zamknij
Wybierz zaznaczone
Ranking wełen
Zobacz następne
1

Wełny

O wełnach i geowłókninach

Wełny i geowłókniny to materiały izolacyjne, które znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w budownictwie. Przy ich pomocy można akustycznie i termicznie wyizolować ściany wewnętrzne oraz zewnętrzne, a także podłogi, dachy, stropy czy ciągi instalacyjne. Wełny i geowłókniny mają kilka rodzajów. Wyróżnia się je ze względu na materiał użyty do produkcji oraz postać, w jakiej można je kupić.

Wełny a geowłókniny

Wełna mineralna może być zrobiona z kamienia bądź szkła. Kamienne wełny mineralne tworzy się z takich minerałów jak bazalt, dolomit, kruszywo wapienne bądź gabro. Roztapia je się do formy lawy, po czym rozdziela na włókna łączone za pomocą żywicy. Z kolei szklane wełny mineralne robione są ze szklanej stłuczki i kwarcowego piasku. Więcej niż 95% objętości każdej wełny stanowi powietrze, będące doskonałym izolatorem. Podkreślić jednak trzeba, że rodzaje kamienne są bardziej odporne na ścieranie, zaś szklane mają lepsze właściwości cieplne.

Geowłókniny są płaskimi goesyntetykami, które stosuje się w różnych typach budownictwa. Do ich tworzenia wykorzystuje się włókna z polipropylenu bądź poliestru, które tnie się lub ciągnie. Nie mają one uporządkowanej struktury, a ich łączenie odbywa się poprzez igłowanie, przeszywanie albo zgrzewanie, przy czym geowłókniny zgrzewane mają zazwyczaj mniejszą wodoprzepuszczalność.

Wśród producentów wełen i geowłóknin wyróżnia się takie marki jak: Isover, Knauf, Paroc, Rockwoll, Ursa, Swisspor, Eurovent, Eurosystem, DuPont Tyvek czy CDIL Millenium. Jeśli zaś chodzi o ceny, to po szybkim ich porównaniu można stwierdzić, że kształtują się one na poziomie kilku-kilkuset złotych.

Tagi kategorii: mineralne wełny, mineralna wełna, budowlana wełna
^
No-cache: 0.5576 s. (IBM5-fcgi-1)