zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking obiektywów
Zobacz następne

Obiektywy

O Obiektywach

Zakup obiektywu to ważna i trudna decyzja. Porównanie cen obiektywów może powodować liczne pytania – dlaczego często podobne obiektywy różnią się kwotą nieraz kilkuset złotych? Wielość zastosowań, jakie dają określone obiektywy, czy też określone posiadane przez nie parametry mogą przyprawić o zawrót głowy. Ceny obiektywów mogą czasem przewyższać koszt samego korpusu, dlatego warto przed zakupem zapoznać się z dawką danych technicznych, jakie wymarzony obiektyw powinien posiadać i dokonać ich oceny jakości.

Informacją, która może zaważyć na decyzji dotyczącej zakupu obiektywu, jest marka posiadanego aparatu. Dzieje się tak dlatego, że każdy producent – w tym Sony, Canon i Olympus – produkuje aparaty wyposażone w różne mocowania obiektywów . Na rynku funkcjonują też firmy, które zajmują się produkcją obiektywów z mocowaniem dopasowanym do różnych producentów. I tak na przykład producenci Sigma i Tamron posiadają w swojej ofercie obiektywy, które można z powodzeniem stosować z Nikonem czy Canonem. Przez zakupem koniecznie trzeba sprawdzić rodzaj mocowania obiektywu.

Typowe rodzaje obiektywów

Obiektywy makro umożliwiają robienie zdjęć małych z małej odległości (odwzorowanie w skali rzeczywistej). Przydają się w fotografii przyrody (np. kwiaty, owady) oraz amatorom eksperymentów.

Obiektywy standardowe są najbardziej uniwersalnymi (ogniskowa ok. 50 mm). Odpowiadają w dużym stopniu temu, co widzi oko ludzkie, oraz umożliwiają uzyskanie dużych otworów przysłon, co ułatwia pracę w kiepskim świetle i daje ciekawe efekty, jak np. rozmytego tła.

Obiektywy szerokokątne mają najczęściej mniejsze ogniskowe (10-35 mm). Doskonale sprawdzają się w przypadku zdjęć krajobrazowych oraz przy okazji fotografowania wnętrz (można w jednym kadrze zmieścić np. cały pokój).

Teleobiektywy (o ogniskowej 70-200 mm) umożliwiają wykonanie zdjęć z oddalenia. Sprawdzą się zatem do celów turystycznych, w przypadku fotografii sportowej lub przyrodniczej.

Obiektywy Fisheye dają bardzo ciekawy efekt tzw. „rybiego oka” (beczkowaty obraz).

Podstawowe dane techniczne obiektywów

Od ogniskowej zależy w dużym stopniu to, jaki kadr uzyskamy. Krótkie ogniskowe pozwalają uzyskać szeroki kąt – aparat „widzi” więcej. Natomiast dłuższe dają mniejszy kąt, ale pozwalają lepiej zobaczyć – sfotografować oddalone obiekty. Przyjęło się uważać, że krótsze ogniskowe (przykładowo 28 mm) nadają się lepiej do robienia zdjęć krajobrazowych a dłuższe (120 mm a nawet 650 mm) – do zdjęć przyrodniczych i sportowych. Średnie długości ogniskowych (ok. 50 mm) mają uniwersalne zastosowanie – na przykład do zdjęć reporterskich i portretów.

Od jasności obiektywu zależy w największym stopniu jego cena. Jasne obiektywy pozwalają uzyskać zdjęcia ostre, nieporuszone, nawet przy kiepskich warunkach oświetleniowych. Im mniejsza wartość przysłony, tym więcej światła pada na matrycę, czas otwarcia migawki może zatem zostać skrócony i ryzyko poruszenia zdjęcia spada. Mała wartość przysłony umożliwia też ustawienie niskich wartości ISO (czułość matrycy, którą zwiększa się gdy światła jest mało), co niweluje powstawanie szumów. W przypadku obiektywów zmiennoogniskowych wartość przysłony jest często podawana osobno dla najkrótszej i najdłuższej ogniskowej (np. 3,8-5,6). Obiektywy zmiennoogniskowe o stałej małej wartości przysłony dla całego zakresu ogniskowej osiągają bardzo wysokie ceny. Trzeba również zaznaczyć, że obiektywy jasne są większe i cięższe.

Jeśli chodzi o typ ogniskowej to obiektywy mogą być stałoogniskowe lub zmiennoogniskowe. Te pierwsze charakteryzują się tym, że nie posiadają możliwości zmiany ogniskowej, co w praktyce oznacza, że po zamontowaniu takiego obiektywu do korpusu aparatu w przypadku, w którym będziemy chcieli zmienić kadr (np. uzyskać zbliżenie jakiegoś obiektu), wtedy będziemy musieli się przemieścić – dla niektórych może to być wada tego rodzaju obiektywów. Zaletą obiektywów stałoogniskowych jest natomiast to, że zazwyczaj jaśniejsze. Obiektywy zmiennoogniskowe umożliwiają zmianę ogniskowej, a co za tym idzie – sfotografowanie oddalonych obiektów będzie możliwe bez zmiany położenia fotografującego,. Zaleta ta czyni je bardzo popularnymi wśród początkujących. Jednak obiektywy zmiennoogniskowe o dużym zakresie ogniskowej są najczęściej gorzej oceniane przez fotografów – ich produkcja jest droga i skomplikowana, a zdjęcia łatwo poruszyć.

Jeśli fotografia to nasze hobby i zamierzamy się w tej dziedzinie rozwijać, być może będziemy chcieli dokupić do obiektywu specjalne filtry, które pozwalają uzyskać ciekawe efekty, głównie barwowe. Konkretne obiektywy wymuszają jednak wybór określonych filtrów – istotnym parametrem jest tu średnica (najczęściej występujące wielkości filtrów to 49 mm, 52 mm, 55 mm, 58 mm, 62 mm, 67 mm, 72 mm, 77 mm). Filtry o większej średnicy osiągają wyższe ceny.

Ta podstawowa dawka danych technicznych powinna nieco ułatwić poruszanie się w skomplikowanym świecie fotograficznej technologii. Warto zapamiętać, że im jaśniejsze obiektywy, tym większe ich możliwości, ale też i ceny. Jeśli jednak posiadamy zaawansowany technicznie aparat, kiepski obiektyw zniweczy wysiłki i uniemożliwi wykorzystanie w pełni jego możliwości.

Tagi kategorii: obiektyw, obiektywy, foto obiektywy
^
Cache: 0.0139 s. (IBM5-fcgi-1)