zamknij
Przekątna ekranu
Pamięć wewnętrzna
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking tabletów PC

Tablety PC

-393 produkty
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Tablety PC

O tabletach PC

Tablety PC to nowoczesne urządzenia, które w wielu sytuacjach sprawdzają się nieporównywalnie lepiej niż smartfony lub netbooki, gdyż stanowią niejako połączenie zalet tych dwóch urządzeń. Mówiąc w skrócie: tablet to przenośny komputer zmieszczony w niewielkim, poręcznej obudowie, z interfejsem dotykowym, który znamy ze smartfonów. Porównanie dostępnych tabletów prowadzi do stwierdzenia, że na rynku jest ich tyle rodzajów o tak różnych parametrach, że w zależności od potrzeb, każdy znajdzie sprzęt spełniający jego oczekiwania.

Tablety PC mają pełnić funkcję mobilnych urządzeń, które w dowolnym miejscu umożliwią przeglądanie stron www, czytanie książek w ich elektronicznej postaci, grę w gry komputerowe, czy nawet jako pomoc w zastosowaniach profesjonalnych. W zależności jednak od tego, na której z tych czynności zależy nam najbardziej, tablet powinien posiadać określone dane techniczne.

Podstawowe parametry tabletów PC

Od przekątnej ekranu zależy wielkość wyświetlacza oraz, co za tym idzie, waga urządzenia. Przekątna może wynosić od 6 cali do nawet 14 cali. Najlżejsze będą oczywiście tablety z wyświetlaczem o przekątnej 6 cali. Waga tabletu może znacząco wpłynąć na komfort jego użytkowania – jest to bowiem sprzęt, który ma umożliwiać pracę „w biegu” i w podróży. Kiedy nie mamy możliwości opierać go na kolanach, lepiej zainwestować z tablet o nieco mniejszych wymiarach. Najlżejsze na rynku modele mogą ważyć nawet tylko 350 g. Jeśli tablet ma ciężar ok. 600 g i więcej korzystanie z niego po kilkunastu minutach trzymania w dłoni może być męczące. Standardowo uważa się, że większa przekątna jest lepszym wyjściem dla osób, które zamierzają grać w gry komputerowe lub posiadają zawód związany z grafiką, na przykład fotografowie, graficy 2D/3D (ekran o dużym zagęszczeniu pikseli z dobrą matrycą, powinien zapewnić maksymalnie wierną reprodukcję kolorów). Dla osób, które będą na tabletach najczęściej korzystać z Internetu, wystarczający powinien się okazać wyświetlacz o przekątnej 10 cali i rozdzielczości przynajmniej 1080p z niezbyt mocną specyfikacją sprzętową. 

Od wielkości wbudowanej pamięci zależy to, czy będziemy mogli przechowywać na tablecie więcej danych, czy mniej. Jeśli chcemy mieć w zanadrzu kilka albo nawet kilkanaście albumów muzycznych lub katalogów ze zdjęciami, wtedy warto zainteresować się pojemnościami rzędu 16 GB i większymi. Jeśli natomiast naszym celem jest używanie tabletu do surfowania po Internecie i czytania e-booków, duża pamięć nie będzie niezbędna. Oczywiście im więcej pamięci, tym zwiększają się możliwości „magazynowe” tabletu. Zaletą niektórych rodzajów tabletów jest też możliwość szybkiego zwiększenia ich pamięci za pomocą na przykład kart microSD lub SD (rozmiarów nawet 128 GB)– warto zwrócić uwagę czy interesujący nas model posiada taką opcję, a nawet możliwością podłączenia dysku twardego przez USB.

To, jaki system operacyjny będzie posiadał nasz tablet PC, uzależnione jest często od marki samego tabletu. Przykładowo iPad pracuje tylko i wyłącznie na zamkniętym systemie Apple o nazwie iOS – nie możemy więc wybrać iPada i potem dobrać sobie innego, bardziej odpowiadającego nam systemu. Na rynku popularne są jeszcze dwa systemy operacyjne: Android i Windows (oba nie ograniczające się do współpracy z jednym producentem), z czego ten pierwszy umożliwia dość dużą ingerencję w samo oprogramowanie. 

Każdy z trzech wymienionych systemów posiada swoje określone zalety i wady. Według zwolenników Apple jest to system niezwykle prosty i intuicyjny, który czyni korzystanie z tabletu bardziej przyjemnym. Posiada on jednak wady – jest systemem zamkniętym, co uniemożliwia modyfikację systemu przez użytkownika. Apple nie pozwala również na spersonalizowanie interfejsu i dopasowanie go stricte do naszych upodobań. Stąd też coraz większa popularność systemu Android. To największy konkurent Apple, który posiada jedną wielką zaletę w porównaniu z nim – może być stosowany na urządzeniach różnych producentów bez jakichkolwiek ograniczeń w kwestii modyfikacji. Ostatni system, czyli Windows, przez niektórych uważany jest za najsłabszy z tej trójki ze względu na niedostosowanie do rozwiązań narzucanych przez tablet. Jest to jednak bardzo popularny system, do którego przywykła większość użytkowników komputerów stacjonarnych, a tablety z Windowsem są raczej sprzętem do zastosowań profesjonalnych.

Kolejnym parametrem, nad którym należy się zastanowić kupując tablet, jest możliwość korzystania z niego przy pomocy sieci Wi-Fi i posiadania modemu do łączenia się z siecią 3G/4G (slot kart SIM). Jeśli zamierzamy z tabletu korzystać w czasie przemieszczania się (podróży służbowych czy po prostu wycieczek), to właśnie sieć komórkowa zapewni nam ciągłość dostępu do sieci. Wi-Fi będzie wystarczające do użytku tam, gdzie mamy pewność, że strefy Wi-Fi istnieją. Dodatkową zaletą Wi-Fi jest to, że zapewnia ono szybszy przesył danych, o ile nie mamy możliwości korzystania z LTE, a także - brak dodatkowych kosztów. Warto zwrócić uwagę czy na pewno będziemy korzystać z sieci komórkowej. Tablety posiadające modem i slot na kartę SIM są droższe o około 300 złotych od modeli z Wi-Fi. 

Ceny i producenci tabletów

Bez względu na to, czy tablet to dla nas kolejny gadżet do kolekcji, czy też niezbędne narzędzie pracy, warto zwrócić uwagę na jego podstawowe parametry, by nie przepłacić za urządzenie, które ma nam służyć okazyjnie lub, z drugiej strony, nie zakupić sprzętu, który nie będzie posiadał wystarczającej dla nas wydajności i jakości. Oferta tabletów proponowana nam przez producentów jest dość szeroka i zapewnia możliwość wyboru zarówno nieco mniej zaawansowanego sprzętu (nawet za cenę 400 zł) lub wyposażonego w zestaw nowoczesnych dodatków (za cenę od 1200 zł). Podczas kupna urządzenia warto patrzeć na rodzaj szkła, które chroni ekran przed uszkodzeniami. Najlepsze i najwytrzymalsze są ekrany z Gorilla Glass - jest to chemicznie hartowany poliwęglan o bardzo wysokiej odporności na zarysowania. Najpopularniejszymi producentami tabletów są obecnie: Samsung, Apple, Asus.

Tagi kategorii: pc tablet, pc tablety, pc tabletów
^
Cache: 0.0144 s. (IBM5-fcgi-1)