zamknij
Producent
Wybierz miasto
Wybierz zaznaczone
Ranking systemów szuflad

Systemy szuflad

-128 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Systemy szuflad

O szufladach i systemach wysuwnych

Szuflady i systemy wysuwne można znaleźć w niemal każdym domowym czy firmowym pomieszczeniu. Te elementy mebli doskonale sprawdzają się jako część biurka, stołu, komody czy szafki kuchennej. Dzięki nim można w uporządkowany, a przy tym bardzo poręczny sposób przechować drobne rzeczy, do których często się wraca. Nie bez znaczenia jest jednak pytanie: jakie szuflady i systemy wysuwne kupić, by zmieściły się w nich wszystkie potrzebne przedmioty? Szuflady i systemy wysuwne mają bowiem różne wymiary, maksymalny poziom obciążenia czy stopień wysuwu. Parametry te, połączone między innymi z porównaniem cen szuflad i systemów wysuwnych, powiedzą użytkownikowi bardzo wiele o kupowanych produktach.

Najważniejsze parametry szuflad

Gdy posiadana szuflada zepsuje się i nie ma możliwości jej odpowiedniego naprawienia, konieczny jest zakup nowej. Pierwszym krokiem, który trzeba wykonać przed wybraniem się do sklepu, jest poznanie wymiarów potrzebnego akcesorium. Chodzi tu tak o szerokość, wysokość i głębokość samej szuflady, jak i grubość, wysokość i szerokość drzwiczek.

Kolejna sprawa to maksymalne obciążenie, jakie będzie w stanie udźwignąć dana szuflada. Gdy chce się do niej chować tylko drobne bibeloty, wystarczy, że mebel udźwignie kilka kilogramów ciężaru. W przypadku jednak, gdy planuje się w szufladzie przechowywać na przykład więcej dokumentów, potrzebne będą produkty, których maksymalne obciążenie może wynosić nawet kilkadziesiąt kilogramów.

Stopień wysuwu szuflady jest bardzo ważny, gdyż od niego zależy to, jak komfortowo będzie się sięgało po rzeczy umieszczone w meblu. Wysuw może odbywać się do 3 długości prowadnicy, na całą długość prowadnicy (wysuw pełny) lub dalej niż wynosi długość prowadnicy (wysuw ponadpełny).

Nowoczesne szuflady posiadają też specjalne mechanizmy, dzięki którym nawet po lekkim popchnięciu ich nastąpi całkowite zamknięcie mebla. Te automatyczne systemy domykające (samodociągi) sprawdzą się zwłaszcza dla ludzi zabieganych, którzy często zapominają o domknięciu szuflady.

Z kolei dla lubiących ciszę stworzono szuflady z systemami tłumiącymi dźwięk. Zabezpieczają one przed „trzaskaniem” szuflady w momencie, gdy zostanie ona zbyt ostro zamknięta.

Rodzaje systemów wysuwnych

Najpopularniejsze obecnie systemy wysuwne szuflad to prowadnice. Dzielą się one przede wszystkim na rolkowe, kulkowe i ukryte.

Najprostsze rodzaje prowadnic to prowadnice rolkowe, które do niedawna były najmodniejszymi. Maksymalny udźwig szuflad w nie wyposażonych wynosi najczęściej około 20-25 kg na parę prowadnic, choć spotyka się także wyższe wartości. Główna część prowadnicy rolkowej zrobiona jest z rowkowanej blachy. Po rowkach przesuwają się plastikowe kółeczka. Gdy szuflada zacznie być wysuwana, kółeczka przemieszczą się aż do miejsca blokady zabezpieczającej przed wypadnięciem omawianej części mebla. Pierwszą z części prowadnicy umieszcza się na wewnętrznym boku szafki, zaś drugą część przykręca się do dolnego brzegu szuflady.

Z prowadnicami rowkowymi coraz częściej wygrywają jednak prowadnice kulkowe. Ciężar, jaki są w stanie one udźwignąć, wynosi zazwyczaj do 40-45 kg na parę prowadnic. Cała konstrukcja prowadnic kulkowych zrobiona jest z blachy. Na specjalnych torach znajdują się stalowe kółka, które współpracują z główną częścią prowadnicy na zasadzie kulkowego łożyska. Podobnie jak w przypadku rodzaju rolkowego, jedną część prowadnicy mocuje się do szafki, zaś drugą – do szuflady. Niekiedy spotyka się także możliwość montowania prowadnic do dna szuflady, co znacznie zwiększa nośność tego mebla.

Jeszcze lepszymi prowadnicami są prowadnice ukryte, gwarantujące maksymalny komfort użytkowania. Zapewniają one nośność sięgającą niekiedy nawet do 70 kg, a umieszczenie ich pod szufladą i przymocowanie do boku korpusu sprawia, że są one niewidoczne. Dzięki temu idealny wygląd boków, frontów i korpusów nie zostaje przez nic zakłócony.

Ceny i producenci szuflad i systemów wysuwnych

Przyglądając się cenom szuflad i systemów wysuwnych należy stwierdzić, że wynoszą one od około kilku złotych do kilku tysięcy złotych. To, ile zapłaci się przy zakupie, zależy od oceny jakości szuflady czy systemu wysuwnego, jego parametrów, materiałów użytych do wykonania, a także producenta. Zanim kupi się więc dany produkt, dobrze będzie zrobić porównanie jakości i cen szuflad i systemów wysuwnych.

Jak już wspomniano, w zależności od producenta szuflady i systemy wysuwne mogą mieć nieco inne ceny. Najpopularniejsi producenci szuflad i systemów wysuwnych to między innymi: Blum, Elfa, GTV, Peka, Siemens, Rejs, Beko, Gamet, Gorenje i New Home.

Tagi kategorii: sysytemy szuflad, system szuflad
^
No-cache: 0.5798 s. (IBM5-fcgi-2)