zamknij
Wybierz zaznaczone
Ranking zamków i zasuw

Zamki i zasuwy

-1 001 produktów
Dostosuj
Sortuj
Zobacz następne
Zamki i zasuwy

Zamki i zasuwy

O Zamkach i zasuwach

Zamki i zasuwy to coś, co gwarantuje bezpieczeństwo domu i mieszkania. Należy jednak wiedzieć, że zamki i zasuwy dzielą się nie tylko na zewnętrzne i wewnętrzne. Rodzaje zamków i zasuw to także między innymi wierzchnie, wpuszczane czy punktowe. Który z nich kupić? Odpowiedź na to pytanie wymaga uwzględnienia parametrów, atestów, certyfikatów, a także producentów oraz porównania cen zamków i zasuw. Wszystkie te dane techniczne wpływają na ocenę jakości, a przez to klasę bezpieczeństwa kupowanych produktów.

Zamki wpuszczane i nawierzchniowe

Podstawowy podział zamków i zasuw wyróżnia zamki wpuszczane (wewnętrzne) i nawierzchniowe. Pierwsze z nich montuje się wewnątrz drzwi, w dedykowanym im otworze. Po przekręceniu klucza rygiel przemieszcza się do odpowiednio wzmocnionego otwory znajdującego się w futrynie, dzięki czemu drzwi stają się odpowiednio zamknięte. Najpopularniejsze zamki wpuszczane to te podklamkowe. Do drzwi wewnętrznych (łazienkowych, toaletowych etc.), zwłaszcza tych wykonanych z aluminium, PVC bądź płyt HDF, częściej używa się jednak rodzaju hakowego, w którym to rygiel przyjmuje formę sporego haczyka. Jego wysunięcie z puszki odbywa się przez wykonanie półobrotu.

Zamki nawierzchniowe (nadrzwiowe, wewnętrzne) powszechnie uznawane są za mniej bezpieczne od wpuszczanych, jednak nie zawsze słusznie. Wynika to z faktu, że są one mocowane do drzwi, a nie w drzwiach. Ich otwarcie od zewnątrz wymaga klucza, zaś od wewnątrz – przekręcenia gałki bądź odciągnięcia zasuwy. Te rodzaje zamków polecane są do drzwi cienkich, w których nie ma miejsca na wpuszczenie systemu wewnętrznego. Często wykorzystywane są one także jako dodatkowe zabezpieczenie drzwi.

Osobną kategorię stanowią zamki rozporowe wielopunktowe, które mogą występować tak w wersji wpuszczanej, jak i nawierzchniowej. Są to najczęściej zamki antywłamaniowe, blokujące drzwi za pomocą kilku rygli (nawet siedmiu) przemieszczających się tak pionowo, jak i poziomo. Dzięki takiemu systemowi klasa bezpieczeństwa drzwi znacznie się podnosi, dzięki czemu wzrasta bezpieczeństwo mieszkania czy domu.

Zamki mechaniczne i elektromechaniczne

Jeszcze inny podział zamków odnosi się do sposobu ich otwierania – mechanicznego bądź elektromechanicznego. Aby otworzyć zamek mechaniczny, trzeba posiadać klucz o odpowiedniej kombinacji ząbków, nacięć i nawierceń, który włoży się do odpowiedniego otworu i przekręci. Nowoczesne zamki mechaniczne posiadają też magnetyczne kodowanie klucza który, by móc zostać przekręcony, musi wysłać zamkowi właściwą informację magnetyczną.

Z kolei zamki elektromechaniczne (elektroniczne) otwierane są przy pomocy kart, specjalnych breloków bądź kodów. Po uzyskaniu wymaganych informacji elektroniczny impuls powoduje zwolnienie blokady, pozwalając na otworzenie drzwi za pomocą klamki lub poprzez delikatne popchnięcie. Aby otwarcie było możliwe, zamek elektromagnetyczny musi posiadać zasilanie sieciowe lub bateryjne.

Na co zwracać uwagę kupując zamki i zasuwy?

Część drzwi już w chwili zakupu wyposażonych jest w odpowiedni zamek. Jeśli jednak go brakuje bądź też użytkownik chce wymienić stary, szwankujący już zamek na nowy, musi pamiętać o kilku kwestiach.

Najważniejsza z nich jest dopasowanie zamka do rodzaju posiadanych drzwi. Chodzi tu przede wszystkim o ich grubość (śruby nie mogą wystawać na zewnątrz, a wkładka nie powinna być za krótka czy długa), kierunek otwierania (lewy bądź prawy), wymiary otworu zamka wpuszczanego oraz materiał użyty do produkcji drzwi, ich konstrukcję i ciężar (zbyt ciężkie zamki mogą deformować drzwi czy przesuwać się pod własnym ciężarem, powodując problemy z otwieraniem).

Inna ważna kwestia to grubość rygli. Zazwyczaj wynosi ona od 10 mm do 14 mm. Im rygle będą grubsze, tym ich wytrzymałość – większa.

Nie można też zapomnieć o osłonie zamka, która przyjmuje formę rozety bądź antywłamaniowego szyldu. Odpowiada ona za ochronę wkładki i pozostałych części zamka przed wyrwaniem z konstrukcji drzwi czy przewierceniem. Warto też sprawdzić, czy otwór znajdujący się we wkładce osłonięty jest za pomocą tarczy obrotowej, która nie pozwoli na wsadzenie do niego innej rzeczy niż klucz.

Kolejna sprawa to to, jak kupiony zamek otwiera się od wewnątrz domu czy mieszkania. Wygodnym sposobem jest wykorzystanie w tym celu pokrętła bądź gałki, które nie wymagają klucza. Jest to jednak rozwiązanie przeznaczone wyłącznie do drzwi nieposiadających części przeszklonych, które łatwo stłuc. Ważne jest też, by przynajmniej jeden zamek otwierał się od wewnątrz wyłącznie za pomocą klucza, co uniemożliwi wyjście drzwiami wtedy, gdy złodziej na przykład wejdzie oknem.

Nowoczesne antywłamaniowe zamki posiadają również funkcję, dzięki której po zamknięciu ich od zewnątrz kluczem nie da się ich w żaden sposób otworzyć od środka. Jest to ciekawe rozwiązanie podnoszące bezpieczeństwo. Jego wykorzystanie jest jednak ryzykowne, gdy zdarzy się przez pomyłkę zamykać kogoś wewnątrz domu. Wtedy osoba taka nie będzie mogła się z niego wydostać aż do czasu powrotu człowieka, który zamknął zamek z zewnątrz.

Ceny i producenci zamków i zasuw

W zależności od wymiarów, rodzaju i klasy bezpieczeństwa zamki i zasuwy cechują się różnymi cenami. Najtańsze zamki i zasuwy kupić można za mniej niż 10 zł. Są to przede wszystkim zamki żaluzjowe i barkowe. Z kolei najdroższe zamki i zasuwy mogą kosztować nawet prawie 5 000 zł.

Popularni producenci zamków i zasuw to takie firmy jak: Gerda, Metal-plast, Domino, GTV, Kowal, Jania, Lob, Dar-mar i Wale.

Tagi kategorii: i Zamki zasuwy, do drzwi zasuwa, do drzwi zasuwy
^
Cache: 0.0212 s. (IBM5-fcgi-1)