zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking gamepadów

Gamepady

-138 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Gamepady

O gamepadach

Gamepady, zwane również joypadami lub po prostu padami, to urządzenia wejściowe do komputerów lub konsol do gier. Jest to sprzęt niezbędny dla każdego miłośnika gier wideo, ponieważ pozwala na wygodne sterowanie i komfortowe granie przez wiele godzin. Gamepady zawsze są dodawane do zestawu przy zakupie konsol do gier, a ich wytrzymałość powinna pozwolić na kilka lat bezstresowej rozrywki. Każdy producent konsol ma zaprojektowany unikatowy pad, charakterystyczny dla danego sprzętu. Właśnie dlatego przy zakupie gamepada najważniejsze jest, do jakiej konsoli będzie się go podłączało. Warto również porównać ceny poszczególnych padów i wybrać ten zapewniający największy komfort i mający najlepszą ocenę jakości.

Najważniejsze parametry gamepadów

Gamepad jest kontrolerem przeznaczonym do trzymania go w obu dłoniach. Posiada on zwykle dwie gałki analogowe i przyciski sterujące. Dawniej były to proste urządzenia, za pomocą których można było określić kierunek poruszania się obiektów na ekranie - na przykład postaci w grze. Obecnie są zaawansowanymi kontrolerami wyposażonymi w panele dotykowe, przyciski reagujące na czułość nacisku, posiadają akcelerometry, gniazda słuchawkowe i wiele innych, niezwykle przydatnych "bajerów". Przyciski w padach najczęściej są programowane w sposób indywidualny dla każdego użytkownika, co znacznie podnosi komfort gry.

Gamepady do konsol i komputerów mogą być zarówno bezprzewodowe, jak i przewodowe. Pady łączone z konsolą za pomocą kabla mają bardzo ograniczony zasięg, co jest bez wątpienia ich sporą wadą. Z kolei modele bezprzewodowe mogą działać za pośrednictwem fal radiowych lub podczerwieni. Pady działające za pośrednictwem fal radiowych mają znacznie większy zasięg, jednak są też znacznie droższe niż pozostałe tego typu urządzenia.

Gamepady wyglądały zupełnie inaczej w erze konsol ośmio- i szesnastobitowych. Na początku wyposażone były w dwa lub cztery okrągłe przyciski oraz strzałki kierunkowe, a samo urządzenie miało kształt małego prostokąta, który z ergonomią nie miał nic współnego, szczególnie podczas długich sesji. W czasach piątej generacji konsol (np. Nintendo 64 i pierwsze PlayStation) gamepady nabrały bardziej opływowych, ergonomicznych kształtów, ponieważ producenci chcieli dopasować je do kształtu ręki. Oprócz standardowego pada gracz miał do dyspozycji gałkę analogową i sześć lub nawet osiem przycisków. Z nadejściem tych konsol wiąże się również wynalezienie charakterystycznych wibracji, które znacznie wzmacniają wrażenia i realizm podczas grania na konsoli lub komputerze.

Modele gamepadów

Na początku gamepady były domeną wyłącznie konsol do gier wideo. Z czasem zaczęto je produkować również dla komputerów stacjonarnych i przenośnych. Obecnie pady konsolowe i te do komputerów czasem naprawdę trudno odróżnić, gdyż są niemal identyczne.

Najbardziej popularne gamepady to urządzenia Sony (DualShock ) i Microsoftu (Xbox pad). W sklepach można jednak znaleźć odpowiednie przejściówki, za pomocą których istnieje możliwość podłączenia padów przeznaczonych do grania na konsoli do komputera osobistego, aby zachować ich pełną funkcjonalność.

Każdy pad wyposażony jest w pewne porty, które umożliwiają podłączenie go do konsoli do gier lub komputera osobistego. Gamepady starszej generacji można podłączyć do komputera za pomocą portu równoległego lub GamePortu. Z kolei nowsze rodzaje gamepadów posiadają również standardowe porty USB.

Ceny i producenci gamepadów

Najtańszy gamepad do komputera lub konsoli do gier można kupić już za około 10 złotych. Są to bardzo proste produkty, których ocena jakości jest niska. Dlatego też najprawdopodobniej nie będą one posiadały rozbudowanych parametrów i posłużą przez dość krótki czas. Z kolei najdroższe, ale i najbardziej profesjonalne gamepady to wydatek rzędu ponad 300 złotych. Ich zakup polecany jest graczom, którzy lubią spędzać przed komputerem czy konsolą długie godziny.

Najpopularniejsi producenci gamepadów to między innymi: Sony, Microsoft, Nintendo, Logitech Media-Tech, Esperanza, Manta, Razer, Hama, MadCatz, Speed-Link, Thrustmaster oraz Tracer. Nie jest to jednak pełna lista producentów gamepadów. Produkty te są bowiem tworzone przez bardzo wiele firm działających w branży nowoczesnych technologii.

Tagi kategorii: gamepad, pady, gamepady
^
No-cache: 0.505 s. (IBM5-fcgi-1)