zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking głośników kuterowych

Głośniki komputerowe

-363 produkty
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Głośniki komputerowe

O Głośnikach multimedialnych

Głośniki multimedialne to urządzenia, które zwiększają możliwości dźwiękowe komputerów stacjonarnych, notebooków oraz muzycznych odtwarzaczy. Kupując głośniki multimedialne warto zrobić porównanie ich cen, co przyczyni się do zakupu atrakcyjnych cenowo produktów. Zaleca się również zapoznanie się z oceną jakości parametrów głośników multimedialnych, gdyż w zależności od producenta mogę się one od siebie różnić.

Rodzaje głośników multimedialnych

Głośniki multimedialne umożliwiają przestrzenne generowanie dźwięku, dzięki czemu użytkownik znajduje się w ścisłym centrum muzycznych doznań. Do tego celu wykorzystuje się zestawy z subwooferem oraz kolumnami-satelitami, które odpowiedzialne są za lokowanie źródła dźwięku w przestrzeni.

Najpopularniejszym zestawem głośników multimedialnych, dzięki któremu dźwięk rozchodzi się we wszystkich kierunkach, jest 5.1. Zestaw ten zawiera głośnik multimedialny centralny, którego zadaniem jest generowanie głównej ścieżki dialogowej, kolumnę niskotonową oraz cztery satelity. Dzięki takiemu połączeniu możliwe jest uzyskanie wrażenia otoczenia przez dźwięk. Tego typu zestawy najczęściej wykorzystywane są podczas oglądania filmów bądź grania w gry komputerowe, które posiadają wysokiej jakości efekty dźwiękowe.

System głośników multimedialnych 5.1jest stale modyfikowany, a w konsekwencji wspomagany przez kolejne elementy składowe. Przykładowo, spragniony wrażeń muzycznych użytkownik może kupić zestaw poszerzony o dodatkowe akcesoria audio, czyli 6.1, a nawet 7.1.

Mniej zaawansowane zestawy 2.0 charakteryzują się pojedynczymi, szerokopasmowymi głośnikami multimedialnymi, które odpowiedzialne są za samodzielną emisję dźwięku za pośrednictwem kanału lewego i prawego. Akcesoria te należą do najtańszych, jednak jakość generowanego dźwięku często pozostawia wiele do życzenia. Zestawy 2.0 zazwyczaj wyposażone są we wzmacniacze o niewielkiej mocy oraz różnej średnicy membrany.

Droższe zestawy 2.1 składają się z bardziej zaawansowanych głośników multimedialnych, które emitują dźwięk lepszej jakości. Komplet głośników multimedialnych 2.1 wyposażony jest dodatkowo w subwoofer, który umożliwia odtwarzanie najniższych częstotliwości, jakimi są basy.

Parametry i budowa głośników multimedialnych

Moc głośników multimedialnych jest jednym z istotnych parametrów, które należy wziąć pod uwagę kupując tego typu zestawy. Należy jednak wiedzieć, iż występuje tutaj rozróżnienie na moc maksymalną RMS oraz chwilową moc maksymalna P.M.P.O. W pierwszym przypadku producent informuje jaką maksymalnie wysoką moc (RMS) urządzenie może oddawać w ciągłym okresie czasu, przy założeniu eliminowania uszkodzeń i zniekształceń dźwięku. Chwilowa moc maksymalna natomiast zakłada to, jak wysokie dźwięki może wygenerować głośnik bądź wzmacniacz bez ryzyka uszkodzenia membrany. P.M.P.O. zazwyczaj jest błędnie interpretowana jako wartość ważniejsza niż RMS.

Kupując głośniki multimedialne warto również zwrócić uwagę na sposób ich obsługi. Zaawansowane zestawy głośników multimedialnych kontrolowane są zazwyczaj za pomocą pilota. Komponent sterujący jest najczęściej bezprzewodowy i umożliwia regulację głośności, a także kontrolę barwy generowanych dźwięków. Niektóre komplety głośników multimedialnych dodatkowo wyposażone są w wejście cyfrowe, co czyni je jeszcze bardziej kompatybilnymi z innymi urządzeniami.

Głośniki multimedialne wyposażone są w tak zwane ekranowanie magnetyczne. Jest to rodzaj metalowej osłony mającej za zadanie nie dopuszczać do sytuacji, w której pole magnetyczne oddziaływałoby na stojące w pobliżu inne urządzenia audio.

Najbardziej efektywne są głośniki multimedialne, których obudowa wykonana jest z drewna. Drewno jest najbardziej popularne w produkcji subwooferów, głównie ze względu na dobrą akustykę. Nowoczesne zestawy głośników multimedialnych mogą być również wzbogacone o elementy plastikowe, co nadaje im futurystyczny charakter. Ostatnia grupa – głośniki multimedialne-satelity – najczęściej wykonywane są z metalu, gdyż w ich przypadku materiał nie wpływa na jakość generowanego dźwięku.

Ceny i producenci głośników multimedialnych

Kupując głośniki multimedialne należy brać pod uwagę szereg istotnych parametrów oraz danych technicznych. Ważne też, by zakupiony zestaw był kompatybilny z innymi podzespołami.

Głośniki multimedialne różnią się od siebie przede wszystkim ceną – mniej rozbudowane zestawy zazwyczaj charakteryzują się niższą jakością oraz odpowiednio pomniejszoną ceną. Najtańsze głośniki multimedialne można kupić w cenie 10 złotych, droższe natomiast to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Wśród najpopularniejszych producentów głośników multimedialnych wyróżnia się takie firmy, jak: Creative, Genius, Logitech, Microlab, Sweex bądź Apollo.

Tagi kategorii: głośniki komputerowe, do głośniki komputera, głośników komputerowych
^
No-cache: 0.6816 s. (IBM5-fcgi-2)