zamknij
Wybierz zaznaczone

Modemy

O Modemach

Modemy to elektroniczne urządzenia, które odpowiedzialne są za przetworzenie danych cyfrowych na analogowe sygnały elektryczne i odwrotnie. Dzięki temu możliwy jest ich przesył i odbiór przez linię telefoniczną, łącze telewizji kablowej bądź fale radiowe. Podczas zakupu modemów należy zwrócić uwagę na parametry, które mają bezpośredni wpływ na ich działanie. Kupując modemy zaleca się zrobienie porównania cen – przyczyni się to kupna dobrego jakościowo produktu w atrakcyjnej cenie.

Odpowiadając na pytanie: jakie modemy kupić, należy przede wszystkim poznać rodzaje modemów. Obecnie produkowane są dwa ich typy: zewnętrzne, czyli wolnostojące, które łączą się z komputerem za pomocą specjalnych interfejsów, oraz wewnętrzne, instalowane zazwyczaj w gnieździe płyty głównej komputera.

Modemy wewnętrzne

Modemy wewnętrzne występują w postaci specjalnej karty rozszerzeń, która montowana jest wewnątrz jednostki centralnej komputera. Tego typu akcesoria cieszą się coraz większą popularnością, głównie ze względu na rozwijającą się technologię – producenci dążą do miniaturyzacji oraz zwiększenia mobilności poszczególnych sprzętów elektronicznych.

 

Modemy zewnętrzne

Modemy zewnętrzne są samodzielnymi sprzętami obsługiwanymi przez różnego rodzaju interfejsy. Praca takich modemów jest warunkowana obecnością transformatora, zwanego inaczej zasilaczem, który ma za zadanie dostarczać do modemu odpowiednią ilość napięcia.

Proces komunikacji na linii komputer-modem odbywa się najczęściej za pośrednictwem kabli szeregowych bądź USB. Coraz rzadziej spotykane są urządzenia komunikujące się za pomocą portów równoległych. Podłączenie poszczególnych przewodów możliwe jest dzięki złączom – wśród najbardziej popularnych wyróżnia się USB, RS-232, LPT oraz ethernet.

Modemy zewnętrzne są o tyle wygodniejsze w użyciu, iż do ich instalacji nie jest wymagane rozkręcanie obudowy komputera. Stan ich pracy sygnalizowany jest za pomocą specjalnych diod, które umieszczone są na urządzeniu – palące się lampki informują o statusie nawiązanego połączenia. W razie jakiejkolwiek awarii bądź przerwy w nadawaniu i odbieraniu sygnału, zapalają się kontrolne diody – nie należy tego ignorować – zaleca się stałą kontrolę pracy urządzenia.

Coraz częściej w modemach zewnętrznych umieszcza się także czytniki kart pamięci. Najczęściej spotykane są interfejsy umożliwiające odczytywanie kart pamięci t-flash, micro-SD bądź SIM.

Modemy bezprzewodowe

Obecnie największą popularnością cieszą się modemy zewnętrzne, które można podłączać do komputerów za pomocą uniwersalnego interfejsu USB. Obsługują one mobilne usługi szerokopasmowe. Mają one małe wymiary, a przy tym są wygodne i przede wszystkim bezprzewodowe, co znacznie zwiększa komfort ich użytkowania.

Przykładowo, w notebookach coraz częściej producenci stosują modemy 3G ze standardem HSDPA – umożliwiają one błyskawiczny dostęp do mobilnego Internetu.

 

Ceny i producenci modemów

Decydując się na zakup modemu zewnętrznego należy upewnić się, iż wybrany model będzie kompatybilny z danym komputerem – w razie jakichkolwiek niejasności najlepiej jest kupić modem wyposażony w uniwersalne złącze USB, które będzie pasowało zarówno do laptopów, jak i komputerów stacjonarnych.

Istotny jest także rodzaj zakupionego modemu – wersja szerokopasmowa, podłączana do cyfrowej linii abonenckiej (DSL) bądź kabla, umożliwia szybkie i bezproblemowe nawiązanie połączenia z siecią internetową. W przypadku zakupu starszego, telefonicznego modemu, dostęp do Internetu warunkowany jest pośrednictwem linii telefonicznej. Dodatkowo urządzenia tego typu charakteryzują się znacznie mniejszymi osiągami aniżeli ich szerokopasmowe odpowiedniki.

Trzeba zaznaczyć, że parametry techniczne świadczą o możliwościach i wydajności modemów. Przekłada się to na ceny: najtańsze produkty można kupić w cenie 50 złotych, najdroższe zaś to wydatek rzędu kilku tysięcy. Wśród najpopularniejszych producentów modemów, znajdują się między innymi takie firmy, jak: Cisco/Linksys, D-link, Nokia, WEL.COM, Lenovo, Samsung, Zoom, Mobicom, Manta, Media-Tech.

Tagi kategorii: modem, modemu, modemy
^
No-cache: 0.4935 s. (IBM5-fcgi-2)