zamknij
Ranking tonerów i bębnów

Tonery i bębny

-44 214 produkty
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Tonery i bębny

O Tonerach i bębnach

Tonery i bębny to elementy, które umożliwiają pracę drukarek laserowych. Odpowiedzialne są za ich stan techniczny drukarek oraz za ilość i szybkość drukowania.

Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę decydując się na zakup tonerów i bębnów? Na które parametry należy zwrócić szczególną uwagę? Dane techniczne określane przez producenta umożliwiają określenie standardów związanych z zakupem tonerów i bębnów. Oprócz zapoznania się z nimi warto zrobić porównanie cen tonerów i bębnów oraz dokonać oceny jakości danego towaru, co pozwoli kupić te tonery i bębny, które będą najodpowiedniejsze do danej drukarki.

Rodzaje tonerów i bębnów

Tonery wykorzystywane są do barwienia grafiki w drukarkach laserowych i kserokopiarkach. Istnieją dwa rodzaje tonerów: proszkowe (tzw. suchy atrament) oraz tonery ciekłe. Tonery składają się z dwóch frakcji, większych kulek szklanych i drobnych zabarwionych kulek z żywicy termoplastycznej. Proces drukowania w obu przypadkach wygląda podobnie. Jedną, drobną różnicą jest to, że podczas drukowania toner ciekły jest przenoszony na gumowy obciąg (nie na bęben, jak w przypadku tonerów proszkowych), a kolejno na papier. Warto też zaznaczyć, że istnieją drukarki, w których toner połączony jest z bębnem oraz takie, w których elementy te są rozdzielone.

Kolejnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę kupując tonery i bębny, jest ich barwa. Wyróżnia się, podobnie jak w przypadku atramentów, cztery podstawowe kolory: cyan, magenta, żółty i czarny (CMYK). Dodatkowo na rynku istnieje możliwość kupna zestawów, w skład których wchodzi bęben oraz podstawowa gama kolorystyczna tonerów i bębnów.

Od oceny jakości materiałów eksploatacyjnych zależy wydajność i jakość drukowania. Producenci w ramach parametrów tonerów i bębnów określają przede wszystkim ich wydajność. Przeliczana jest ona na ilość wydrukowanych stron A4, przy założeniu ich 5-procentowego pokrycia. W wypadku pojedynczo kupionych tonerów, wartości te wahają się w granicach 4 000 stron drukowanych w czerni. Zestawy natomiast to wartości rzędu nawet 10 000 stron. Jeśli chodzi o bębny to najbardziej wydajne są te z określonym wkładem. Przykładowo bęben zawierający czarny wkład to nawet 3 000 000 wydrukowanych stron.

Jak kupić odpowiednie tonery i bębny?

Przed przystąpieniem do zakupu należy określić, jaki typ tonerów i bębnów będzie najodpowiedniejszy do danej drukarki i potrzeb osób drukujących. Na rynku dostępne są zarówno oryginalne zasobniki, jak i tonery alternatywne. Coraz bardziej popularne stają się również zestawy do regeneracji. Umożliwiają one ponowne uzupełnienie pojemnika, jednak w przypadku zdecydowania się na korzystanie z nich należy liczyć się z malejącą wydajnością i jakością wydruków. Ich cena jest jednak niższa od cen oryginalnych materiałów eksploatacyjnych, co jest z kolei ich dużą zaletą.

W przypadku zakupu oryginalnego tonera obowiązuje w większości zasada – im wyższa cena, tym wyższa jakość. Tonery firmowane marką producenta drukarek i akcesoriów gwarantują niezawodną jakość wydruków, trwałość i odporność na działanie czynników zewnętrznych.

Można zaopatrzyć się również w zamienniki wkładów laserowych. Konsumenci decydują się na zakup alternatywnych zasobników głównie ze względów finansowych – są one tańsze od oryginałów. W kwestii jakości produktu, zamienniki wkładów laserowych klasyfikują się na porównywalnym poziomie z oryginalnymi materiałami eksploatacyjnymi.

Zaletą tonerów jest fakt, że podczas ich wymiany nie dochodzi do pobrudzenia rąk atramentem. Jest to spore udogodnienie, zwłaszcza w biurze, gdzie porządek i ład są bardzo istotne. Nie bez przyczyny właśnie w biurach drukarki laserowe napędzane tonerami i bębnami znalazły najszersze zastosowanie. Do komfortu drukowania należy zaliczyć także prędkość. Drukarki pracujące na tonerach i bębnach to szybkie wydruki, które nie rozmazują się na skutek działania czynników zewnętrznych.

Ceny i producenci tonerów i bębnów

Określając ceny tonerów i bębnów poszczególnych producentów należy zastanowić się nad tym, jakie parametry będą użytkownikowi potrzebne. Oryginalne materiały eksploatacyjne to wydatek rzędu kilku tysięcy (w przypadku oryginalnych bębnów ceny sięgają nawet 7 000 zł). Alternatywne tonery i bębny to natomiast często równie dobra jakość, za mniejszą cenę. Najtańsze egzemplarze tonerów można kupić już po 40 zł. Najdroższe to wydatek opiewający na sumę nawet 800 zł.

Do najpopularniejszych producentów tonerów i bębnów należą następujące firmy: HP, JetWorld, Danitech, Canon, Accura, Epson, Lambada, Sharp, Lanier, Printlab, Panasonic.

Tagi kategorii: toner, tonery, bębny do drukarek
^
Cache: 0.0225 s. (IBM5-fcgi-2)