zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking myszy i urządzeń wskazujących

Myszy i urządzenia wskazujące

-1 332 produkty
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Myszy i urządzenia wskazujące

O Myszach i trackballach

Urządzenie wskazujące jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania komputera. Bez myszy lub trackballa obsługa komputera może się stać nie tyle trudna, ile niemożliwa. Myszy i trackballe mogą mieć różne funkcje i parametry. Dlatego też przed ich zakupem należy wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj myszy bądź trackballa i zwrócić szczególną uwagę na ich ocenę jakości, by móc wygodnie korzystać w czasie pracy z komputerem. Warto również porównać ceny myszy i trackballi poszczególnych producentów i wybrać te najlepsze.

Rodzaje myszy i trackballi

Najstarszym typem myszy komputerowych jest mysz mechaniczna, zwana również kulkową. Funkcjonuje ona dzięki metalowej kulce pokrytej gumą, która wprawiona w ruch po powierzchni płaskiej przesuwa kursor na ekranie monitora. Wadą myszy kulkowych jest niestety ich mała precyzja. Wymagają one również podkładki oraz częstego czyszczenia, ponieważ mogą się zacinać. Obecnie raczej nie używa się już myszy tego typu, ponieważ zostały wyparte przez mysz optyczną.

Myszy optyczne są dużo bardziej dokładnie niż mechaniczne, nie wymagają też podkładki i regularnego czyszczenia. Działają dzięki wysyłanemu sygnałowi świetlnemu, który odbija się od podłoża i wraca do miniaturowej kamery, umieszczonej wewnątrz myszy. Dzięki dużej ilości sensorów mysz jest w stanie odczytać zmianę pozycji na płaszczyźnie i odzwierciedlić ją na ekranie monitora.

Z kolei dość popularne obecnie myszy laserowe wykorzystują do poruszania kursorem sensor laserowy. Są one najbardziej dokładne ze wszystkich myszy i poleca się je przede wszystkim użytkownikom wykorzystującym myszy do grania w gry komputerowe.

Sposoby komunikacji myszy i trackballi

Myszki kablowe są najczęściej spotykanym rodzajem połączenia tego urządzenia z komputerem. Opóźnienia między reakcją kursora a ruchem myszki są w przypadku połączeń kablowych bardzo niewielkie, wręcz niedostrzegalne. Jedyną wadą myszek kablowych może być niewygodny i krótki kabel, który często przeszkadza użytkownikom komputera.

Alternatywą dla myszek przewodowych mogą być mysze bezprzewodowe. Mogą one być łączone z komputerem za pomocą podczerwieni lub fal radiowych. Mysze radiowe oparte na technologii Bluetooth mają zasięg do około 10 metrów. Do komputera podłącza się nadajnik, z którym drogą radiową łączy się myszą. Minusem tego typu połączeń są większe opóźnienia w reakcji kursora.

Z kolei mysze na podczerwień mają zasięg maksymalnie 2-4 metry. Koniecznym warunkiem działania takich myszy jest kontakt między nimi a nadajnikiem, który można uzyskać tylko wtedy, gdy oba urządzenia się „widzą”. Wadą myszy bezprzewodowych jest konieczność pamiętania o zmianie baterii. Niektóre modele posiadają wbudowany akumulator, który można ładować w specjalnej stacji.

Inne parametry myszy i trackballi

Bardzo istotną kwestią przy wyborze myszy komputerowej jest jej kształt. Urządzenie powinno mieć ergonomiczną budowę i dokładnie pasować do kształtu dłoni. Dlatego też bardzo ważny jest podział na myszki leworęczne i praworęczne, który jest kluczową kwestią dla wielu osób.

Istnieją również specjalne myszy dla graczy. Wartość rozdzielczości dochodzi w nich do kilku tysięcy DPI (dla porównania w myszkach uniwersalnych około 1000 DPI). Mysze profesjonalne osiągają zwykle opóźnienie rządu 1 milisekundy. Dzięki temu urządzenie funkcjonuje szybciej i bardziej precyzyjnie.

Ceny i producenci myszy i trackballi

Na rynku można spotkać myszy i trackballe różnych producentów. W przypadku myszek ich jakość zdecydowanie idzie w parze z marką. W przypadku zakupu myszy znanych firm można mieć pewność, że urządzenie będzie niezawodne i bardzo wysokiej jakości. Najpopularniejsi producenci myszy i trackballi to między innymi: A4-Tech, Logitech, Microsoft, Tracer, Trust, Razer, Hama, Dell, Targus czy Speed-Link.

Mysz komputerową można kupić już za kilka złotych, nie można mieć jednak pewności do jej jakości czy wytrzymałości. Najdroższe myszy komputerowe to wydatek rzędu ponad 1000 zł, jednak można mieć pewność, że będą one pracować długo i sprawnie.

Tagi kategorii: mysz, myszka, komputerowa mysz
^
No-cache: 0.7335 s. (IBM5-fcgi-1)