zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking programów edukacyjnych dla dzieci

Programy edukacyjne dla dzieci

-531 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Programy edukacyjne dla dzieci

O programach edukacyjnych dla dzieci

Prawidłowy rozwój dziecka to coś, o co dba każdy rodzic. Dlatego też większość z nich stara się zapewnić swoim pociechom jak najwięcej ciekawych i przydatnych pomocy dydaktycznych, które pomogą im nauczyć się więcej, lepiej i szybciej. Jedną z takich pomocy są programy edukacyjne dla dzieci. Maluchy coraz więcej czasu spędzają przed ekranem komputera, więc mogą te momenty wykorzystać także na naukę. Przed zakupem programów edukacyjnych należy zastanowić się, jakich programów potrzebuje dziecko i czego one uczą. Powinno się porównać poszczególne parametry – wiek dziecka, przeznaczenie programu oraz parametry techniczne komputera, na którym będą zainstalowane programy. Ważne jest również porównanie cen programów edukacyjnych dla dzieci poszczególnych producentów i wybranie najbardziej korzystnej oferty.

Programy edukacyjne a wiek dziecka

Absolutnie najważniejszą kwestią podczas kupowania programu edukacyjnego dla dziecka jest odpowiednie dobranie go do jego wieku. Z pomocą przychodzą zwykle producenci, którzy umieszczają na opakowaniach przedział wiekowy, dla którego przeznaczone są poszczególne programy. Najmłodsze dzieci potrzebują programów kolorowych i prostych w obsłudze. Najlepiej, aby miały przyjaznych bohaterów, którzy będą uczyli dziecko. Powinny zawierać różne zagadki i łamigłówki, dzięki którym maluch będzie się uczył poprzez zabawę.

Starsze dzieci nie potrzebują już tak prostych i kolorowych programów. Te przeznaczone dla nich mogą być nieco bardziej skomplikowane, mieć więcej tekstu, a mniej obrazków i grafik. Im starsze dziecko, tym bardziej program może być podobny do programów dla dorosłych i bardziej profesjonalny.

Rodzaje programów edukacyjnych dla dzieci

Najpopularniejszymi programami edukacyjnymi dla dzieci są programy nauczające, czyli tak zwane tutoriale. Zasada ich działania jest zbliżona do przekazywania wiedzy przez nauczyciela w szkole. Program prezentuje dziecku pewien zakres wiedzy – przydatne słówka z angielskiego, naukę czytania poszczególnych literek czy dodawanie – a następnie zadaje pytania sprawdzające zdobyte umiejętności.

Innym rodzajem programów są programy ćwiczeniowe „drill and practice”. Na początku należy wybrać poziom trudności wiedzy, jaką będzie przekazywał program, a następnie rozpocząć typową interakcję między komputerem a dzieckiem.

Programy demonstracyjne prezentują najczęściej ciekawe zjawiska i prawa rządzące fizyką, astronomią, chemią, biologią czy geografią. Odpowiadają na trudne pytania dziecka i przedstawiają, jak się wszystko dzieje. Większość z nich służy jako przydatne pomoce dydaktyczne dla starszych dzieci, wykorzystywane także w szkołach.

Programy symulacyjne są bardzo podobne do programów demonstracyjnych. W przeciwieństwie do nich jednak nie tylko przedstawiają poszczególne prawa i zjawiska, ale i angażują użytkownika, przedstawiając wiedzę trudną do bezpośredniej obserwacji. Używane są najczęściej w naukach historycznych oraz matematyczno-przyrodniczych.

Programy edukacyjne do nauki języków stanowią osobną grupę programów dla dzieci. Mogą być one przeznaczone zarówno dla maluchów, które dopiero nauczyły się czytać i pisać, jak i dla dużo starszych dzieci. Ich poziom trudności powinien być dostosowany do umiejętności i poziomu rozwojowego dziecka. Zwykle programy te są przyjazne i zawierają ćwiczenia na wiele elementów językowych – gramatykę, słownictwo, mówienie, czytanie, słuchanie czy pisanie.

Na rynku dostępne są również specjalistyczne programy do pracy z dziećmi. Mogą one być przydatne między innymi dla maluchów z wadami wymowy lub jąkających się. W ten sposób rodzice mogą ćwiczyć z dziećmi nawet w domu, co znacznie poprawia efektywność terapii logopedycznych.

Ceny i producenci programów edukacyjnych dla dzieci

Najtańsze programy edukacyjne dla dzieci dostępne są w cenie niższej niż 10 złotych. Z kolei najdroższe zestawy szkolne to wydatek ponad 3 tysięcy złotych.

Najbardziej znani producenci programów edukacyjnych dla dzieci to między innymi: Aidem Media, Disney, Microsoft, Play czy Techland.

Tagi kategorii: dla dzieci edukacyjne programy, dla dzieci edukacyjny program, dla dziecka edukacyjne programy
^
No-cache: 0.5342 s. (IBM5-fcgi-2)