zamknij
Wybierz miasto
Wybierz zaznaczone
Ranking szafek kuchennych

Szafki kuchenne

-127 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Szafki kuchenne

O szafkach kuchennych i półkach

Szafki kuchenne i półki w największym stopniu decydują o tym jak, kuchnia będzie wyglądać. Dobrze zaprojektowane lub dobrane meble kuchenne pozwolą sprytnie zaaranżować przestrzeń tak, by wykorzystać w pełni jej możliwości i podnieść ocenę jakości. Dostępne na rynku szafki kuchenne i półki są nie tylko funkcjonalne, ale też w zależności od parametrów wykorzystanego do ich wykonania materiału mogą się różnie prezentować. Dlatego zastanawiając się: jakie szafki kuchenne i półki kupić, oceńmy wszystkie wady i zalety poszczególnych z nich, a także prześledźmy ich rodzaje i wymiary dostępne na rynku.

Wymiary szafek kuchennych i półek

Możliwość wykonania szafek kuchennych i półek na zamówienie daje zupełną dowolność jeśli chodzi o ich parametry. Najczęściej jednak przyjmuje się pewnie stałe ich wielkości, co pozwala dopasować do nich sprzęt AGD. Standardowo szafki kuchenne mają wysokość 82 cm, co w połączeniu z blatem daje około 85 cm. Szerokość uzależniona jest od tego, czy szafka kuchenna posiada jeden czy dwa fronty: dla jednego szerokość wynosi 30-50 cm, dla dwóch: 60-100 cm. Praktycznym rozwiązaniem jest też wykorzystanie szafek kuchennych wypełniających, których szerokość to czasem nawet 15 cm. Natomiast głębokość omawianych mebli to zazwyczaj 50-55 cm.

Jeśli chodzi o parametry szafek kuchennych i półek górnych (wiszących), to ich głębokość jest zazwyczaj zdecydowanie mniejsza – wystarczy około 30 cm. Natomiast ponieważ sprzętów kuchennych najczęściej nie montuje się w górnych szafkach, ich wysokość może być zupełnie dowolna. Odległość pomiędzy górnymi i dolnymi szafkami to minimum 45 cm. Warto zauważyć, że praktycznym i coraz częściej wykorzystywanym rodzajem szafek kuchennych i półek są też szafki narożne. Ich szerokość to około 90 cm. Ich zaletą jest to, że są bardziej pojemne w porównaniu z pozostałymi szafkami.

Materiały do produkcji szafek kuchennych i półek

O wyglądzie szafek kuchennych i półek, a przez to o wyglądzie całej kuchni, decyduje materiał, z jakiego wykonane są ich fronty. Producenci proponują kilka materiałów, różniących się od siebie ceną i jakością. Dzięki temu każdy może dopasować kuchnię do swoich potrzeb i możliwości.

Drewniane fronty szafek kuchennych i półek są bardzo trwałe i pasują do wielu wnętrz. Warto zwrócić uwagę na rodzaj drewna, z którego są wykonane, bowiem niektóre jego gatunki z biegiem lat ciemnieją. Drewno (bez względu na to czy jest to buk, sosna czy dąb) może być barwione.

Laminowane płyty wiórowe to rodzaj materiału stosunkowo tani. Jego zaletą jest też to, że laminat może posiadać bardzo liczne wzory o kolory. Wadę laminowanych płyt wiórowych jest natomiast to, że mogą one pęcznieć pod wpływem wilgoci, co skraca ich trwałość.

Fornir to bardzo popularny odpowiednik frontów wykonanych z litego drewna. Porównanie cen tych dwóch rodzajów materiałów wypada korzystniej dla frontów z fornirem. Są to płyty wiórowe oklejone cienką warstwą drewna, które wyglądają równie dobrze co lite drewno.

Płyty MDF to płyty pilśniowe pokryte folią PCV. Ich zalety to długa trwałość oraz to, że dają się dowolnie kształtować. Folia pokrywająca płytę może wystąpić w praktycznie każdym kolorze, co pomoże nam na dopasowanie mebli, jakimi są szafki kuchenne, do nawet najbardziej oryginalnych gustów.

Szafki kuchenne ze stali świetnie sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach. Dostępne są dwa ich rodzaje: w całości wykonane ze stali lub np. płyty wiórowe pokryte warstwą stali. Wbrew pozorom materiał ten jest lekki, a dodatkowo jego zaletą jest łatwość czyszczenia.

Fronty kombinowane, czyli wykonane z połączenia kilku materiałów, np. stali i drewna, kiedy ramy frontów wykonane są ze stali, a środek już z drewna, są coraz popularniejsze. Górne szafki kuchenne bardzo często są np. przeszklone. Wygląda to bardzo efektownie i pozwala wyeksponować niektóre sprzęty. Zastosować można szkło mleczne lub przezroczyste.

Korpusy szafek kuchennych mogą być już wykonane z tańszych materiałów. W ich przypadku najważniejsza jest trwałość, gdyż boki szafek i ich tylne części nie są najbardziej widoczne. Do ich budowy wykorzystuje się zatem płyty wiórowe oklejone trwałym materiałem.

Ważne parametry szafek kuchennych i półek

Podstawowe dane techniczne, które powinny nas interesować przy zakupie szafek kuchennych i półek, to wymiary naszej kuchni. Jeśli starannie zmierzymy jej powierzchnię to proces dobierania odpowiedniej wysokości, szerokości i głębokości naszych szafek kuchennych będzie zdecydowanie prostszy. Wymiary szafek powinny być dostosowane jednak nie tylko do wielkości kuchni, ale też do wzrostu właściciela. W ten sposób zapewnimy sobie wygodę użytkowania.

O tym, jakie szafki kuchenne i półki są najlepsze, rozstrzygać powinniśmy też zwracając uwagę m.in. na funkcjonalność szuflad. Bardzo ważne jest to, żeby otwierały się one płynnie i bez przeszkód oraz by nie trzaskały przy zasuwaniu. Wyjątkowo przydatne mogą okazać się też wszelkiego rodzaju przegrody, zastosowane nie tylko w szufladach, ale również w szafkach – na przykład kosze cargo, które pozwalają szybko i wygodnie odnaleźć najgłębiej schowane garnki. Oprócz tego, by zwiększyć powierzchnię użytkową kuchni, można zamontować w niej półki kuchenne, które znajdą zastosowanie jako np. półki na przyprawy.

Ceny i producenci

Ceny szafek kuchennych i półek zaczynają się od ok. 100 zł i zależą od tego czy są jedno, czy dwudrzwiowe oraz z czego są wykonane. Szafki w dość przystępnych cenach oferują firmy Hoffer, Kam i New Home (100 – 300 zł). Nieco więcej trzeba będzie zapłacić za efektowne witryny firmy Megaman (od 2000 zł) i meble firmy Legnoart. Jeśli poszukujemy półek kuchennych warto zwrócić uwagę na ofertę KG Design lub Tescoma.

Tagi kategorii: kuchenne Szafki, kuchenna szafka, kuchenne szafki
^
Cache: 0.0155 s. (IBM5-fcgi-2)