Ranking umywalek
Zobacz następne
Umywalki

Umywalki

O umywalkach

Niezbędna w każdej łazience okazuje się być umywalka. Większość osób nie wyobraża sobie tego ważnego pomieszczenia bez niej. Dlatego remontując łazienkę warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniej umywalki. Na rynku istnieje wiele rodzajów i wzorów umywalek. Dlatego przed ich zakupem warto wcześniej zastanowić się nad wyborem, poznać dane techniczne i porównać ceny umywalek. Wszystko to pozwoli na wybranie odpowiedniej umywalki do łazienki.

Rodzaje umywalek

Obecnie na rynku istnieje kilka rodzajów umywalek, które różnią się między sobą ze względu na sposób montażu.

Umywalki ścienne są najczęściej wybieranymi umywalkami. Mocowane są bezpośrednio do ściany, mają ukryty syfon (znajduje się on w stojącym na ziemi postumencie lub przymocowanym do ściany półpostumencie). Zaletą tych umywalek jest również to, że można do nich zamontować ozdobny syfon lub obudować je szafką.

Umywalki nablatowe dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszy rodzaj umieszcza się bezpośrednio na blacie (np. umywalki przypominające miski). Drugie ustawia się na specjalnym, wyciętym w blacie otworze. Dzięki takiemu rozwiązaniu można ciekawie zaprojektować przestrzeń pod umwalką.

Umywalki podblatowe mocuje się na równi z blatem, od jego spodu. Dzięki temu nie ma różnicy między blatem a umywalką. Jest to niezwykle ciekawe i nieczęsto jeszcze spotykane rozwiązanie. Minusem jest jednak fakt, że umywalka zajmuje sporo miejsca pod blatem.

Umywalki znajdujące się poniżej blatu, to rodzaj umywalek wpuszczanych. Charakteryzują się one tym, że mają wystające ponad blat krawędzie, które są nieco szersze.

Znajdujące się na meblu umywalki, nazywane są naszafkowymi. Są one złączone z szafką, na której się znajdują. Oprócz tego, że w szafce znajduje się schowek, to dodatkowo pełni ona funkcję podtrzymującą.

Niezwykle drogie i jeszcze rzadko w polskich łazienkach spotykane są umywalki wolnostojące. Mogą one posiadać rozmaite kształty i wymiary. Dzięki temu, że są wolnostojące, nie muszą znajdować się przy ścianie.

Materiały używane do produkcji umywalek

Obecnie na rynku istnieje niezwykle duży wybór umywalek, wykonanych z różnych materiałów.

Często kupowane są akrylowe umywalki, stworzone ze sztucznych tworzyw. Takie umywalki są trwałe, odporne na pęknięcia i zarysowania. Ich minusem jest to, że pod wpływem dużego nacisku mogą się odkształcać lub wyginać.

Jeśli komuś zależy na kolorowych lub klasycznych umywalkach, powinien zdecydować się na wypalane z kamionki lub glinki umywalki ceramiczne. Ich droższym odpowiednikiem są umywalki porcelanowe. Są one niezwykle odporne na zarysowania oraz łatwe w czyszczeniu. Niestety umywalki ceramiczne mogą uszkodzić się podczas transportu, ponieważ są podatne na stłuczenia. Dlatego należy na nie specjalnie uważać.

Kamienne umywalki są niezwykłe, albowiem każda z nich różni się od siebie. Są zrobione z marmuru, onyksu, dolomitu oraz piaskowca, a każdy kamień zawsze wygląda nieco inaczej. Umywalki te są niezwykle trwałe i odporne. Doskonale sprawdzą się w nowoczesnej łazience.

Umywalki szklane wykonuje się przeważnie ze szkła sodowo-potasowego, dzięki czemu są one łatwe w utrzymaniu, a woda szybko po nich spływa. Wbrew pozorom nie są one łatwotłukące – zastosowane w nich szkło hartowane jest bardzo odporne. Umywalki szklane łatwo można pokolorować na wybraną barwę, dzięki czemu pasować będą do każdego wnętrza.

Trudnozniszczalnym modelem są umywalki metalowe. Te odporne na zadrapania, pęknięcia i porysowania umywalki nie sprawiają problemów przy utrzymywaniu czystości. Metalowe umywalki wykonuje się ze stali nierdzewnej, aluminium, żeliwa, brązu, a nawet srebra i złota.

Odporne na działanie wodę, egzotyczne umywalki prosto z Afryki i Azji, to umywalki drewniane. Odpowiednio zaimpregnowane mogą posłużyć nawet przez wiele lat. Takie umywalki wyglądają bardzo ekologicznie, dodatkowo są odporne na pleśń i zagrzybienie.

Kształt umywalek

W dzisiejszych czasach umywalki nie muszą wszędzie wyglądać tak samo. Dziś umywalki mają przeróżne kształty.

Umywalki tradycyjne przybierają kształt kwadratu, prostokątna, okręgu bądź owalu. Bardziej nowoczesne przypominają miski, łzy, fale czy muszle. Coraz częściej można również spotkać umywalki o bardzo nietypowych kształtach, wręcz futurystycznych. Asymetryczne umywalki mogą przypominać swoim kształtem odwróconą muszlę ślimaka, zjeżdżalnię czy kaskadową rynnę. Równie ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie trójkątnej, narożnej umywalki, która zajmuje mniej miejsca niż tradycyjna umywalka, dzięki czemu doskonale nadaje się do małych łazienek.

Parametry umywalek

Decydując się na zakup umywalki nie potrzeba sprawdzać wielu jej parametrów. Jednak istotną kwestią jej rozmiar. Należy zdecydować się na taką umywalkę, która będzie pasowała wielkością do łazienki. Przeważnie szerokość standardowych umywalek mieści się w granicach 40 do 70 cm. Równie ważna w przypadku umywalki może okazać się jej głębokość. Przyjmuje się, że z reguły umywalki mają od 30 do 55 cm. Wiele firm oferuje również umywalki robione pod wymiar bądź o niestandardowych wymiarach.

Wybierając umywalkę warto także zastanowić się nad akcesoriami do niej. Niezbędne mogą okazać się korki i syfony, szafki lub postumenty, a także baterie łazienkowe.

Ceny i producenci umywalek

Najtańsze umywalki mają ceny od około 50 zł. Najdroższe umywalki (kamienne, nablatowe) kosztują natomiast około 10 000 zł. Producenci umywalek łazienkowych to m.in.: Duravit, Villeroy&Boch, Roca, Laufen, Dolomite, Cersanit, Bathco Spain, Gessi, Franke, Hansgrohe, Novoterm, Tiger, Koło-Sanitec.

Tagi kategorii: umywalki, umywalka
No-cache: 0.6031 s. (IBM5-fcgi)