zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking gier na PC

Gry na PC

-968 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Gry na PC

O grach PC

Wielbiciele gier wideo dzielą się na tych, którzy preferują gry na konsole i tych, którzy wybierają gry PC. Różnorodność gier, ich rodzaje, rozmaite klasyfikacje i typy mogą osoby niezaznajomione z tą tematyką przyprawić o zawrót głowy, a już wybranie przez laika gry PC na przykład jako prezent może się okazać zadaniem ponad siły. Dlatego przed dokonaniem wyboru odpowiedniej gry PC należy poświęcić trochę czasu na zaznajomienie się z przynajmniej podstawowym rozróżnieniem gatunkowym i porównanie gier PC pod względem oceny ich jakości przez innych graczy.

Zalety gier PC

Gry PC, w przeciwieństwie do tych przeznaczonych na konsole, oferują zazwyczaj bogatszą grafikę, która ograniczana jest tylko przez moc posiadanego komputera. Największa różnica pomiędzy grami konsolowymi a PC, to nie grafika, czy kontrolery, a płynność samych gier. Potężne PC nie mają właściwie limitu w płynności wyświetlanej grafiki, zaś konsole są najczęściej ograniczone do 30 klatek na sekundę, rzadziej do 60fps, jednakże wiąże się to z wieloma wizualnymi kompromisami. Różnice można znaleźć także w... gatunkach dostępnych gier. Tylko w kategorii gier PC znajdziemy na przykład gry strategiczne (RTS od Real Time Strategy) – umiejętność taktycznego myślenia, planowania – które posiadają bardzo silną i wierną bazę fanów. Gry PC są również znacznie tańsze od konsolowych – największą inwestycję gracz ponosi w momencie zakupu komputera, natomiast ceny gier są już zdecydowanie mniejszym obciążeniem.

Gatunki Gier PC

Istnieje bardzo szeroka i (nie)uporządkowana klasyfikacja gier PC. Jasne i jednoznaczne określenie podziału na gatunki gier jest bardzo trudne. Poniżej wymienione są te najpopularniejsze rodzaje gier PC, co oczywiście nie oznacza, że gry łączące w sobie cechy kilku różnych typów gier nie istnieją. Wręcz przeciwnie – właśnie dlatego, że coraz częściej pojawiają się tzw. gry hybrydowe, łączące w sobie elementy cechujące odmienne typy gier, tak trudno o ostateczne rozróżnienie. Wpływ na to ma fakt, że gry ciągle się rozwijają - studia eksperymentują z łączeniem gatunków, dając nam coraz bardziej rozbudowane i przemyślane produkcje. Tak gwałtownie rozwijająca się branża jest trudna do scharakteryzowania, co dąży do zatarcia granic pomiędzy niektórymi gatunkami.

Długą historię posiadają gry przygodowe, obecnie uważane za gatunek "wymarły". Polegają one w dużej mierze na rozwiązywaniu zagadek, prowadzeniu dialogów z innymi postaciami, a ich fabuła jest najczęściej linowa. Dawniej gry przygodowe polegały na wpisywaniu komend w pola tekstowe, współcześnie mechanizm ten zastąpiony został przez system „point&click”, czyli wykonywanie każdej czynności za pomocą kursora myszy i kliknięciu.

Gry strategiczne to obecnie bardzo popularny gatunek. Głównym zadaniem gracza jest dalekowzroczne planowanie i takie prowadzenie działań, które pozwoli przechytrzyć innych graczy lub komputer. Gry strategiczne mogą się odbywać w systemie turowym (gracze podejmują działania jeden po drugim w ustalonej kolejności) lub rzeczywistym (gra bardziej dynamiczna, wszystkie kroki gracze mogą podejmować jednocześnie). W dużej mierze chodzi o zdobycie zaopatrzenia, surowców a następnie prowadzenie działań, na przykład wojennych.

Ciekawym typem gier, które mają za zadanie zbudować jak najbardziej realistyczne odtworzenie warunków rzeczywistych, na przykład sytuacji pilotowania samolotu lub prowadzenia pociągu, są gry symulacyjne, czyli kolejny gatunek "na wymarciu". Obecnie jedynym rozwijanym przedstawicielem gatunku są symulatory wyścigów. 

Wyjątkowo angażujące mogą się okazać również rozbudowane gry RPG, które od gracza wymagają przede wszystkim przyjęcia określonej tożsamości, którą utrzymuje się przez okres grania. Inaczej określane grami fabularnymi, RPG polegają nie tylko na poruszaniu się po wirtualnym świecie i realizacji scenariusza, ale też na doskonaleniu i rozwijaniu postaci, eksploracji świata i poznawaniu jego historii.

Powodzenie w grach zręcznościowych najczęściej związane jest z opanowaniem określonego rodzaju mechanizmu sterowania zaimplementowanego w danej grze. Może się więc okazać, że gry te będą idealne dla osób cierpliwych, które zdobędą konkretne umiejętności z czasem, ale też dla tych, którzy po prostu dobrze czują się ze zręcznościowym sterowaniem, mają dobry refleks i zdolności manualne.

Wyróżnić można też zbiorczy gatunek gier PC, czyli gry akcji, które łączą w sobie różne podgatunki, na przykład bijatyki, strzelaniny, wyścigi – gry te najczęściej polegają na interakcji gracz-gracz lub gracz-komputer, choć możliwe jest też granie z większą ilością osób. Dużą podpowiedź odnośnie tego, czego dotyczą te gry, zawiera już samo określenie gatunku. W bijatykach chodzi głównie o pokonanie przeciwnika w walce wręcz lub przy pomocy określonego rodzaju broni. Strzelanki (FPS/TPS) przypominają w dużym stopniu gry zręcznościowe – zadaniem jest uśmiercenie konkurentów. Wyścigi zaś to nic innego jak rajdy samochodowe, ściganie się z przeciwnikami w celu jak najszybszego dotarcia do mety.

Przy zakupie gier PC warto sprawdzić, czy jest to typ gry MMO, czy też nie. Określenie to oznacza, że gra ta umożliwia grę w sieci, z udziałem bardzo dużej ilości graczy. Wymogiem, poza posiadaniem komputera o określonych parametrach, jest wtedy dostęp do Internetu i ewentualne opłacanie abonamentu za grę.

Ceny i producenci gier PC

Ceny gier PC zaczynają się od kilkunastu złotych, a kończą na 300 złotych i więcej. Podczas zakupów koniecznie powinniśmy zorientować się jaki limit wiekowy wprowadził producent – zwłaszcza jeśli gra ma być prezentem dla niepełnoletnich amatorów gier wideo.

Popularni producenci/wydawcy gier PC to firmy takie jak: CD Projekt, Cenga, City-Interactive, EA, Techland czy UbiSoft. 

Tagi kategorii: do gry komputera, do gra komputera, gry komputerowe
^
No-cache: 0.4858 s. (IBM5-fcgi-2)