zamknij
Wybierz zaznaczone
Ranking serwisów kawowych

Serwisy kawowe

-282 produkty
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Serwisy kawowe

O kompletach do kawy i herbaty

Picie kawy i herbaty jest polecane o każdej porze roku. Napoje te mają bardzo wiele rodzajów, więc każda osoba z łatwością znajdzie taki, który będzie jej najlepiej odpowiadał. Ale by pić kawę czy herbatę nie wystarczy kupić ziaren bądź liści. Do tej czynności niezbędne są też komplety do kawy i herbaty. Dzięki nim cieszenie się naparami w towarzystwie najbliższych osób będzie miało zupełnie inny wymiar. Tylko jakie komplety do kawy i herbaty kupić? Jakie powinny być ich parametry? Na jakie wady i zalety zwracać szczególną uwagę? Czy porównanie cen będzie pomocne przy zakupie?

W czym pić kawę?

W zależności od rodzaju kawy, serwuje się ją w różnych typach naczyń. Różnią się one między sobą pojemnością, kształtem, a także wysokością.

Espresso, czyli mocną kawę z ekspresu, najlepiej podawać w porcelanowych filiżankach o cylindrycznych kształtach, których ścianki będą dość grube. Ich optymalna pojemność to 50 ml.

Delikatne, włoskie cappuccino, do którego dodaje się spienione mleko oraz szczyptę czekolady bądź kakao, najlepiej czuje się w filiżance z wybrzuszonymi ściankami. Jej objętość powinna wynosić od 150 ml do 200 ml.

Caffé frappé, czyli idealna na lato zmrożona kawa, powinna być podawana w szklankach wysokich. Dodatkowym akcesorium do picia frappé jest słomka.

Caffé latte to pojedyncze espresso, do którego dodaje się dużą ilość spienionego mleka. Można je pić w wysokiej szklance, filiżance o pojemności około 200 ml, a także miseczce, w której macza się śniadaniowe rogaliki.

Latte macchiato tym różni się od tradycyjnego latte, że kawa i mleko przekładane są warstwami. Macchiato pije się w wysokich, najlepiej przezroczystych szklankach (często z uchem), których pojemność sięga do 250 ml.

Irish coffé, czyli kawa z nutą whisky, lubi ceramiczne, wąskie i wysokie szklanki, które wyposażone są w ucho.

W czym pić herbatę?

Naczyniem, w którym najlepiej pić herbatę, jest filiżanka. Jej cechy charakterystyczne to cienkie ścianki, nieco szerszy brzeg, nieduża wysokość, uszko oraz posiadanie w komplecie spodka. Optymalny kształt filiżanek herbacianych to pękaty, rozszerzający się ku górze.

Powyższe naczynia sprawdzą się przy piciu praktycznie każdej herbaty. Filiżanki mają jednak niewielką pojemność i są dość delikatne, dlatego coraz częściej zamienia się je na duże kubki, mieszczące nawet więcej niż 300 ml płynu. Kupki mają różne kształty i nadruki, ale prawie zawsze posiadają uszko.

Osobnym rodzajem naczyń na herbatę są kubki do zaparzania. Często nie posiadają one ucha, za to wyposażone są w specjalne sitko, do którego nasypuje się herbaciane liście, a także w przykrywkę, dzięki założeniu której napój lepiej się zaparza. Pokrywka często służy też jako ociekacz sitka.

Rodzaje kompletów do kawy i herbaty

Gdy użytkownik zdecyduje się już na to, do czego przeznaczone mają być jego komplety do kawy i herbaty, musi zdecydować się na ich rodzaj. Chodzi tu głównie o ilość i typ elementów, które wchodzą w skład kompletu.

Jeśli kawę bądź herbatę zamierza pić jedna osoba, najlepiej kupić komplet typu solitaire, w którego skład wchodzi zawsze filiżanka i spodek, czasem też dzbanek i mlecznik. Z kolei tete-á-tete to zestaw dla dwóch osób, który ustawia się na jednej tacy. On także może zawierać dzbanek i mlecznik. Inne popularne zestawy do kawy i herbaty to te na sześć osób. Oprócz mlecznika i dzbanka niekiedy spotka się w nich także talerzyki deserowe i cukiernice.

W skład kompletów do kawy i herbaty może wchodzić także łyżeczka. W zależności od rodzaju napoju, do którego picia przeznaczony jest zestaw, będzie ona długa (np. do latte) bądź dość mała (np. do espresso). Niektóre filiżanki i kubki posiadają też specjalne miejsce w uchu, do którego wkłada się łyżeczkę.

Jako zestawy do kawy i herbaty określane są także komplety, w skład których wchodzi tylko cukiernica i mlecznik, przy czym cukiernica ma najczęściej przykrywkę. Natomiast najbardziej rozbudowane komplety wyposażone są w specjalną tacę do przenoszenia, podgrzewacz, oddzielny zaparzacz do esencji herbacianej, a także mały mikser do spieniania mleka.

Materiały, z których wykonuje się komplety do kawy i herbaty

Porcelana to najbardziej tradycyjny materiał spośród tych używanych do tworzenia zestawów do kawy i herbaty. Ta śnieżnobiała ceramika jest nie tylko elegancka, ale też dobrze utrzymuje ciepło napoju i ma sporą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wyróżnia się porcelanę twardą i miękką.

Podobną elegancją co porcelana charakteryzuje się fajans. Może być on biały, ale także odcienie znajdujące się między nim a jasnokremowym. Ten rodzaj ceramiki jest kruchszy od porcelany, ale ma grubsze od niej ścianki, przez co fajansowekomplety do kawy i herbaty są dość ciężkie.

Szkło jest rzadziej używane w kompletach do kawy i herbaty. Znajdzie się je zwłaszcza tam, gdzie napoje są umieszczane warstwowo (np. latte) bądź zaparzane są nie z liści, a z kwiatu (np. niektóre herbaty białe i żółte). Wtedy przez przezroczyste ścianki można z łatwością podglądać strukturę napoju. Szkło całkiem nieźle utrzymuje ciepło, ale powszechnie uznawane jest za mniej eleganckie od ceramiki.

Stal nierdzewna to materiał, który w kompletach do kawy i herbaty występuje przede wszystkim jako mlecznik bądź element cukiernicy. Rzadko natomiast spotyka się filiżanki czy kubki zrobione ze stali, gdyż może ona chłonąć smak i aromat kawy, oddając też nieraz swój metaliczny posmak.

Ceny i producenci kompletów do kawy i herbaty

Ceny kompletów do kawy i herbaty zaczynają się od kilkunastu złotych, a mogą kończyć się nawet na ponad 10 000 zł. Taka różnica wynika z odmiennych wielkości zestawów, ich zróżnicowanych ocen jakości, a także z różnych renom różnych producentów. Dlatego też przed dokonaniem zakupów warto zrobić porównanie cen zestawów do kawy i herbaty, gdyż mogą one wiele powiedzieć o jakości tych przedmiotów.

Popularni producenci kompletów do kawy i herbaty to takie firmy jak: Caverswall, Gambini Studio, Berghoff, Bodum, Gerlach, Luminarc, Ćmielów, Chodzież, Ceramika Tułowice czy Ritzenhoff. Oferta każdego z nich jest zróżnicowana, przed zakupem warto więc ją porównać.

Tagi kategorii: do herbaty i kawy komplety, do kawy komplet, do kawy serwis
^
No-cache: 0.6896 s. (IBM5-fcgi-2)