zamknij
Pojemność
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking kart pamięci

Karty pamięci

-653 produkty
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Karty pamięci

O Kartach pamięci

Karty pamięci to nośniki danych wykorzystywane między innymi w aparatach do zapisywania fotografii oraz filmów. Istnieje wiele rodzajów oraz parametrów, na jakie warto zwrócić uwagę kupując karty pamięci. W zależności od tego, jaki posiadamy rodzaj aparatu, taką kartę pamięci będzie należało do niego dobrać. Porównanie cen kart pamięci będzie przydatne, ponieważ są one bardzo zróżnicowane.

Rodzaje kart pamięci

Każdy producent wyposaża swoje urządzenia w specjalne gniazda, przeznaczone na określone rodzaje kart pamięci. Dlatego też przed zakupem warto zapoznać się z tym, jakie ich typy występują na rynku. Można wyróżnić: Compact Flash, Memory Stick i ich odmiany, Secure Digital i ich odmiany oraz Multi Media Card.

Compact Flash (CF) są to pierwsze dostępne na rynku karty pamięci. Ich typowy wymiar to 42.8x36.4x3.3 mm. Jak widać nie są one najmniejsze, więc znajdują zastosowanie głównie w większych urządzeniach (np. lustrzanki cyfrowe lub kamery). Zaleta tych kart pamięci to solidna budowa. Natomiast wadą kart CF może być to, że ich największa pojemność to 8GB.

Memory Stick (MS) to rodzaj kart pamięci używanyegłównie w aparatach cyfrowych marki Sony oraz Lexar, konsolach do gier i telefonach komórkowych (Sony Ericsson). Można wyróżnić trzy rodzaje kart Memory Stick: PRO, Duo oraz Micro. Pierwszy typ odznacza się dużą pojemnością oraz zwiększoną prędkością przesyłu danych. Memory Stick Duo są podobne do poprzedniego rodzaju, różnią się tylko wielkością (są mniejsze). Ostatnie, Micro, ponieważ są czterokrotnie mniejsze od standardowych, są głównie używane w telefonach komórkowych.

Secure Digital (SD) charakteryzują się małymi wymiarami i niewielką masą. Ich dodatkowa zaleta to zabezpieczenie danych przed kopiowaniem. Standardowo mogą występować w różnych wymiarach: SD (32x24x2,1 mm), miniSD (21,5x20x1,4 mm) oraz microSD (15x11x1,0 mm).

Multi Media Card (MMC) to karty pamięci typu Flash. Pozwalają na zapisywanie lub kasowanie wielu rzeczy podczas jednej operacji. Ich zalety to małe wymiary oraz duża wytrzymałość na warunki zewnętrzne. Ich wada to brak przełącznika, który zabezpiecza dane przed zapisem.

Parametry kart pamięci

Przy zakupie kart pamięci warto zwrócić uwagę również na takie ich parametry jak pojemność oraz szybkość zapisu. W zależności od tego, co będzie na nich zapisywane, taką pojemność powinno się wybrać. Najpopularniejsze dostępne wielkości na rynku to: 2 GB, 4 GB, 8 GB, 16 GB, 32 GB, a także od 48 GB wzwyż. Mniejsze pojemności idealnie nadają się dla osób, które korzystają z podstawowych aparatów cyfrowych. Przykładowo karty pamięci 2 GB pomieszczą około 770 zdjęć, natomiast 8 GB to już 3080. Karty pamięci o większej pojemności sprawdzą się w lustrzankach lub kamerach o lepszych parametrach. Pojemność 16 GB pomieści ponad 6000 zdjęć lub można będzie nagrać na niej od 160 minut do 360 minut. Przy zakupie kart warto skupić się na porównaniu tych parametrów i dostosowaniu ich do swoich potrzeb.

Kolejny parametr, na jaki warto zwrócić uwagę przy zakupie kart pamięci, to szybkość zapisu i odczytu. Podawana jest w MB/s i im jest ona większa, tym lepiej. Można wyróżnić karty pamięci standardowe oraz szybsze. Wybór zależy od tego, do jakiego urządzenia są potrzebne. Do aparatów kompaktowych wystarczą karty pamięci standardowej szybkości. Natomiast do lustrzanek cyfrowych oraz kamer powinno używać się szybkich modeli. Dzięki nim zapis danych będzie w pełni płynny.

Dodatki do kart pamięci

Przy zakupie kart pamięci warto zwrócić uwagę na ich dodatki. Niektóre z występujących rodzajów posiadają adapter, który daje możliwość używania ich w starszych modelach aparatów lub kamer. Takie rozwiązanie pozwala na wykorzystanie jednej karty w kilku urządzeniach o innych rodzajach wejść. Karty pamięci Sandisk często zawierają też dodatkowe oprogramowanie do odzyskiwania skasowanych zdjęć. Jest to bardzo przydatne.

Ceny kart pamięci

Ceny kart pamięci są bardzo zróżnicowane. Najtańsze można już kupić za około 10 złotych, jednak są to karty o małej pamięci (do 2 GB). Natomiast te cechujące się najwyższą oceną jakości i znaczną pojemnoścą mogą kosztować nawet 1000 złotych. Jak widać rozbieżność jest duża, dlatego warto porównać parametry oraz rodzaje, aby nie przepłacić.

Tagi kategorii: karty pamięci, karta pamięci, aparatu do karta
^
Cache: 0.0142 s. (IBM5-fcgi-1)