zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking wiertarek elektrycznych

Wiertarki elektryczne

-387 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Wiertarki elektryczne

O wiertarkach

Wiertarki to elektronarzędzia służące do wiercenia, rozwiercania, mieszania, polerowania, a także pogłębiania otworów. Korzystają z nich zarówno domowi majsterkowicze, jak i profesjonaliści. Podczas zakupu wiertarek warto zwrócić uwagę na ich dane techniczne i dostępne rodzaje. Trzeba też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy urządzenia te będą służyć do domowych napraw czy do prac profesjonalnych. Porównanie cen będzie również pomocne, gdyż ilość producentów i rodzajów wiertarek, a także cechujacych je parametrów, jest bardzo duża..

Rodzaje wiertarek

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wiertarek. Można wyróżnić: wiertarko-wkrętarki, wiertarki bezudarowe, udarowe, kolumnowe, młotowiertarki oraz wiertnice.

Wiertarko-wkrętaki są najczęściej używanymi narzędziami, które idealnie nadają się do prac domowych. Można nimi wkręcać i wykręcać śruby, a także wiercić. Ich zalety to małe rozmiary, łatwość użytkowania oraz to, że są przeważnie zasilane akumulatorowo. Niestety nie można nimi wiercić w twardych materiałach, co jest ich wadą.

Wiertarki bezudarowe nadają się zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Są zasilane zazwyczaj z gniazdek elektrycznych. Dzięki dużej prędkości obrotowej idealnie nadają się do wiercenia tak w drewnie, jak i w metalu. Brak udaru uniemożliwia natomiast pracę w ścianach budynków.

Wiertarki udarowe są najbardziej uniwersalne. Główną ich zaletą jest możliwość wiercenia w twardych materiałach (beton, ceramika budowlana, cegła), dzięki mechanicznemu udarowi. Są ciężkie oraz zasilane tylko z sieci, co można zaliczyć do ich wad.

Wiertarki kolumnowe, jak sama nazwa wskazuje, mocowane są na kolumnie i mogą poruszać się tylko w górę i w dół. Ich zaleta to precyzyjne i profesjonalne wiercenie. Ze względu na duży rozmiar oraz wagę stosowane są głównie w warsztatach. Ich wadą będzie dla wielu wysoka cena.

Młotowiertarki to połączenie wiertarki z młotem udarowym. Służą głównie do wiercenia twardych ścian budynków. Posiadają większe wiertła i są lżejsze niż młoty udarowe.

Wiertnice stosowane są głównie przez profesjonalistów. Są najmocniejszymi i najcięższymi wiertarkami na rynku. Dzięki nim można wywiercić otwór w ścianie na np. przełącznik światła. Ich wada to średnia prędkość obrotu wiertła.

Parametry wiertarek

Najważniejsze parametry, na jakie warto zwrócić uwagę przy zakupie wiertarek, to: moc, średnica wiercenia, prędkość obrotowa, energia udaru oraz uchwyt.

Od mocy wiertarki zależy, jak dużej średnicy otwór będzie można nią wywiercić. Do użytku domowego idealne będą urządzenia o mocy około 500-700 W. Do większych otworów i zastosowania profesjonalnego warto zakupić wiertarki o mocy minim 800 W.

Kolejny parametr to maksymalna średnica wiercenia. Określa, jak duże otwory można wywiercić. W zależności od tego w czym będzie się wiercić, należy dobrać odpowiednią średnicę wiercenia.

Prędkość obrotowa podawana jest przy pracy bez obciążenia. Najczęściej spotykane to 3000 udarów/min. i 4500 udarów/min. Im większa wartość tego parametru, tym większa wydajność wiertarki.

Energia udaru podawana jest w dżulach. Im jest ona większa, tym wiertarka jest wydajniejsza.

Ostatni parametr, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie wiertarki, to jej uchwyt. Służy on do mocowania wierteł, końcówek wiertarskich, itp. Najczęściej spotykane typy uchwytów to: uchwyty szybkozaciskowe i uchwyty zamykane kluczem. Pierwszy z nich otwiera się i zakręca ręką. Jest to bardzo wygodne, ponieważ nie ma ryzyka zgubienia kluczyka. Drugi typ nie jest zbyt wygodny w przypadku częstego zmieniania wiertla, ponieważ należy do tego użyć specjalnego kluczyka. Jednak uchwyty zamykane kluczem są zazwyczaj mocniejsze od uchwytów szybkozaciskowych.

Funkcje dostępne w wiertarkach

Elektroniczna regulacja prędkości obrotów umożliwia dostosowanie się do średnicy wiertła oraz rodzaju materiału. Przydatna jest w czasie wkręcania i wykręcania wkrętów.

Dzięki blokadzie włącznika nie trzeba trzymać cały czas palca na przycisku wiertarki.

Regulacja momentu obrotowego umożliwia dokręcanie ze stałą, konkretnie ustawioną siłą. Dostosowuje się ją do określonego materiału, w którym wiercimy, dzięki czemu zapobiega się uszkodzeniom.

Ogranicznik głębokości jest to podłużny pręt z podziałką, mocowany równolegle do wiertła. Pozwala ustawić głębokość, na jaką chce się wwiercić. Przydaje się zwłaszcza przy materiałach cienkich, które łatwo przebić na wylot.

Większość wiertarek posiada także sprzęgło bezpieczeństwa. Wyłącza ono urządzenie, gdy wiertło utknie w materiale.

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego osprzętu, wiertarki mogą służyć także do mieszania farb, gwintowania, cięcia i polerowania.

Ceny i producenci wiertarek

Ceny wiertarek są zależne od ich rodzaju, a także producenta. Najtańsze wiertarki można kupić już poniżej 100 złotych. Profesjonalne wiertarki o mocnych silnikach można nabyć natomiast już za 500 złotych, ale mogą one także sięgać kilku tysięcy.

Do najpopularniejszych producentów wiertarek można zaliczyć firmy: DeWalt, Bosch, Makita, Black&Decker oraz Matebo.

Tagi kategorii: Wiertarki, udarowa wiertarka, wiertarka
^
No-cache: 1.6273 s. (IBM5-fcgi-2)