zamknij
Producent
Rodzaj
Interfejs
Wybierz zaznaczone
Ranking napędów i nagrywarek

Napędy i nagrywarki

-57 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne
1

Napędy i nagrywarki

O Napędach i nagrywarkach

Napędy i nagrywarki są urządzeniami optycznymi, które umożliwiają zapis bądź odczytanie danych znajdujących się na specjalnych nośnikach optycznych. Kupując napędy i nagrywarki warto zrobić porównanie ich cen, dzięki czemu zwiększy się prawdopodobieństwo kupna atrakcyjnego cenowo produktu. Co więcej, przy podejmowaniu decyzji zakupowej dobre będzie dokonanie oceny jakości parametrów napędów i nagrywarek, gdyż w zależności między innymi od producenta mogą się one znacznie różnić.

Napędy i nagrywarki wewnętrzne i zewnętrzne

Napędy i nagrywarki można podzielić ze względu na sposób ich montażu. Wyróżnia się podzespoły instalowane wewnątrz jednostki centralnej bądź komponenty zewnętrzne.

Wbudowane podzespoły umożliwiają odczytywanie i zapisywanie informacji bez konieczności kupna dodatkowego oprzyrządowania. W przypadku tego typu napędów i nagrywarek wykorzystywane są złącza typu ATA, SATA oraz SCSI. Interfejsy te umożliwiają podłączenie urządzeń oraz odpowiedzialne są za ich kompatybilność z pozostałymi komponentami wewnątrz komputera.

Coraz większą popularnością cieszą się napędy bądź nagrywarki zewnętrzne – cenione głównie ze względu na ich mobilność. Smukłe kształty oraz niewielka waga to tylko nieliczne z zalet przenośnych urządzeń. Dzięki możliwości podłączenia za pomocą portów USB, eSATA bądź FireWire, są one bardzo uniwersalne i pasują do każdego komputera. Na zakup zewnętrznych napędów i nagrywarek decydują się najczęściej osoby posiadające netbooki bądź ultrabooki – urządzenia te charakteryzują się bowiem niewielkimi rozmiarami i brakiem wbudowanych dysków optycznych.

Rodzaje nośników optycznych

Kolejne rozróżnienie dotyczy rodzaju danego sprzętu – dostępne są napędy bądź nagrywarki obsługujące odchodzące już w zapomnienie CD-R/RW oraz najpopularniejsze obecnie DVD i Blu-Ray. Poszczególne napędy optyczne różnią się od siebie pojemnością, prędkością oraz rodzajem zapisu.

Napędy CD-R/RW charakteryzują się możliwością wielokrotnego nagrywania – maksymalna granica wynosi około 1 000 zapisów. Ich pojemność zaczyna się od 200 MB, najczęściej w sprzedaży spotykane są jednak płyty kompaktowe 700 MB. Kolejnym istotnym parametrem jest prędkość zapisu, która w przypadku CD-R/RW może wynosić od 4x do 32x.

DVD to optyczny nośnik danych, który zbliżony jest pod względem właściwości do swojego poprzednika CD-R/RW. Zasadnicza różnica dotyczy większej pojemności uzyskanej na skutek zwiększenia gęstości zapisu. Nośniki, w zależności od typu, mogą mieścić od 4,38 GB do nawet 17 GB danych. Zapis może odbywać się z maksymalną prędkością 16x (3 minuty 45 sekund).

Blu-Ray jest następcą DVD – cechuje się większą pojemnością, głównie ze względu na zastosowanie niebieskiego lasera. Nośnik umożliwia zapisanie nawet 25 GB danych, a w przypadku najbardziej zaawansowanych technicznie kompaktów, nawet 128 GB. Kupując akcesoria o największej pojemności należy wziąć pod uwagę, iż nie są one kompatybilne ze starszymi urządzeniami. Prędkość zapisu na płytach Blu-Ray wynosi maksymalnie 4,5 MB/s.

Ceny i producenci napędów i nagrywarek

Nowoczesne napędy i nagrywarki wyposażone są w technologie, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa zapisywanych plików. Jest to możliwe dzięki zastosowania mechanizmu kontroli dostępu do informacji. Dodatkowo, niektóre urządzenia wyposażone są także w technologię druku etykiet na płytach, dzięki której każdy nagrany krążek zyskuje swój jedyny, niepowtarzalny podpis. Trzeba jednak zaznaczyć, że im bardziej nowoczesne technologie, tym wyższe są ceny napędów i nagrywarek.

Ze zrobionego porównania cen napędów i nagrywarek wynika, że najtańsze z nich kosztują około 60 zł. Z kolei najdroższe napędy i nagrywarki to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

Większość producentów zajmujących się konstruowaniem napędów i nagrywarek to znane koncerny komputerowe. Wśród najbardziej popularnych wyróżnia się takie firmy jak: LG, HP, Sony, Samsung, Apple, Acer bądź Fujitsu.

Tagi kategorii: cd nagrywarka, cd nagrywarek, cd nagrywarki
^
No-cache: 1.049 s. (IBM5-fcgi-1)