zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking programów antywirusowych

Programy antywirusowe

-1 335 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Programy antywirusowe

O Programach antywirusowych

Ochrona komputera przed atakami z zewnątrz jest w dzisiejszych czasach absolutnie niezbędna. Każdy korzystający z sieci komputerowej jest narażony na nieustanne ataki ze strony wirusów (np. koni trojańskich), jak i  robaków czy też programów szpiegujących. Aby temu zapobiec należy posiadać na swoim komputerze dobry program antywirusowy. Programy antywirusowe posiadają dodatkowe zabezpieczenia, które pozwalają na skuteczną ochronę komputera przed różnymi atakami. Przed zakupem programu antywirusowego należy sprawdzić jego parametry i sposoby radzenia sobie z nieprzyjaznym oprogramowaniem, a także porównać ceny poszczególnych programów. Dzięki temu ocena jakości kupowanych programów antywirusowych będzie możliwie najwyższa.

Ważne parametry programów antywirusowych

Każdy dobry program antywirusowy powinien wykrywać, neutralizować i usuwać wszelkie złośliwe oprogramowanie próbujące zaburzyć pracę komputera. Wśród elementów, w które powinien być wyposażony dobry antywirus, znajdują się: skaner, monitoring, skaner on-line, oprogramowanie zabezpieczające oraz różne dodatkowe funkcje.

Skaner to główna broń komputera w walce z wirusami. Jego zadaniem jest przeszukiwanie komputera w poszukiwaniu wszelkich nieprawidłowości w plikach. Skan komputera przeprowadzany przez program antywirusowy może być skuteczny jedynie wtedy, gdy wykrywa znane programy złośliwe. Dopóki program niezaaktualizuje swoich danych, nie będzie w stanie wykryć niektórych infekcji i nowych wirusów. Dlatego też tak ważne jest jak najczęstsze aktualizowanie bazy wirusów.

Monitoring programów antywirusowych to kolejny przydatny element, którego celem jest zwiększenie ochrony komputera przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem. Dobry antywirus monitoruje wszystkie zmiany zachodzące w systemie komputera i alarmuje o wszelkich podejrzanych plikach lub działaniach. Zaleca się, żeby moduł monitoringu uruchamiany był jednocześnie ze startem systemu, ponieważ w ten sposób istnieje możliwość prześledzenia wszystkich plików systemowych i uniknięcia infekcji komputera.

Programy antywirusowe koniecznie powinny posiadać skaner on-line, który pozwala na śledzenie wszelkich działań internetowych. Skaner ten wymaga nieustannego podłączenia do Internetu, co może nie być wygodne.

Inne dodatkowe funkcje programów antywirusowych to między innymi systemy wykrywające ewentualne wyłudzenia informacji, blokujące odbieranie wiadomości spam oraz wykrywające programy szpiegowskie (spyware). Programy zabezpieczające mogą posiadać również funkcję firewall, czyli zaporę sieciową, zabezpieczenia antyspamowe i antyphishingowe, zabezpieczenia przed spyware i adware, a także aplikacje kontroli rodzicielskiej, pozwalające na monitorowanie pracy dziecka przy komputerze oraz ewentualne blokowanie niektórych stron czy plików.

Obciążenie systemu

Bardzo istotną rzeczą jest, aby dobre programy antywirusowe zbytnio nie obciążały systemu. W przypadku wykorzystania zbyt dużej ilości pamięci RAM praca antywirusa może przeszkadzać w wykonywaniu prac przy komputerze. Dlatego też przy komputerach z niewielką ilością pamięci operacyjnej nie zaleca się uruchomiania programu antywirusowego przy włączaniu komputera, ponieważ może to spowolnić oraz obciążyć cały system.

Ceny i producenci programów antywirusowych

Ceny licencji do programów antywirusowych mogą być bardzo różne. Warto jednak pamiętać, że przy wyborze należy kierować się przede wszystkim funkcjami, jakie spełnia program, a nie kosztami. Dlatego też im lepszy i bardziej złożony program, tym wyższa jego cena, ale też skuteczność działania i ochrony komputera. Najtańsze programy antywirusowe kosztują zaledwie około 20 złotych, jednak nie do końca można na nich polegać i warto zainwestować w nieco droższy produkt. Najdroższe programy antywirusowe cenami sięgają nawet ponad tysiąc złotych, lecz zapewniają kompleksową ochronę komputera.

Najpopularniejsi producenci programów antywirusowych to między innymi: Eset, G-Data, Kaspersky, Marksoft oraz Symantec.

Tagi kategorii: antywirusowy program, antywirus, antywirusy
^
No-cache: 0.5017 s. (IBM5-fcgi-1)