zamknij
Producent
Wybierz zaznaczone

Joysticki

O joystickach

Joysticki, czyli w spolszczonej wersji po prostu dżojstiki, to urządzenia wejściowe do komputera, które pozwalają graczowi na czerpanie większej przyjemności z grania. To manipulatory, których zadaniem jest sterowanie ruchem różnych obiektów pojawiających się na ekranie monitora w czasie gry. Joystick bywa często dużo wygodniejszy od klawiatury, myszki czy też pada, dlatego warto wybrać dobry model, który będzie najbardziej odpowiadał jego użytkownikowi. Przy zakupie joysticka należy kierować się przede wszystkim jego funkcjonalnością i wygodą korzystania z niego. Warto również porównać materiały, z których wykonane są joysticki, oraz liczbę przycisków i tryb podłączenia do komputera lub konsoli. Należy także porównać ceny joysticków poszczególnych producentów i wybrać ten najlepszy.

Budowa joysticków

W podstawowej wersji joystick zbudowany jest z ruchomego drążka, który umieszczony jest na specjalnej podstawce. Drążek jest wychylny i każdy jego ruch powoduje natychmiastową reakcję obiektu znajdującego się na ekranie komputera, na przykład postaci w grze.

Lepsze joysticki posiadają również dodatkowe przyciski, które mogą być umieszczone zarówno na drążku, jak i na podstawce. Najważniejszy z przycisków na joysticku to przycisk FIRE, który pozwala na akcję i znajduje się najczęściej pod palcem wskazującym gracza. Inne przyciski, które mogą znajdować się na joysticku, to między innymi AUTOFIRE, który odpowiada za symulację ciągłego naciskania i puszczania danego przycisku, czy też przyciski dodatkowe, które wyzwalają akcję.

Typy portów w joystickach

Joysticki mogą być wyposażone w różne typy portów, takie jak DB 25, DB 15, DB 9, Apple Desktop Bus, USB, Game Port i inne. Port DB 9 był wykorzystywany w platformach Commodore 64 czy Atari 800, kiedy to używano joysticków cyfrowych. Obecnie również istnieje możliwość podłączenia tego typu starego joysticka do komputera przy wykorzystaniu portu równoległego lub Game Portu. Z kolei Apple Desktop Bus (ADB) był magistralą służącą do podłączania urządzeń w komputerach marki Apple. Został on jednak zastąpiony przez bardzo popularne dzisiaj porty USB.

Joysticki analogowe, których używa się obecnie, są zwykle wyposażone w specjalne wtyki Game Port, które w komputerach PC są domyślnym portem do podłączania urządzeń analogowych i tych przeznaczonych do grania. Do podłączania urządzeń zewnętrznych często wykorzystuje się też uniwersalne porty szeregowe USB.

Kupując joystick analogowy należy pamiętać, że urządzenie to wymaga kalibracji, czyli ustawienia stopnia oporu. Oprogramowanie komputerowe powinno być poinformowane o skrajnych wartościach urządzenia i pomagać w ustawieniu indywidualnych parametrów przycisków.

Materiały, z których wykonuje się joysticki

Większość joysticków dostępnych na rynku wykonana jest z plastiku. Przed zakupem warto jednak zwrócić uwagę, by materiał ten był gruby i dobrej jakości, ponieważ wtedy może on służyć graczowi przez wiele lat. Coraz częściej producenci wykorzystują również elementy gumowe, które są bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Niestety joysticki wykonane częściowo z gumy są dużo droższe niż plastikowe.

Joystick powinien wygodnie leżeć w dłoni użytkownika. Nie powinien posiadać zbyt małej wajchy lub niewielkich przycisków położonych zbyt blisko siebie, ponieważ będzie to przeszkadzać, a nawet uniemożliwiać grę. Trzymając joystick gracz powinien bez odrywania ręki od rękojeści dosięgać do spustu i ewentualnie innych przycisków, zaś drugą dłonią obsługiwać przepustnicę i mieć łatwy dostęp do pozostałych klawiszy.

Ceny i producenci joysticków

Ceny joysticków dostępnych na rynku bardzo różnią się między sobą. Najtańsze joysticki kosztują zaledwie nieco ponad 20 złotych, z kolei te najdroższe, ale i najlepsze, to wydatek około tysiąca złotych.

Najpopularniejsi producenci joysticków to firmy: Genius, Logitech, Saitek, Speed-Link oraz Thrustmaster. Mają oni bardzo różne joysticki, pasujące do różnego typu sprzętów. Problem z zakupem odpowiedniego joysticka dziś więc niemal nie istnieje.

Tagi kategorii: joystick, joysticki, joysticków
^
No-cache: 0.4212 s. (IBM5-fcgi-2)