zamknij
Producent
Przekątna ekranu
Pojemność
Wybierz zaznaczone

Czytniki e-booków

-22 produkty
Filtruj
Sortuj

Czytniki e-booków

Aby kupić odpowiedni czytnik e-book powinno się przede wszystkim przejrzeć parametry czytników e-booków dostępnych na rynku. Przed zakupem warto zapoznać się z instrukcjami obsługi, aby wychwycić jakie urządzenie zawiera specyfikacje techniczne. Z porównania cen wynika, że najniższe ceny czytników e-book wynoszą około 200-300 zł.

Wyświetlacz czytników e-booków

Wyświetlacze czytników e-book są wytwarzane w technologii e-papier. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że czytnik nie wytwarza własnego światła, przez co podczas czytania e-booków nie wysila się nadmiernie wzroku. Istotnym parametrem przy wyborze czytnika e-booków jest rozmiar wyświetlacza. Najczęściej można spotkać czytniki o wymiarach 5-10 cali. Zaletą mniejszego czytnika jest to, że zajmuje nieco mniej miejsca w torbie. Również jego waga jest niższa, lecz różnica wagowa nie jest w tym wypadku tak duża i ważna. Z kolei wadą mniejszych czytników jest to, że przy dużym powiększeniu widać tylko część strony. Obniża to znacznie komfort czytania. Zaletą czytników z dużymi ekranami jest to, że można wyświetlić całą stronę w takim rozmiarze, że czytanie jest bardzo komfortowe. Wada takich czytników przejawia się w wyższej cenie.

Znaczącym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie czytnika e-book, jest rozdzielczość ekranu, która wpływa to na wyrazistość znaków. Zaletą czytników z wyższą rozdzielczością jest lepsza widoczność szczegółów, co stanowi udogodnienie podczas czytania. Najczęściej występująca rozdzielczość przy czytnikach wynosi 800x600 pikseli. Na rynku są też dostępne czytniki o rozdzielczości 1200x825 pikseli.

Kolejny element, na który powinno się zwrócić uwagę przy wyborze czytnika e-book, to liczba odcieni szarości. Czytniki to urządzenia przede wszystkim do wyświetlania tekstów, więc nie można oczekiwać, że pojawiająca się grafika będzie wyświetlana w najwyższej jakości. Warto zwrócić uwagę, że czytniki e-book nie posiadają kolorów, tj. czystej bieli czy czystej czerni. Technologia e-papier jest tak skonstruowana, że na ekranie dominują przede wszystkim różne odcienie szarości. W każdym razie zaletą większej liczby odcieni szarości jest bardziej wyrazisty i czytelny tekst. Liczba odcieni szarości waha się od 4 do 16.

Pamięć wewnętrzna czytników e-booków

Ten parametr ma tym większe znaczenie, im więcej funkcji zawiera urządzenie. Wynika to z tego faktu, że pliki e-book nie zajmują wiele miejsca. Standardowym rozmiarem karty pamięci jest 512 MB i to zupełnie wystarcza, aby zamieścić mnóstwo plików e-book. Natomiast jeśli komuś jest potrzebne więcej miejsca (np. chce dodatkowo na czytniku odtwarzać pliki mp3) to może dokonać zakupu czytnika o pamięci 1 GB lub 2 GB.

Jednak w przypadku, w którym taka pamięć nie jest dla danego użytkownika wystarczająca, powinien zastanowić się on nad pamięcią zewnętrzną. Jest nią zazwyczaj karta microSD, pozwalająca uzyskać pamięć o pojemności nawet 32 GB.

Baterie w czytnikach e-booków

Bardzo istotnym czynnikiem jest pojemność, zawana wydajnością baterii. Dużą zaletą czytników e-book jest to, że bateria w nich umieszczona wystarcza na długi czas. Wpływ na to w dużej mierze ma konstrukcja wyświetlacza. Nie wydziela on światła, więc też nie potrzebuje dużo energii. Najmniej wydajne baterie pozwalają na przeczytanie 6-8 tysięcy stron. Z kolei na najbardziej wydajnych czytnikach e-book można przeczytać 14 tysięcy stron.

Dodatkowe funkcje czytników e-booków

Czytniki e-book mogą być obsługiwane za pomocą ekranu dotykowego lub klawiatury. Wybór odpowiedniej formy obsługi czytnika zależy od indywidualnych preferencji. Zaletą ekranów dotykowych jest ich duża czułość na dotyk. Poza tym istnieje możliwość zaznaczenia interesującego fragmentu tekstu i można do niego w każdej chwili powrócić.

Czytniki-ebook  zawierają często zakładkę. Jest to ogromna zaleta, ponieważ po ponownym uruchomieniu urządzenia, otwiera się ono na stronie, na której czytanie zostało zakończone.

W czytnikach e-book istnieje również możliwość wyszukiwania słów kluczowych. Zaletą tego jest to, że z łatwością można odnaleźć interesujące treści. Dodatkowo można spotkać też się opcją Text to speech. Polega ona na tym, że tekst danej książki jest odczytywany i może zostać odsłuchany w formie audiobooka. Ta funkcja jest przydatna, gdy brakuje czasu na przeczytanie książki i można to zrobić np. podczas jazdy samochodem.

Producenci i ceny czytników e-booków

Popularnymi producentami czytnikami e-book są Manta, PocketBook czy Lark. Ceny czytników zależą w dużej mierze od marki, ale także od posiadanych parametrów. Im większy rozmiar ekranu, pamięci i wyższa liczba odcieni szarości, tym cena jest wyższa. Najwyższe ceny czytników e-booków posiada firma iRex i kształtują się one na poziomie około 3000 zł.

Tagi kategorii: czytnik e-book, czytniki e-book, czytnik ebook
^
No-cache: 3.3204 s. (IBM5-fcgi-2)