zamknij
Wybierz zaznaczone
Ranking ładowarek i zasilaczy

Ładowarki i zasilacze

-5 268 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne
Ładowarki i zasilacze

Ładowarki i zasilacze

O Ładowarkach i zasilaczach

Ładowarki i zasilacze to wyposażenie aparatów fotograficznych, bez którego niemożliwe byłoby zrobienie oraz zapisanie jakichkolwiek zdjęć. Przed ich zakupem warto zrobić porównanie cen poszczególnych ładowarek i zasilaczy, aby dowiedzieć się, które są najlepsze, a zarazem kompatybilne z danym sprzętem fotograficznym. Aby móc utrwalać wspomnienia za pomocą pięknych zdjęć, dobrze jest dodatkowo dokonać oceny jakości ładowarek i zasilaczy aby dowiedzieć się, czy produkt, który jest oferowany, jest godny swojej ceny.

Rodzaje ładowarek i zasilaczy

Przed przystąpieniem do zakupu ładowarek i zasilaczy należy przede wszystkim zapoznać się z bateriami, które obsługują dany sprzęt fotograficzny – mogą być to zarówno jednorazowe baterie oraz odnawialne „paluszki”, które są zdatne do ponownego naładowania.

Biorąc pod uwagę jednorazowe baterie należy liczyć się z faktem, że mają one bardzo krótką żywotność. Współcześnie aparaty cyfrowe wyposażone są w różnego rodzaju funkcje, które są „pożeraczami” energii – oznacza to, że każda, nawet najprostsza czynność pochłania moc energii. W efekcie baterie alkaliczne ulegają bardzo szybkiemu zużyciu. Alternatywą dla baterii alkalicznych są, również jednorazowego użytku, baterie litowe. Różnią się one żywotnością – są droższe, a zarazem bardziej wytrzymałe.

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku zasilania aparatów fotograficznych są akumulatorki, które zdatne są do ponownego naładowania. Liczba cykli (możliwości kolejnego ładowania) w ich przypadku wynosi nawet do 1 000. Wyróżnia się akumulatorki niklowo-kadmowe, które rozładowują się stosunkowo powoli. Jednak ich największą wadą jest występowanie efektu pamięci, czyli „zapamiętywaniu” przez akumulator poziomu prądu, na którym rozpoczęto ponowne ładowanie – na skutek tego baterie mogą ładować się jedynie do tego poziomu. Akumulatory niklowo-wodorowe charakteryzują się szybkim samorozładowaniem, jednakże wciąż są bardziej atrakcyjne aniżeli baterie jednorazowe. Kolejnym typem baterii regeneracyjnych są akumulatorki litowo-ogniowe – jest to bardzo efektywny sprzęt zasilający, który gwarantuje długą żywotność urządzenia fotograficznego, a zarazem cechuje się wysoką liczbą cykli (1 000). Ostatnim typem baterii odnawialnych jest akumulator litowo-polimerowy, który zbliżony jest do akumulatorków litowo-ogniowych, jednakże, ze względu na inną budowę, przeznaczony jest tylko do konkretnych modeli aparatów fotograficznych.

Zanim przejdzie się do kupna odpowiedniej ładowarki, bądź zasilacza należy zorientować się, do którego modelu aparatu fotograficznego i rodzaju baterii dana ładowarka, czy zasilacz jest przeznaczony. Wyróżnia się dwa rodzaje ładowarek – pierwszy typ to ładowarki zegarowe, które charakteryzują się sterowaniem czasowym, natomiast drugi typ to urządzenia procesorowe.

W pierwszym przypadku po upłynięciu określonego czasu dopływ prądu zostaje odłączony bądź następuje przejście w stan podtrzymujący ładowanie. Nie jest to jednak bezpieczny sposób ładowania – można bowiem doprowadzić do uszkodzenia akumulatorów na skutek ich przeładowania. Cyklicznie powtarzająca się sytuacja, w której akumulatory po naładowaniu pozostają wewnątrz urządzenia, może przyczynić się do skrócenia ich żywotności. Bezpieczniejsze ładowanie gwarantują ładowarki procesorowe. Ładowanie nimi odbywa się za pośrednictwem wbudowanego procesora, dzięki czemu nie dochodzi do sytuacji przeładowania akumulatora. Dzieje się tak na skutek możliwości oceny napięcia w ogniwie oraz prędkości wzrostu jego temperatury. Dodatkowo ładowarki te posiadają opcję uprzedniego rozładowania – umożliwia to wyeliminowanie efektu pamięci, który wpływa na zmniejszenie pojemności akumulatorów. Ładowarki różnią się od siebie ilością miejsc na akumulatory – najczęściej w sprzedaży są dwu- bądź czterokanałowe urządzenia. Dodatkowo niektóre modele posiadają niezależne kanały umożliwiające ładowanie baterii pojedynczo – jest to spore udogodnienie, zwłaszcza kiedy niezbędne jest naładowanie nieparzystej liczby akumulatorów.

Większość ładowarek działa za pomocą zasilania sieciowego (230 V), ale istnieją również modele wyposażone w port USB, dzięki czemu możliwe jest ich podłączenie do komputera bądź zasilacza USB. Duża część aparatów cyfrowych może być zasilana z sieci elektrycznej – za pomocą zasilacza, który zazwyczaj dodawany jest przez producenta w komplecie ze sprzętem fotograficznym. Dzięki zasilaczowi możliwy jest transfer zdjęć z aparatu do innych urządzeń, w tym komputera bądź drukarki, przy zachowaniu energii akumulatorów. Zasilacze niektórych producentów mogą również ładować aparat, podczas gdy ten podłączony jest do komputera. Poza tym zasilacze mogą być podłączane w samochodach – dzięki specjalnemu wtykowi do gniazda zapalniczki.

Ceny i producenci ładowarek i zasilaczy

Ładowarki i zasilacze, w zależności od producenta i modelu aparatu fotograficznego, do którego są przeznaczone, różnią się przede wszystkim ceną. Istnieją urządzenia, których prosta konstrukcja pozwala na równoczesne ładowanie małej ilości baterii – ich ceny wynoszą od 10 zł. Kupując ładowarki i zasilacze bardziej zaawansowane techniczne należy liczyć się z faktem, że ich cena będzie wyższa – może być to wydatek rzędu 1 000 zł. Biorąc pod uwagę tak dużą różnicę cen należy stwierdzić, że porównanie cen jest bardzo ważną czynnością przed zakupem.

Producenci ładowarek i zasilaczy, w zależności od parametrów poszczególnych sprzętów fotograficznych, oferują szeroką gamę produktów. Do firm, które zajmują się konstruowaniem ładowarek i zasilaczy, należą między innymi: Canon, Blumax, Casio, Kodak, Panasonic, Nikon, Philips, PowerBase.

Tagi kategorii: foto ładowarka, fotograficzna ładowarka, foto ładowarki
^
No-cache: 0.4392 s. (IBM5-fcgi-1)