zamknij
Standard bezprzewodowy
Technologia
Wybierz zaznaczone
Ranking routerów
Zobacz następne

Routery

O routerach

Routery, zwane inaczej trasownikami, znajdują swoje zastosowanie przy łączeniu sieci komputerowych różnego typu. Są to więc swoiste węzły komunikacyjne pozwalające połączyć odmienne technologie. Ale jakie cechy powinien mieć router, by dobrze spełniać swe zadania? Na które z jego parametrów należy zwracać przy zakupie szczególną uwagę? Ile kosztują proste, a ile zaawansowane routery?

Czym są i jak działają routery

Na początku należy zaznaczyć, że każdy router to sprzęt konfigurowalny, dzięki któremu można dokładnie sterować poziomem przepustowości danej sieci, a także zagwarantować właściwą izolację pomiędzy poszczególnymi z jej segmentów. Bez tych urządzeń właściwie nie mogłoby być Internetu w obecnej formie, gdyż działa on opierając się na wielu zupełnie odmiennych, sieciowych technologiach. Do największych plusów routerów trzeba zaliczyć także to, że potrafią one wybrać najkrótszą trasę, jaką musi przejść informacja od nadawcy do odbiorcy, kodować dane i tworzyć dla nich zapory, wykluczać pakiety nie mające adresów, filtrować pakiety, a także transmitować protokoły.

Najprostsze z omawianych urządzeń można kupić już za około 50 zł. Będą one odpowiednie głównie do sieci domowych. Jeśli natomiast planuje się stworzyć sieć bardzo rozbudowaną (np. w firmie), wtedy warto spojrzeć na najdroższe routery, mające ceny sięgające do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Firmy tworzące powyższe sprzęty to m.in.: Asus, Cisco/Linksys, D-Link, Netgear, TP-Link, Alcatel, Apple, Belkin, HP, Huawei, Media-Tech, Modecom, Pentagram, ZyXEL.

Tagi kategorii: router, bridge, routery
^
No-cache: 0.5654 s. (IBM5-fcgi-2)