zamknij
Przeznaczenie
Wybierz zaznaczone
Ranking kierownic

Kierownice

-55 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne
1

Kierownice

O kierownicach

W miarę jak gry komputerowe stają się coraz bardziej zaawansowane pod względem dźwięku i grafiki, do ich pełnej obsługi przydaje się coraz więcej urządzeń. Z czasem przestaje wystarczać zwykła myszka, klawiatura lub joystick. Dlatego też wielu miłośników komputerowych wyścigów decyduje się na zakup kierownicy samochodowej, dzięki której gry staną się jeszcze bardziej realistyczne. Przed zakupem kierownicy należy porównać kierownice różnych producentów, ich parametry oraz wykonanie i ceny poszczególnych urządzeń, a następnie wybrać to najlepiej dopasowane do swoich potrzeb.

Co składa się na kierownicę?

Kierownica samochodowa powinna jak najlepiej oddawać realizm gry komputerowej. Dlatego też wiele osób decyduje się na zakup całego zestawu, a nie wyłącznie kierownicy. Należą do niego między innymi pedały, które zapewniają świetny poziom symulacji jazdy, a także gałka zmiany biegów czy uchwyt hamulca ręcznego. Sama kierownica to raczej niewielki koszt, jednak dodatki są już znacznie droższe. Wybór zależy od użytkownika, jednak dla realizmu jazdy lepiej nadają się kierownice z pedałami sprzęgła, hamulca i gazu. Są one jednak dużo droższe niż te z dwoma pedałami.

Montaż kierownicy

Kierownice dostępne na rynku często różnią się między sobą sposobem montażu. Część z nich posiada przyssawki, które przyczepiają się do blatu. Są one najczęstszym rozwiązaniem w tego typu urządzeniach, ale ich wadą jest dość mała stabilność. Z kolei inny rodzaj kierownicy posiada dźwignie, które przykręca się do blatu. Są one zdecydowanie lepszym, choć nieco droższym rozwiązaniem, ponieważ kierownica może być wtedy swobodnie wykorzystywana bez ryzyka, że się odczepi i zepsuje grę. Wreszcie istnieją także kierownice, które pozwalają na stabilne trzymanie kierownicy między kolanami gracza.

Moduł z pedałami, który wchodzi w skład wielu kierownic dostępnych na rynku, nie posiada zwykle żadnego mocowania. Jego konstrukcja powinna jednak zapewniać stabilność i nieprzesuwanie się podczas jego używania.

Materiał na kierownicę

Niezwykle istotną kwestią jest materiał, z jakiego wykonana jest kierownica komputerowa. Najpopularniejsze tworzywa to plastik, guma i skóra. Kierownice z plastiku nie są niestety zbyt przyjemne w dotyku i mogą szybko ulec uszkodzeniu, zwłaszcza, jeśli gracz lubi gwałtowną i bardzo realistyczną jazdę. Nieco droższe są kierownice wykonane z gumy. Są one bardziej przyczepne i lepiej leżą w dłoni, ponieważ są specjalnie wyprofilowane. Bez wątpienia najdroższe kierownice to te wykonane z naturalnej skóry. Są one bardzo solidne i niemal nie do zdarcia.

Realizm gry

Dobra kierownica do komputera powinna oddawać drgania i opory, wynikające z prowadzenia pojazdu po nierównej drodze, przyspieszania lub hamowania. Symulację takich wrażeń w grach zapewnia zwykle sprzężenie zwrotne, dzięki któremu gracz czuje, jakby naprawdę kierował samochodem. Tańsze modele kierownic posiadają specjalny system wibracyjny, który nie zapewnia jednak pełnych emocji podczas symulacji jazdy.

Ceny i producenci kierownic

Najtańsze kierownice do symulacji komputerowej można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Jeśli jednak chce się mieć pewność, że godziny spędzone na graniu nie zniszczą tego sprzętu, warto zainwestować w nieco droższą kierownicę. Najbardziej kosztowne modele to wydatek nawet ponad 2 tysięcy złotych.

Najpopularniejsi producenci kierownic samochodowych do komputera to między innymi: Genius, MadCatz, Speed-Link, Trustmaster, A4-Tech, Easy Touch, Esperanza, Logitech, Manta, Media-Tech, Microsoft, Nintendo, Sony czy Tracer. 

Tagi kategorii: kierownica komputerowa, kierownic komputerowych, kierownice komputerowe
^
No-cache: 0.4772 s. (IBM5-fcgi-1)