zamknij
Kolor
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking stolików
Zobacz następne

Stoliki

O Ławach i stolikach

Ławy i stoliki to bardzo przydatne meble do salonu. Dzięki nim można wygodnie wypić popołudniową kawę siedząc na kanapie, zjeść przekąski podczas oglądania filmu czy urządzić małą imprezę. Zakup ław i stolików nie jest jednak prosty, bowiem oprócz funkcjonalności muszą być one jak najlepiej dopasowane do aranżacji reszty wnętrza. Ważne są także ich parametry, które wpływają na ocenę jakości. Przed zakupem warto też zrobić porównanie cen, gdyż ławy i stoliki w tej kwestii są dość znacznie zróżnicowane.

Ławy

Ławy to niskie i długie meble umieszczane najczęściej w salonie. Kształty przez nie przyjmowane to najczęściej prostokąt. Niekiedy ma on ścięte i zaokrąglone brzegi, przez co jest bezpieczniejszy dla użytkowników, a więc odpowiedni do domów, w których mieszkają małe dzieci.

Ławy zazwyczaj nie posiadają bardzo dużych wymiarów. Co jednak ważne, są to często meble rozkładane bądź rozsuwane, których długość można modyfikować w zależności od potrzeb. Nowoczesne ławy wyposażone są także w mechanizm, z pomocą którego można łatwo zmienić ich wysokość – wystarczy w tym celu pokręcić odpowiednią korbką.

Jeśli chodzi o nogi, można dokonać zakupu ław o jednej nodze zakończonej podestem lub czterema małymi nóżkami, o dwóch nogach posiadających po dwa mniejsze rozgałęzienia, a także o klasycznych czterech nogach. Dużo rzadziej spotyka się ławy o trzech nogach.

Stoliki

Stoliki do salonu to głównie niewielkie stoliki kawowe. W zależności od potrzeb mogą mieć one odpowiednią wysokość. Kupić można więc stoliki bardzo niskie, przy których będzie siedzieć się na poduszkach ułożonych na ziemi, a także meble sporo wyższe, pozwalające na siedzenie przy nich na kanapie czy krzesełku.

Kształty stolików są dużo bardziej zróżnicowane od ław. Oprócz tradycyjnych form, takich jak koło, owal, prostokąt, kwadrat, spotka się stoliki trójkątne, rombowe czy sześciokątne. Różne są też rozwiązania jeśli chodzi o nogi. Może być to noga jedna, dwie, trzy lub cztery. Nie muszą być to jednak nogi proste – dobór ich form odbywa się tak pod względem użytkowości, jak i ciekawości wyglądu.

Materiały, z których wykonuje się ławy i stoliki

Najbardziej tradycyjnym materiałem używanym do produkcji ław i stolików jest lite drewno. Może być ono naturalnie jasne (np. sosna, klon), ciemne (np. dąb, wenge) lub malowane na określony kolor. W zależności od rodzaju drewna ławy i stoliki mają też odpowiednią wagę (np. brzozowe – bardzo lekkie, bukowe – bardzo ciężkie). Powszechnie drewno uznaje się za materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne, a przy odpowiedniej konserwacji – bardzo trwały.

Produkty drewnopochodne, takie jak płyty MDF czy sklejki, to również materiały często używane do produkcji ław i stolików. MDF to płyta pilśniowa o średniej gęstości, zaś sklejka wyróżnia się tym, że powstaje ze sklejenia wielu bardzo cienkich warstw drewna, przy czym warstwy wewnętrzne są zazwyczaj zrobione z drewna o słabszej ocenie jakości niż warstwy zewnętrzne. Produkty drewnopochodne mają słabszą jakość od litego drewna, ale jednocześnie cechują się niższymi cenami i mniejszą wagą. Jako, że często na ich wierzchu znajduje się okleina drewnopodobna, ich wygląd może być bardzo elegancki.

Metal w ławach i stolikach zazwyczaj nie jest używany jako samodzielny materiał. Zazwyczaj z niego wykonuje się nogi i ramę, na blat kładąc np. szkło. Użycie metalu, którym jest najczęściej aluminium, dodaje stolikowi nowoczesnego designu, a także trwałości, gdyż jest on bardzo odporny na różnego typu uszkodzenia. Poza tym metal można chromować lub malować na różne barwy, przez co klient podczas zakupu zyskuje duży wybór stolików i ław z niego zrobionych.

Szkło to materiał używany głównie jako blat ław i stolików. Dzięki niemu meble te nabierają wrażenia lekkości, tym samym łatwiej komponując się z resztą pomieszczenia. Obecnie wykorzystywane szkło jest najczęściej hartowane, dzięki czemu jego odporność na stłuczenie, zarysowanie czy pęknięcie pod wpływem gorąca jest dosyć duża. Należy jednak pamiętać, że wytrzymałość ta jest mniejsza niż w przypadku drewna czy metalu.

Tworzywa sztuczne są stosunkowo nowym materiałem jeśli chodzi o produkcję ław i stolików. Niskie ceny i bardzo mała waga sprawiają jednak, że ich popularność szybko rośnie. Na ten stan rzeczy ma też wpływ fakt, że stolikom i ławom z tworzyw sztucznych można łatwo nadawać oryginalne kształty, idealnie komponujące się z nowoczesnymi wnętrzami.

Ważne parametry ław i stolików

Planując ustawienie ławy czy stolika przy rozsuwanej kanapie dobrze jest kupić te modele mebli, które będą miały niewielkie kółka. Dzięki temu przed rozłożeniem łóżka będzie je można łatwo przesunąć. Należy jednak pamiętać, że kółka powinny mieć specjalne blokady, zabezpieczające przed niekontrolowanym przesuwaniem się.

Stabilność ław i stolików zależna jest od ich nóg. Zazwyczaj meble o czterech nogach są bardziej stabilne od tych o mniejszej ich liczbie, zwłaszcza jednonożnych. Trzeba też zaznaczyć, że im większa będzie średnica nóg, tym mniej chwiejna będzie ława czy stolik.

Półki umieszczone pod blatem ławy bądź stolika sprawdzą się, jeśli lubimy czytać gazety lub potrzebujemy mieć miejsce na różne drobiazgi potrzebne podczas jedzenia i picia kawy (podstawki pod kubki i talerze, świeczki etc.). Mogą mieć one rozmiary tożsame z blatem bądź od niego mniejsze. Nieraz też nowoczesne ławy i stoliki wyposażane są w gazetowniki umieszczane z boku ławy czy stolika. Zdarza się też, że omawiane meble zawierają w sobie niewielkie szuflady.

Ceny i producenci ław i stolików

Ze względu na bogaty wybór ław i stolików pod kątem wymiarów, materiałów i funkcjonalności, ich ceny są bardzo zróżnicowane. Dobrze jest więc przed zakupem zrobić porównanie cen. Małe ławy i stoliki można kupić już w cenach zaczynających się od kilkudziesięciu złotych. Ich wymiary są niewielkie, a parametry podstawowe. Droższe ławy i stoliki cechują się lepszymi danymi technicznymi, ale też cenami sięgającymi do ponad 10 000 zł.

Producenci ław i stolików to takie firmy jak: KARE design, Meble Nova, Szynaka, Qubuss, Calamus Rotan, Meble Wójcik czy Meblopol. Wiele ław i stolików można także zamówić na wymiar u stolarza. Bez względu jednak na to, czy kupi się meble od dużego producenta, czy z małego zakładu, podczas ich wyboru trzeba brać pod uwagę własny gust oraz przestrzeń, do której później wstawi się mebel.

Tagi kategorii: i Ławy stoliki, okolicznosciowe stoliki, kawowy stolik
^
No-cache: 0.8139 s. (IBM5-fcgi-2)