakość i wytrzymałość. Można więc z powodzeniem korzystać z nich przez wiele lat. Ważne jest też, żeby żarna poruszały się wolno. Dzięki temu kawa nie nagrzewa się, dzięki czemu jest bardziej aromatyczna, a żarna wolniej się zużywają.

Wygląd ręcznych młynków do kawy

Producenci ręcznych młynków do kawy proponują modele stojące lub przeznaczone do zwieszenia na ścianie. Pierwsze sprawdzą się w przestronnych kuchniach, z kolei drugie będą bardziej pasowały do małych pomieszczeń, w których liczy się nawet najmniejsze zaoszczędzenie przestrzeni.

Z kolei stylizowane młynki do kawy posiadają dużą trwałość, a także doskonale nadają się do dalszej obróbki i zdobnictwa. Wiele z nich ma także ciekawe kształty, są malowane lub rzeźbione, więc będą ciekawym elementem ozdobnym.

Na rynku można spotkać ręczne młynki posiadające plastikowe pojemniki na zmieloną kawę. Zwykle są one przyciemniane albo przezroczyste, aby móc kontrolować proces mielenia. Należy jednak pamiętać, żeby plastik był dobry jakościowo, w innym wypadku ulegnie w krótkim czasie zniszczeniu. Przy wyborze takiego pojemnika najlepiej kierować się reputacją marki. Dostępne są również pojemniki nieco trwalsze, stalowe lub szklane.

Tagi kategorii: kawy milenie reczne, kawy mielnie reczne, kway mielenia recznego
^
No-cache: 2.6239 s. (IBM5-fcgi-2)