zamknij
Pamięć RAM
Karta graficzna
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking laptopów

Laptopy

-4 848 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Laptopy

Jaki laptop kupić?

Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez korzystania z laptopa. To na nim pracujemy, dzięki niemu czerpiemy rozrywkę lub za jego pośrednictwem zdobywamy ważne dla nas informacje. Czym kierować się przy zakupie idealnego laptopa?

Rodzaje laptopów

Pierwsze pytanie, jakie należy sobie zadać przed zakupem laptopa dotyczy jego wielkości. Wybór modeli jest naprawdę szeroki. Można znaleźć laptopy o przekątnej ekranu od 10,1 cala aż do 18,4 cala. Zwykle te najmniejsze laptopy są używane przez dzieci lub osoby, które w trakcie dnia muszą dużo pisać – np. studenci, dziennikarze lub urzędnicy. Większe laptopy to najczęściej laptopy domowe. Są nieco cięższe od ich mniejszych wersji, dlatego nie nadają się do ciągłego przewożenia (chyba że samochodem). Bardzo dobrze ogląda się na nich filmy, świetnie sprawują się jako systemy pod programy graficzne.

Notebooki produkuje wiele firm na całym świecie. Nie wszystkie są jednak polecane. Najlepiej kupić laptop znanej marki – np. Acer, HP, Dell, Fujitsu, Asus Pro, Apple, MSI, Lenovo lub Toshiba. W przypadku ewentualnych awarii łatwo będzie znaleźć części do wymiany.

Procesory i inne parametry

Wydajność, wielozadaniowość, energooszczędność, cicha praca, mobilność, czas pracy na baterii – wszystkie te kwestie reguluje procesor zamontowany w laptopie. Najtańsze modele napędzane są przez Intel Atom lub Intel Pentium. Procesory te są raczej mało wydajne, nadają się zwykle do wykonywania podstawowych czynności. O wiele bardziej wielofunkcyjne i wytrzymalsze są procesory z rodziny Intel Core (i3, i5, i7).

Przed zakupem sprawdź także taki parametr jak rozdzielczość ekranu. Chodzi tutaj o liczbę pikseli w pionie i poziomie. Im wyższa rozdzielczość, tym bardziej szczegółowe i wyraziste obrazy. Obecnie standardowa jest rozdzielczość 1920x1080 pikseli (Full HD) oraz 1366x768 (HD). Jeżeli komputer ma być używany przez grafika, lepiej zainwestować w lepsze parametry - np. 2560x1440 (WQHD). Co prawda takie ekrany kosztują więcej, ale jednocześnie zapewniają wyższy komfort pracy.

Karta graficzna także odpowiada za wydajność pracy komputera. Do standardowych rozwiązań wystarczy karta zintegrowana. W przypadku tych użytkowników, którzy często grają lub chcą korzystać z wielu aplikacji na raz, wówczas lepiej zdecydować się na dedykowaną kartę graficzną.

Trwałość przede wszystkim

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją serie notebooków, które wykonane są z o wiele bardziej wytrzymałych materiałów niż plastik. Trzeba zwrócić uwagę w szczególności na modele z włókna węglowego, aluminium lub magnezu. Nie należy kupować laptopów najtańszych – w ostatecznym rozrachunku to się po prostu nie opłaca. Nie można schodzić poniżej pewnego poziomu, ponieważ taki notebook szybko trzeba będzie wymieniać.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie laptopa?

Jeśli chodzi o dysk twardy, to od niedawna na rynku można spotkać dyski SSD. W odróżnieniu od HDD (Hard Disc Drive) dyski typu SSD (Solid State Drive) działają praktycznie bezgłośnie i zdecydowanie szybciej. Natomiast dyski HDD na ogół cechują się znacznie większymi pojemnościami. Są też łagodniejsze dla kieszeni konsumentów, co jest zaletą dla wielu osób. Dla przeciętnego użytkownika pojemność dysku na poziomie 500GB będzie optymalna.

Innym ważnym parametrem, jeśli chodzi o wybór dysku twardego, jest jego szybkość – ma ona jednak znaczenie tylko w przypadku HDD. Oczywistym jest, że im szybszy dysk, tym efektywniejsza praca laptopa. Osoby potrzebujące szybkich „mocy przerobowych” powinny zainteresować się dyskami o prędkości rzędu 7200 rpm (obrotów na minutę). Najczęściej jednak wystarczająca okazuje się prędkość 5400 rpm.

Pamięć RAM (Random Acces Memory) to pamięć swobodna komputera, która decyduje o szybkości pracy całego laptopa. Laptopy dostępne na rynku oferują pamięci RAM od ok. 2 GB (ilość pamięci wystarczająca do niezbyt obciążającej pracy) po 8 GB i więcej (przydatne zwłaszcza, jeśli jest się amatorem gier komputerowych lub grafikiem). Przy zakupie laptopa warto też zapytać sprzedawcę czy urządzenie ma możliwość rozszerzenia o dodatkową pamięć. Z czasem możemy zapragnąć poprawić dane techniczne naszego komputera.

Na rynku dostępne są laptopy wielu producentów. Ocena laptopów ze względu na markę nie jest miarodajna. Większość firm dba o różnorodną ofertę w każdym przedziale cenowym. To, którą markę wybierzemy może opierać się na dostępności punktów serwisowych, by w przypadku awarii nie trzeba było ponosić wysokich kosztów transportu. Dla jednych najlepszą marką laptopów będzie HP – jest to dziś jeden z popularniejszych producentów, dla innych Asus – ze względu na specjalizację w kategorii laptopy. Oprócz zapoznania się z wadami i zaletami poszczególnych wielkości parametrów istotna może okazać się też jakość wykonania czy ilość portów USB. Właściwe użytkowanie laptopów (czyli na przykład oszczędzanie baterii) pozwoli przedłużyć jego trwałość.

Tagi kategorii: laptop, laptopy, laptopa
^
No-cache: 0.4106 s. (IBM5-fcgi-2)