zamknij
Materiał
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking rolet

Rolety

-11 430 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Rolety

O roletach

Rolety okienne występują w różnych rodzajach i wymiarach. Zakup poszczególnych z nich uzależniony powinien być przede wszystkim od wymiarów okien oraz od tego, jaki jest wystrój wnętrza, w którym będą się one znajdowały. Trzeba jednak zaznaczyć, że rolety okienne zazwyczaj lepiej sprawdzają się w przestrzeniach nowoczesnych niż tradycyjnych.

Zastanawiając się nad tym, jakie rolety kupić, warto zrobić porównanie cen i ocen jakości interesujących ich rodzajów. Dokładne poznanie wszystkich parametrów takich jak ceny, wymiary, rodzaje czy wzory sprawi, że zakup będzie nie tylko cieszył oczy domowników i gości, ale też służył będzie przez długie lata.

Rodzaje rolet

Wśród popularnych rolet wyróżnia się przede wszystkim rolety: zwijane (ekranowe), rzymskie, austriackie, plisowane oraz dzień-noc.

Rolety zwijane to takie, które nawija się na rolki przy pomocy sznurków lub łańcuszków bądź napędu elektrycznego. Dzielą się one na wolnowiszące (niezabudowane) i kasetowe (zabudowane). Rolety wolnowiszące charakteryzują się umocowaniem wyłącznie na rolce znajdującej się u góry futryny bądź ściany ponad oknem. Są one najtańszymi i najmniej ingerującymi w strukturę ściany z rolet zwijanych. Z kolei rolety kasetowe umieszczone są na prowadnicach, co pozwala na ich idealne pionowe opuszczanie i brak dużych ruchów w przypadku powstania przeciągów. Ich ważna cechą jest to, że przylegają do ramy okna, co pozwala na bezproblemowe jego otwieranie i zamykanie. Jedną z ważniejszych ich zalet jest także to, że w momencie uchylenia okna stale pozostają one na swoim miejscu, cały czas dobrze chroniąc przed słońcem.

Rolety rzymskie polecane są przede wszystkim do wnętrz mieszkalnych. Ich działanie opiera się na nieskomplikowanym mechanizmie, dzięki któremu aby roleta zaczęła składać się falami wystarczy lekko pociągnąć za sznurek. Aby ich ocena jakości była jak najwyższa, rolety te wyposażone są w poprzeczne fiszbiny ułatwiające równomierne składanie.

Roletom austriackim najbliżej jest do tradycyjnych zasłon. W pierwszej chwili mogą być nawet z nimi mylone, ale znaczącą różnicą jest to, że przy użyciu nowoczesnego systemu sznurków można je szybko podnieść w sposób przypominający podnoszenie teatralnej kurtyny.

Rolety plisowane mają kształt harmonijki, która rozciągana jest na całej szerokości okna. Podobnie jak rolety zwijane, dzielą się one na rodzaje wolnowiszące i kasetowe. Można je zwijać wyłącznie w kierunku pionowym, choć coraz częściej spotykane są także nowoczesne rolety mające możliwość zwijania tak w kierunku poziomym, jak i pionowym. Najważniejsze zalety rolet plisowanych to fakt, że można je z łatwością dopasować do okien o nietypowych wymiarach czy kształtach.

Rolety dzień-noc niekiedy określane są jako zebra. Ich budowa opiera się na pasach materiału, pomiędzy którymi znajdują się równomierne przerwy. Trzeba także zaznaczyć, że są to rolety podwójne, których odpowiednie ustawienie umożliwia uzyskanie efektu zbliżonego do tego, jaki uzyskuje się z pomocą żaluzji.

Materiały używane do produkcji rolet

Idąc na zakupy warto wcześniej poznać nie tylko rodzaje rolet, ale także materiały, z których są one wykonywane. Do najpopularniejszych z nich należą tekstylia, papier, bambus, trzcina oraz folia refleksyjna.

Rolety tekstylne to najczęściej rolety rzymskie. Użyta w nich tkanina (głównie bawełna lub jedwab) może być częściowo przejrzysta lub całkowicie nieprzejrzysta. Trzeba jednak mieć świadomość, że naturalne tkaniny mają mniejszy stopień odporności na zabrudzenia, zgniecenia czy odbarwiania pod wpływem działania promieni słonecznych, przez co często będą miały krótszą trwałość niż rolety wykonane z tkanin sztucznych. Z drugiej jednak strony rolety tekstylne, zwłaszcza te zrobione z jedwabiu, prezentują się na oknie o wiele lepiej niż produkty z tworzywa sztucznego.

Rolety papierowe to w największej mierze rolety plisowane. Ich ceny są niskie, a sam materiał uznawany jest nie tylko za ekologiczny, ale przede wszystkim lekki i dobrze się prezentujący. Zarazem jednak papier ma słabsze parametry wytrzymałościowe od innych towarów, przez co najlepiej sprawdzi się w tych przestrzeniach, w których rolety są rzadziej rozciągane czy zaciągane.

Rolety bambusowe oraz wykonane z trzciny sprawiają, że wnętrza nabierają oryginalnego, etnicznego klimatu, dzięki czemu pomieszczenia stają się wizualnie „cieplejsze”. Produkty te są w pełni naturalne, a mechanizmy ich działania proste, co zachęca użytkowników do wyboru tego typu rolet. Kupując rolety z bambusa lub trzciny trzeba jednak mieć świadomość, że będzie się na nich osadzało sporo kurzu i nigdy nie będą one zapewniały 100-procentowej ochrony przed wpadaniem promieni słonecznych.

Najnowocześniejsze rolety produkowane są z folii refleksyjnej. Z jednej strony materiał ten jest wysoce przejrzysty, ale zarazem doskonale odbija promienie słoneczne (a więc i ciepło). Zalety te predysponują go do używania we wnętrzach o dużym stopniu nasłonecznienia, w których latem potrafi być bardzo gorąco.

Ceny i producenci rolet

Kupując rolety warto zapoznać się z ofertami takich producentów rolet jak: Fakro, Mardom, Velux, Aston, Dekoria, Faber, Lotari czy Toma. Rolety każdego z nich mogą się różnić od siebie parametrami, dlatego też warto zrobić nie tylko porównanie cen rolet, ale także dokładną analizę ich danych technicznych.

Najtańsze rolety kupić można już za niewiele ponad 10 zł. Są to rolety bambusowe lub materiałowe o bardzo podstawowych parametrach. Z kolei najdroższe rolety mają ceny dużo wyższe, ale zarazem ich parametry są o wiele lepsze.

Tagi kategorii: rolety wewnetrzne, Rolety, roleta
^
No-cache: 0.5172 s. (IBM5-fcgi-1)